Petr Vachler oživuje Českého lva. Máme se těšit na tanec a více napětí.

Petr Vachler oživuje Českého lva. Máme se těšit na tanec a více napětí. | foto: V.A.C.

Vachler ohlásil revoluci v Českém lvu. Bude prý napínavější a pestřejší

  • 35
Pouhý den po oscarových nominacích se ke slovu dostala i tradiční česká filmová soutěž, Český lev. Její organizátoři však až na výjimky neoznamovali jména kandidátů, ale hlavně "revoluci" v hlasovacím systému a zavedení ceny pro mladé talenty. Všechny nominace budou zveřejněny na slavnostním večeru 5. února.

Letos akademici vybírali z jedenadvaceti celovečerních snímků a patnácti dokumentů. K největším favoritům patří podle organizátorů tituly Habermannův mlýn, Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život.

První Český lev bude tradičně udělen už na zmíněném nominačním večeru, a to v kategorii nejlepší zahraniční film. Naději mají snímky Bílá stuha, Imaginárium dr. Parnasse, Muž ve stínu, Počátek a Seriózní muž. Nominace byly zveřejněny i pro Cenu pro nejlepší filmový plakát: utkají se o ni tituly Habermannův mlýn, Kuky se vrací, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život. 

Z filmu Kuky se vrací
Z filmu Občanský průkaz
Z filmu Pouta

Možní favorité: Kuky se vrací, Občanský průkaz a Pouta

Na nominačním večeru budou uděleny i ceny filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film a dokument. Složení hlasujících, jichž je 45, se pozměnilo vzhledem k tomu, že ceny filmové kritiky za loňský rok už byly předány. (více zde)

Rostoucí napětí

Hlavní pozornost pořadatelů ovšem nepatřila ani tak výsledkům, jako spíše inovaci v podobě vyššího počtu nominací udělovaných v jednotlivých kategoriích. Místo dosavadních trojic se totiž budou vyhlašovat pětice.

"Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejším a propagovat víc kvalitních českých filmů," vysvětluje důvody rozšíření Petr Vachler, výkonný ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA). A zdůrazňuje, že stejný systém fungoval na Českých lvech už v letech 1993 a 1994.

Zveřejněné nominace

Český lev za nejlepší zahraniční film
Bílá stuha
Imaginárium dr. Parnase
Muž ve stínu
Počátek
Seriózní muž

Cena za nejlepší filmový plakát
Habermannův mlýn (D. Špaček)
Kuky se vrací (P. Štěpán)
Občanský průkaz (P. Fuksa)
Pouta (O. Benešová, T. Machek)
Přežít svůj život (J. Švankmajer)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Graffitiger (L. Pixa)
Občan Kopas (V. Moravec)
People Involved (J. Těšitel)
Příznaky (T. Winski)
Půlnoc (K. Tasovská)

Zároveň dodává, že roli sehrála i snaha vygradovat napětí diváků i nominovaných. "V sobotu 5.února vyhlásíme pět nominovaných, 5. března na hlavním večeru představíme tři nejlepší a hned nato vyhlásíme vítěze," upřesnil.

Sto tisíc za talent

Druhou důležitou novinkou, o které se na tiskové konferenci v pražské Lucerně mluvilo, je nově vytvořená Cena Magnesie. Ta se chce zaměřit na mladé talentované tvůrce, kteří v případě vítězství obdrží sto tisíc korun "na svůj další umělecký rozvoj".

Akademie podle Vachlera oslovila tuzemské filmové školy i největší festivaly, aby jim poslaly své tipy. Pět nejlepších pak mezi nimi hledala desetičlenná porota složená ze členů ČFTA, mezi nimiž byli například výtvarnice a režisérka Michaela Pavlátová, mistr zvuku Jiří Klenka, kameraman a režisér F. A. Brabec, dokumentarista Miroslav Janek, scenárista Robert Geisler či režisér Jiří Strach.

Do druhého kola postoupily snímky Graffitiger režiséra Libora Pixy, Občan Kopas Vojtěcha Moravce, People involved Jana Těšitele, Příznaky Tomasze Wińskiho a Půlnoc Kláry Tasovské.

"Mladí tvůrci a studenti filmových škol jsou nadějí a potenciálem české kinematografie do budoucna. Proto jsme se rozhodli každoročně je podporovat,“ upřesňuje Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti, která cenu sponzoruje.

Natáčení filmu Protektor - Marek Daniel

Nominační večer budou 5. února na programu ČT2 uvádět herci Jakub Žáček a Marek Daniel. "Jdeme do finiše. Kolega Daniel dostal dovolenou na ozdravný pobyt v Alpách, mně ji pan Vachler nedal," zažertoval Žáček, známý i z Comebacku.  

Průvodcem hlavního večera 5. března na ČT1 bude čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař. Autorsky na finále spolupracuje i scenárista a režisér Marek Najbrt (Mistři, Protektor), sám držitel dvou výročních filmových cen.

"Letošní rok Českých lvů bude ve znamení hudby a tance. Už proto, že Jan Budař je vynikající tanečník," řekl Vachler. Na nominačním večeru se proto objeví "herci, kteří dobře zpívají", a na hlavním večeru pěvecké "hvězdy, které občas vystupují na filmovém plátně".