Lucie Bílá celý večer pěvecky zahájila (25. listopadu 2017).

Lucie Bílá celý večer pěvecky zahájila (25. listopadu 2017). | foto: Yan Renelt, MAFRA

GLOSA: Český slavík vzal kapele Ortel hlasy a tím z ní udělal mučedníka

  • 639
Slušně řečeno sebevražda, bez všech servítků zhovadilost. Jak jinak se dá pojmenovat krok pořadatelů Českého slavíka, kteří jeden den vyhlásí výsledky včetně bronzu a stříbra pro zpěváka Tomáše Ortela a jeho kapelu, načež druhý den přiznají, že jim „pro porušení pravidel fair play“ započítali jen hlasy loňské.

Unikátní je už sama forma. Aby člověk zjistil, že se něco stalo, musí se na stránkách pořadatelské agentury Musica Bohemica prodrat plným seznamem slavičích výsledků a teprve když zjistí, že Kamélie na 122. místě předstihly Cimbálovou muziku Grajcar i The Tap Tap, narazí na zmíněné prohlášení.

Praví se v něm, že „organizátor ankety má právo vyřadit hlasy, pokud dojde s využitím databází, adresářů či sociálních sítí k organizovanému vyzývání (agitaci) k podpoře určitého subjektu a to nad rámec zásady fair play nebo pravidel. Toto porušení fair play spatřuje především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017.“

Je opravdu možné, že to „fanoušci se sháněním hlasů prostě přehnali“. Ale pak pořadatel podle stanov může subjekt vyřadit, nebo hlasy, u nichž usoudí, že byly zaslány nad rámec fair play, nezapočítat. Kdo a jak určí, které to jsou? Vůbec nejhorší je pak zvolený kompromis: pořadatel započetl skupině Ortel i Tomáši Ortelovi stejný počet bodů, jaký získali loni.

Český slavík 2017

Takže v očích přívrženců se Ortel stal mučednickou obětí cenzury, která jen stvrzuje oprávněnost radikálních textů kapely, a 1,3 miliony diváků ceremoniálu se mohou cítit podvedeny. Kdo tedy vyhrál? Kolik hlasů vlastně Ortel ve skutečnosti dostal? Stačily by na porážku kapely Kabát, nedejbůh Gotta?

Všem podobným spekulacím se dalo zabránit, pokud by pořadatelé přiznali barvu předem, jako když v minulosti vyřadili rapera Řezníka, nebo přímo na pódiu při vyhlašování výsledků. Alespoň by tradiční estráda s tradičními vítězi dostala trochu šťávu.

Ovšem to by zase nablýskaná fasáda Slavíků popraskala, takže „na férovku“ se hraje až dodatečně, poté, co si účinkující do nepřítomného Ortelu zaryli. Stát se tohle u voleb, musely by se opakovat. „Vážení občané, straně XY jsme dali stejně hlasů jako minule, protože její stoupenci to s agitací přehnali“.

Hlavně však celá aférka v plné nahotě prokazuje, že se Český slavík v éře sociálních sítí prostě přežil. Dokud museli fanoušci pracně olizovat známky na obálce s hlasovacím kuponem, měly ankety popularity alespoň zdání jistého vzorku populace. Internet vyrábí hvězdy jinak - a kdo má právo tvrdit, co je a co není fér? 

Zvláště když pořadatelé přiznali, že agitační akce našli i u jiných zpěváků, ale protože šlo o jména na spodních příčkách, nezasahovali. Jinými slovy vzkázali Ortelu: To máte za to, že máte tolik přespříliš agilních podporovatelů, až jich bude méně, přimhouříme oko.

Jenže jak jinak se tedy měří popularita?