Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český umělec si ničením knih vysloužil přirovnání k nacistům

  12:14aktualizováno  12:14
V Německu se opět divoce diskutuje o pálení knih. O rozruch se postaral český výtvarník Martin Zet. Kritiky pobouřil jeho umělecký projekt, během něhož chce zničit knihy kontroverzního německého politika. Nápad přirovnali k nacistickým postupům. Za umělce se postavil pořadatel Biennale, pro nějž akce vznikla.
Pálení knih Němce stále pálí

Pálení knih Němce stále pálí | foto: Profimedia.cz

Zet chce pro sedmé berlínské Biennale připravit instalaci složenou z výtisků publikace Thila Sarrazina Německo páchá sebevraždu, v níž se bývalý člen vedení německé centrální banky a sociálnědemokratický politik kriticky vyjadřuje k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Jeho názory vyvolaly loni u západních sousedů velké debaty a dílo, které už vyšlo i v češtině, se stalo bestsellerem.

Český umělec vyzval Berlíňany, aby mu pro chystaný projekt pomohli shromáždit co možná největší množství Sarrazinových knih. Minimálně by jich chtěl sebrat 60 tisíc a od 24. dubna do 1. července vystavit na berlínské přehlídce současného umění. Jak přesně má instalace vypadat, má být překvapením. Po skončení Biennale pak plánuje nechat všechny kusy recyklovat "na dobrý účel".

Zet kritikům:

"Kniha je jen forma. To, co se počítá, je obsah. Bylo by stejně bolestné zničit CD s textem? Nebo vymazat elektronickou knihu z počítače?" zeptal se svých kritiků. Tomu, že by se jeho projekt uskutečnil v plánované podobě, Zet prý nyní moc nevěří.

"Ta kniha vzbudila a podpořila antiimigrantské a především protiturecké tendence v této zemi. Navrhuji použít ji jako aktivní nástroj, který lidem umožní vyjádřit svůj názor," uvedl ke svému projektu Zet.

Svým záměrem však strhl lavinu kritiky a vyvolal asociace s veřejným pálením knih nacisty v roce 1933. "To není žádná umělecká akce, ale akt trapnosti, kterému by mělo být zabráněno," prohlásil ředitel postupimského centra Mosese Mendelssohna Julius Schoeps.

Šokován Zetovým projektem byl i historik Werner Tress, který se pálením knih autorů odmítaných nacistickým režimem zabýval. Každá kniha má podle něj bez ohledu na svůj obsah kulturní hodnotu a veřejně nesmí být ničena. "Musím tak chránit i knihu, s jejímž obsahem hluboce nesouhlasím," řekl Tress.

Institut pro zahraniční vztahy v reakci na výtvarníkův záměr odvolal svou podporu sbírce Sarrazinových knih. Tato akce není "na pozadí německých dějin" v této formě a provedení akceptovatelná, oznámil. Další z institucí, která sbírce knih vyjádřila podporu, Dům kultur světa, zase žádá po Zetovi vysvětlení koncepce jeho díla.

Deníku Die Welt Čech přiznal, že si možné asociace s nacistickým pálení knih byl vědom. "Ale myslel jsem, že se Německo přes to už dostalo. Nevěděl jsem, že je tím země stále traumatizována," uvedl umělec, který se specializuje právě na instalace z knih. Označil se přitom za milovníka knih, který prý trpí, když se s nimi špatně zachází.

Podpora z Biennale

"Je mi ale jasné, že kniha je jen forma. To, co se počítá, je obsah. Bylo by stejně bolestné zničit CD s textem? Nebo vymazat elektronickou knihu z počítače?" zeptal se svých kritiků. Tomu, že by se jeho projekt uskutečnil v plánované podobě, prý nyní moc nevěří.

Zeta se zastal pořadatel Biennale, podle něhož cílem Čechova projektu není likvidovat knihy, ale vyjádřit odpor proti polarizujícímu obsahu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz