Muzikálům vládnou předělávky, český divák by na původní tvorbu nepřišel

  11:56aktualizováno  11:56
Trhák, Tři oříšky pro Popelku, Jules Verne, Sherlock Holmes. Podzim na poli českého muzikálu přináší premiéry postavené na inspiraci z důvěrně známých látek.

Záběr ze zkoušek muzikálu Trhák | foto: Divadlo Broadway

Veskrze jde o to, aby se divák zasmál, dojal, možná trochu poučil, ale hlavně po celou dobu královsky bavil. To je poslední věta, kterou Hudební divadlo Karlín zakončuje pozvánku na blížící se premiéru muzikálu Legenda jménem Holmes. Tato slova by se přitom dala vztáhnout na český muzikál obecně. Obzvlášť letošní říjen, kdy se za sebou seřadily hned čtyři novinky lákající do předních pražských muzikálových prostor.

Zabít Sherlocka

Vedle zmíněného Holmese, kterého pro Karlín kompletně napsal a složil Ondřej Brzobohatý, i zbývající tři premiéry vykazují několik společných znaků. Holmes je sice smyšlený příběh, ve kterém nechává Brzobohatý spisovatele Arthura C. Doylea zabít jeho postavu, protože sláva Sherlocka Holmese přesáhla tu autorovu, ovšem i tak by se bez legendární předlohy neobešel. Podobnou adaptací je i Trhák, novinka Divadla Broadway, kterou scéna uvede 25. října. V tomto případě však jde o opravdové převedení svěrákovsko-smoljakovské filmové látky na divadelní prkna.

Záběr ze zkoušek muzikálu Doktor Ox

Záběr ze zkoušek muzikál Doktor Ox

„Samozřejmě se držíme hlavní dějové linky, zachovali jsme všechny hlášky a vtipy, ale bylo nutné převést film do divadla. Ve filmu se objevilo asi dvě stě herců, což samozřejmě v divadle nejde, takže jsme s režisérem a autorem adaptace děj trochu posunuli, dopsali nové postavy, nové gagy. Vůbec myslím, že diváci dostanou něco nového,“ slibuje producent Trháku Daniel Hádl, jehož otec Vítězslav pro původní film napsal hudbu. V podobném duchu vznikají i muzikálové Tři oříšky pro Popelku, jež do Kongresového centra na příští týden finalizuje Filip Renč.

A konečně v Divadle Hybernia měl v pátek premiéru Doktor Ox, příběh na motivy románu Julesa Verna. „Doktor Ox je poměrně neznámou novelou Julesa Verna a rozhodně nejde o adaptaci. Z předlohy jsem si vzal pouze základní nápad, který mě inspiroval k vystavění příběhu muzikálu, jenž je svým vyzněním velice současný,“ vysvětluje jeho autor a režisér Zdeněk Zelenka. „Jde tedy o zcela originální příběh. Myslím, že i pan Verne by byl překvapený, k čemu mi jeho nápad posloužil. Náš muzikál totiž vypráví o jedinci, který touží masově ovládat myšlení obyvatel. V době médií velice aktuální,“ dodává.

Fotogalerie

Adaptace filmů či literárních děl nebo alespoň silná inspirace jimi každopádně ve světě českého muzikálu vládne – opravdu by diváci na nic jiného nepřišli?

„Nepřišli. Aspoň český divák ne. To je praxí naprosto ověřený fakt. O výjimkách nevím,“ uvažuje Zelenka. „Divadelní adaptace jsou velmi oblíbené, například muzikál Tři mušketýři hrajeme již čtrnáct let. Rok máme kompletně vyprodaný muzikál s hudbou Michala Davida Muž se železnou maskou, několik let jsme hráli úspěšnou Angeliku. Zájem o vstupenky na tyto tituly je obrovský,“ připouští za Broadway mluvčí divadla Stanislav Běle.

Jeho scéna sází i na takzvané hitmuzikály. Vedle úspěšného Mýdlového prince totiž na březen chystá Kvítek mandragory, muzikál složený z písní Heleny Vondráčkové. Vzhledem k sázce na známé melodie je však otázkou, zda lze taková díla považovat za původní muzikál.

„Zcela neznámé, původní novinky se ve velkokapacitních, komerčních divadlech, která si na sebe musí vydělat, nemají šanci uplatnit. Neznám české muzikálové divadlo, které by nechalo vyvinout muzikál Kinky Boots, k takové producentské odvaze ještě český trh nedorostl,“ uzavírá režisér Zelenka.
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

Zbabělec, srab a manipulátor, shrnul Zdeněk Piškula svou roli v Moři

Kvůli filmu jsem trénoval basketbal půl roku, říká herec Zdeněk Piškula

Náhlá bouře vyplaví na pobřeží přístavního anglického městečka cizince. Na lodi plul se svým druhem, který si právě v...

RECENZE: Když Agamemnon válčil s Asadem, dceru mu zabil bombový atentát

Záběr z nastudování hry Teritorium

Trojská válka by mohla být třeba v dnešní Sýrii. Na problémy dnešní doby se tvůrci kusu Teritorium pokusili navléci...

RECENZE: Pročpak se jinak svěží muzikálový Sherlock snaží diváka nudit?

Záběr z premiéry muzikálu Legenda jménem Holmes

Podzimní záplava českých muzikálů pokračuje čtvrteční premiérou pražského Divadla Karlín, které uvedlo původní muzikál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz