Ostrov svaté Heleny - Laďa Kerndl

Ostrov svaté Heleny - Laďa Kerndl - známý zpěvák ve filmu režiséra Vlastimila Šimůnka | foto: Richard Špůr

Český Sinatra se v prvním filmu léčí ze zmaru

  • 1
Známý jazzman Laďa Kerndl hraje ve filmu Ostrov Svaté Heleny zpěváka, který se vydá mezi krajany v Rumunsku.

O víkendu vyrazili do rumunského Banátu znovu; už naposledy. „Chybějí nám ještě čtyři natáčecí dny mezi tamními krajany a po návratu pár scén s Bolkem Polívkou,“ spočítal režisér Vlastimil Šimůnek, v jehož dokončovaném filmu Ostrov Svaté Heleny zažije svůj herecký křest jazzman Laďa Kerndl.

Na trailer k filmu se podívejte ZDE

„Ve světě je běžné, že známý zpěvák v určitém okamžiku své kariéry natočí film. U nás to zvykem není, naposledy něco podobného, v úplně jiném žánru, udělal Petr Zelenka pro Jaromíra Nohavicu a skupinu Čechomor filmem Rok ďábla,“ připomíná dramaturg Ostrova Svaté Heleny Bedřich Ludvík, který si tu zahraje i postavu televizního režiséra. Do kin film přijde na podzim 2007.

Muzikantova pouť
Celovečerní hraný příběh pro jedenašedesátiletého „českého Sinatru“, jak se přezdívá „Laďovi“ neboli Vladimíru Kerndlovi, napsal dokumentarista Šimůnek se svou ženou Andreou Bílkovou. Kerndl v něm představuje hlavního hrdinu, stárnoucího jazzového zpěváka, který právě zažívá období zmaru.

Opustily ho někdejší sláva, peníze, hlas a nejnověji i manželka v podání Zuzany Slavíkové. Navíc o dceři, kterou hraje Tatiana Vilhelmová, nemá zprávy už rok. Tehdy dívka odjela do tisíc kilometrů vzdáleného rumunského kraje učit děti tamní české menšiny, jenom aby nemusela poslouchat věčné domácí hádky.

Hrdinovi zůstane jediný přítel, nemocný muzikant, kterého ztělesnil zpěvák Pavel Bobek. A právě ten ho přesvědčí, ať svou manželku nechá odejít, ale dceru ztratit nesmí.

Kerndlův osamělý hrdina se tedy vydává na dlouhou pouť do Svaté Heleny, zapadlé vsi českých krajanů na jihozápadě Rumunska. S sebou si nese jen kamarádův dárek: píseň Opojení z odpojení, které nemůže přijít na chuť. Teprve setkání s lidmi z odlehlého kraje, kteří žijí v souladu s Bohem a přírodou, mu poskytne klíč k písni i k vlastnímu životu.

Pochopí, že konec cesty, jehož se děsí, může člověk přijmout jako vyrovnaný a smířený. Dceru sice nenajde, vrací se opět sám, ale doma najde překvapení. „Chvíle, kdy nic neznamenáš/ chvíle, kdy vůbec nic nemáš/chvíle nebytí - uprostřed bytí,“ zpívá Kerndl v písni, jejíž text napsal Robert Křesťan.

Zapomenutý kraj
Do kraje, který objevili dokumentaristé, si tedy našel cestu i hraný film - bezmála dvě stě let poté, co Banát začali osidlovat čeští vystěhovalci. Z Vídně, metropole rakouského císařství, se celé rodiny plavily na prámech po Dunaji a zakládaly nové osady, které dnes zažívají naopak odliv „zapadlých vlastenců“ zpět do původní vlasti.

„Stále v Banátu existuje šest ryze českých vesnic: Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice - a Svatá Helena,“ shrnují tvůrci, ke kterým patří také kameraman Richard Špůr nebo architekt Tomáš Moravec. Hereckou sestavu vedle Polívkovy postavy lékaře doplní Iva Kubelková či Lada Lelínková, venkovany představují skuteční obyvatelé Svaté Heleny.

Mezi krajany začal štáb natáčet již v srpnu 2005, deset let poté, co muzikant vyhrál boj s těžkou nemocí, kvůli níž podstoupil několik operací. Další záběry snímku vznikaly v Brně, Moravském krasu a Černé Hoře, kde leží Kerndlův statek.

Muž oddaný jazzu, který značnou část svého života věnoval vystoupením na zaoceánských parnících, však kvůli Ostrovu Svaté Heleny nehodlá vyměnit profesi zpěváka za filmové herectví. Už nyní zve Kerndl na svůj vánoční koncert 17. prosince v pražském Divadle U Hasičů.

,