Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český film táhne, ale seriál vládne

  9:34aktualizováno  9:34
Nově i Primě se na chvíli uleví: na ČT v ppondělí skončil seriál Šípková Růženka, jejich úhlavní soupeř v boji o diváka. Padly totiž teorie o tom, že se český divák odpoutá od národní tvorby a dá přednost dovozu. Stačí pár čísel: sledovanost Růženky činila bezmála 32 procent, což představuje téměř 2,7 milionu lidí. Ještě víc konkurenci pálí 57 procent podílu diváků - což znamená, že více než polovina lidí právě sedících u televize hltala příběh české květinářky.
"České večery se osvědčily a budeme v nich pokračovat, původní tvorba je naší prioritou i v budoucnu. Také konkurence už pochopila, že se bez vlastní tvorby neobejde," tvrdí ředitel programu ČT Petr Koliha. Prima už vskutku zavedla komponované české soboty, Vladimír Železný zase nedávno oznámil, že Nova pomýšlí znovu na vlastní český seriál.

Komerční stanice si přitom stěžují, že nemají přístup k archivu předlistopadové ČST, jenž zůstal dnešní ČT, a Kavčí hory odtud v nouzi loví spolehlivé veterány - seriály Chalupáři či Nemocnici na kraji města; ty i při letošní repríze našly přes milion diváků a ukrojily až poloviční podíl publika.

Koliha oponuje, že ostatní stanice přístup do archivu bývalé ČST mají: "Existuje veřejný ceník přístupný v Telexportu a s Primou právě probíhají jednání o nákupu některých starších pořadů."

Výzkumy ukazují, že tuzemské seriály stojí ještě nad tuzemskými filmy. Kam se hrabe na Růženku i nejúspěšnější letošní snímek, komedie Stůj, nebo se netrefím; té téměř dva miliony lidí vybojovaly poloviční podíl na publiku. Hity Vesničko má středisková či Báječná léta pod psa měly - podobně jako americký Uprchlík - podíl kolem 40 procent a kolem 1,5 milionu diváků. V nejúspěšnější desítce filmů ČT zůstal jeden americký, Policejní akademie na sedmém místě, jinak jde o tituly české.
"Nicméně český film už není takovou atrakcí," říká šéfproducent převzatých pořadů ČT Jan Rubeš před podzimním nákupem starších snímků pro příští rok. "I když mají zajímavý efekt - třeba u pátečního cyklu komedií století vždycky prudce vyskočí čísla, jakmile skončí Milionář na Nově. Lidé ty starší filmy už znají, takže klidně do děje vstoupí v polovině."

Nákupy českých filmů vyrobených od půli šedesátých do konce devadesátých let bývaly dramatické, dokud se o ně televize praly při dražbách. Dnes, kdy s těmito snímky obchoduje Bonton, se aukce už nedělají, vedou se přímá jednání, ceny jsou stálé, nezvyšují se. "Přesto: když spočítám sumy za nákup filmů a ceny našeho seriálu, který máme k dispozici navěky, říkám - točme seriály!" míní Rubeš.

Na seriálové půdě je tedy "českost" ještě výraznější než na filmové. Karel Zeman z výzkumu ČT zdůrazňuje dvě skutečnosti: "Mezi devíti nejúspěšnějšími seriály není ani jeden zahraniční a sedm cyklů z té devítky dosáhlo více než třicetiprocentního podílu na dospělém publiku, takže představovalo nejen pro Primu, ale i pro Novu významný konkurenční prvek." Jednotlivé české dramatické pořady už nevládnou tak jednoznačně jako seriály, ale nezapadnou; pouze - na rozdíl od seriálů - zájem žen nebývá vždy větší než mužů.

Které české pořady dokážou přebít konkurenční nabídku? Zeman našel tři příklady, které nikdy nezklamou. "Původní seriál, v němž každý najde něco o sobě či o svém okolí, v němž svinstvo je poraženo a spravedlnosti se dostane, byť až posléze, zadostiučinění a který pobouří intelektuály. Dále původní film; nemusí jít o velkofilm jako Tmavomodrý svět, stačí něco na způsob Pelíšků - o hrdinských nehrdinech či naopak. A přímé přenosy hokejových a fotbalových zápasů o medaili, nejlépe zlatou, hraných pochopitelně a jedině českou reprezentací na vrcholných světových událostech - což považuji za přirozenou profylaxi zdravého národního organismu, kterému zakomplexovaní vyznavači sebemrskání předhazují čecháčkovství," uvažuje napůl s úsměvem Karel Zeman.

Jak sledujeme naše Růženky

Podle Karla Zemana z výzkumu ČT lze vztah českého publika k původním českým dramatickým seriálům ukázat modelově právě na odezvě provázející Šípkovou Růženku. Jací tedy jsme?

Podle pohlaví: původní seriál vyhledávají více ženy než muži.
Podle věku: nejmenší odezva je mezi nejmladšími do 24 let, největší ohlas vykazují diváci od 55 let výše. Nejpozoruhodnější skupinou jsou 25-34letí, kteří při vysoké sledovanosti mívají i největší podíl na publiku, u Růženky větší než dvě třetiny.
Podle vzdělání: největší zájem prokazují vysokoškolsky vzdělaní a vyučení bez maturity - s neúplným středním vzděláním. Nejmenší pozornost vyvolává původní seriál u lidí se základním vzděláním.
Podle sociálně ekonomického postavení: zmínku zaslouží chování členů rodin s vysokými příjmy a vysokým životním standardem - projevuje se největší sledovaností a famózně vysokým podílem na publiku. Příslušníci rodin s těmi nejvyššími příjmy a nejvyšší životní úrovní vykazují sice nejmenší sledovanost, ale děje se tak při více než 50procentním podílu na publiku. Jiná skupina zase potvrzuje, že televize je nejvýznamnější zábavou chudých.
Podle bydliště: nejmenší pozornosti se seriály těší v sídlech jak nejmenších, tak největších; Šípková Růženka však i v nich zaujala více než každého druhého dospělého sedícího u televize.
Podle regionů: jen v Praze a severních Čechách byla sledovanost pod 30 procent a podíl na publiku nižší než polovina; na východě a jihu Čech se sledovanost blíží 40, podíl převyšuje 60 procent.

Šípková Růženka alias Veronika Žilková se snažila podnikat, hledala svého prince a při tom ještě stihla vrátit České televizi diváky.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz