Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vachler ohlásil revoluci v Českém lvu. Bude prý napínavější a pestřejší

  15:20aktualizováno  16:13
Pouhý den po oscarových nominacích se ke slovu dostala i tradiční česká filmová soutěž, Český lev. Její organizátoři však až na výjimky neoznamovali jména kandidátů, ale hlavně "revoluci" v hlasovacím systému a zavedení ceny pro mladé talenty. Všechny nominace budou zveřejněny na slavnostním večeru 5. února.

Petr Vachler oživuje Českého lva. Máme se těšit na tanec a více napětí. | foto: V.A.C.

Letos akademici vybírali z jedenadvaceti celovečerních snímků a patnácti dokumentů. K největším favoritům patří podle organizátorů tituly Habermannův mlýn, Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život.

První Český lev bude tradičně udělen už na zmíněném nominačním večeru, a to v kategorii nejlepší zahraniční film. Naději mají snímky Bílá stuha, Imaginárium dr. Parnasse, Muž ve stínu, Počátek a Seriózní muž. Nominace byly zveřejněny i pro Cenu pro nejlepší filmový plakát: utkají se o ni tituly Habermannův mlýn, Kuky se vrací, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život. 

Možní favorité: Kuky se vrací, Občanský průkaz a Pouta

Na nominačním večeru budou uděleny i ceny filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film a dokument. Složení hlasujících, jichž je 45, se pozměnilo vzhledem k tomu, že ceny filmové kritiky za loňský rok už byly předány. (více zde)

Rostoucí napětí

Hlavní pozornost pořadatelů ovšem nepatřila ani tak výsledkům, jako spíše inovaci v podobě vyššího počtu nominací udělovaných v jednotlivých kategoriích. Místo dosavadních trojic se totiž budou vyhlašovat pětice.

"Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejším a propagovat víc kvalitních českých filmů," vysvětluje důvody rozšíření Petr Vachler, výkonný ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA). A zdůrazňuje, že stejný systém fungoval na Českých lvech už v letech 1993 a 1994.

Zveřejněné nominace

Český lev za nejlepší zahraniční film
Bílá stuha
Imaginárium dr. Parnase
Muž ve stínu
Počátek
Seriózní muž

Cena za nejlepší filmový plakát
Habermannův mlýn (D. Špaček)
Kuky se vrací (P. Štěpán)
Občanský průkaz (P. Fuksa)
Pouta (O. Benešová, T. Machek)
Přežít svůj život (J. Švankmajer)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Graffitiger (L. Pixa)
Občan Kopas (V. Moravec)
People Involved (J. Těšitel)
Příznaky (T. Winski)
Půlnoc (K. Tasovská)

Zároveň dodává, že roli sehrála i snaha vygradovat napětí diváků i nominovaných. "V sobotu 5.února vyhlásíme pět nominovaných, 5. března na hlavním večeru představíme tři nejlepší a hned nato vyhlásíme vítěze," upřesnil.

Sto tisíc za talent

Druhou důležitou novinkou, o které se na tiskové konferenci v pražské Lucerně mluvilo, je nově vytvořená Cena Magnesie. Ta se chce zaměřit na mladé talentované tvůrce, kteří v případě vítězství obdrží sto tisíc korun "na svůj další umělecký rozvoj".

Akademie podle Vachlera oslovila tuzemské filmové školy i největší festivaly, aby jim poslaly své tipy. Pět nejlepších pak mezi nimi hledala desetičlenná porota složená ze členů ČFTA, mezi nimiž byli například výtvarnice a režisérka Michaela Pavlátová, mistr zvuku Jiří Klenka, kameraman a režisér F. A. Brabec, dokumentarista Miroslav Janek, scenárista Robert Geisler či režisér Jiří Strach.

Do druhého kola postoupily snímky Graffitiger režiséra Libora Pixy, Občan Kopas Vojtěcha Moravce, People involved Jana Těšitele, Příznaky Tomasze Wińskiho a Půlnoc Kláry Tasovské.

"Mladí tvůrci a studenti filmových škol jsou nadějí a potenciálem české kinematografie do budoucna. Proto jsme se rozhodli každoročně je podporovat,“ upřesňuje Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti, která cenu sponzoruje.

Natáčení filmu Protektor - Marek Daniel

Natáčení filmu Protektor - Marek Daniel

Nominační večer budou 5. února na programu ČT2 uvádět herci Jakub Žáček a Marek Daniel. "Jdeme do finiše. Kolega Daniel dostal dovolenou na ozdravný pobyt v Alpách, mně ji pan Vachler nedal," zažertoval Žáček, známý i z Comebacku.  

Průvodcem hlavního večera 5. března na ČT1 bude čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař. Autorsky na finále spolupracuje i scenárista a režisér Marek Najbrt (Mistři, Protektor), sám držitel dvou výročních filmových cen.

"Letošní rok Českých lvů bude ve znamení hudby a tance. Už proto, že Jan Budař je vynikající tanečník," řekl Vachler. Na nominačním večeru se proto objeví "herci, kteří dobře zpívají", a na hlavním večeru pěvecké "hvězdy, které občas vystupují na filmovém plátně".

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz