Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český umělec si ničením knih vysloužil přirovnání k nacistům

  12:14aktualizováno  12:14
V Německu se opět divoce diskutuje o pálení knih. O rozruch se postaral český výtvarník Martin Zet. Kritiky pobouřil jeho umělecký projekt, během něhož chce zničit knihy kontroverzního německého politika. Nápad přirovnali k nacistickým postupům. Za umělce se postavil pořadatel Biennale, pro nějž akce vznikla.
Pálení knih Němce stále pálí

Pálení knih Němce stále pálí | foto: Profimedia.cz

Zet chce pro sedmé berlínské Biennale připravit instalaci složenou z výtisků publikace Thila Sarrazina Německo páchá sebevraždu, v níž se bývalý člen vedení německé centrální banky a sociálnědemokratický politik kriticky vyjadřuje k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Jeho názory vyvolaly loni u západních sousedů velké debaty a dílo, které už vyšlo i v češtině, se stalo bestsellerem.

Český umělec vyzval Berlíňany, aby mu pro chystaný projekt pomohli shromáždit co možná největší množství Sarrazinových knih. Minimálně by jich chtěl sebrat 60 tisíc a od 24. dubna do 1. července vystavit na berlínské přehlídce současného umění. Jak přesně má instalace vypadat, má být překvapením. Po skončení Biennale pak plánuje nechat všechny kusy recyklovat "na dobrý účel".

Zet kritikům:

"Kniha je jen forma. To, co se počítá, je obsah. Bylo by stejně bolestné zničit CD s textem? Nebo vymazat elektronickou knihu z počítače?" zeptal se svých kritiků. Tomu, že by se jeho projekt uskutečnil v plánované podobě, Zet prý nyní moc nevěří.

"Ta kniha vzbudila a podpořila antiimigrantské a především protiturecké tendence v této zemi. Navrhuji použít ji jako aktivní nástroj, který lidem umožní vyjádřit svůj názor," uvedl ke svému projektu Zet.

Svým záměrem však strhl lavinu kritiky a vyvolal asociace s veřejným pálením knih nacisty v roce 1933. "To není žádná umělecká akce, ale akt trapnosti, kterému by mělo být zabráněno," prohlásil ředitel postupimského centra Mosese Mendelssohna Julius Schoeps.

Šokován Zetovým projektem byl i historik Werner Tress, který se pálením knih autorů odmítaných nacistickým režimem zabýval. Každá kniha má podle něj bez ohledu na svůj obsah kulturní hodnotu a veřejně nesmí být ničena. "Musím tak chránit i knihu, s jejímž obsahem hluboce nesouhlasím," řekl Tress.

Institut pro zahraniční vztahy v reakci na výtvarníkův záměr odvolal svou podporu sbírce Sarrazinových knih. Tato akce není "na pozadí německých dějin" v této formě a provedení akceptovatelná, oznámil. Další z institucí, která sbírce knih vyjádřila podporu, Dům kultur světa, zase žádá po Zetovi vysvětlení koncepce jeho díla.

Deníku Die Welt Čech přiznal, že si možné asociace s nacistickým pálení knih byl vědom. "Ale myslel jsem, že se Německo přes to už dostalo. Nevěděl jsem, že je tím země stále traumatizována," uvedl umělec, který se specializuje právě na instalace z knih. Označil se přitom za milovníka knih, který prý trpí, když se s nimi špatně zachází.

Podpora z Biennale

"Je mi ale jasné, že kniha je jen forma. To, co se počítá, je obsah. Bylo by stejně bolestné zničit CD s textem? Nebo vymazat elektronickou knihu z počítače?" zeptal se svých kritiků. Tomu, že by se jeho projekt uskutečnil v plánované podobě, prý nyní moc nevěří.

Zeta se zastal pořadatel Biennale, podle něhož cílem Čechova projektu není likvidovat knihy, ale vyjádřit odpor proti polarizujícímu obsahu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz