Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český emigrant fotil Madonnu. Za třicet dolarů

  0:30aktualizováno  0:30
V chebské Galerii 4 vystavil fotograf Martin Schreiber sérii aktů. Modelem mu stála Madonna, když jí bylo jedenadvacet.

Madonna několikrát nafotila docela odvážné snímky. U zpěvačky platí, že čím je starší, snaží se být cudnější. Výjimkou jsou snad jen její pořád mladší milenci. Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografovi Martinu Schreiberovi - New York, 1979 | foto: Martin Schreiber

Přenesme se o devětadvacet let zpátky. Český emigrant Martin Schreiber vede fotografický ateliér v New Yorku. A tamtéž se budoucí popová hvězda Madonna snaží vydělat pár desítek dolarů. A tak se jednoho dne setkali.

Jedenadvacetiletá dívka přišla, aby se z ní na chvíli stala modelka před Schreiberovým objektivem. Dostala tehdy třicet dolarů a nebránila se za ně na fotografiích provokovat svojí nahotou. Ostatně, nebylo to naposledy, velkou část svojí kariéry na provokaci a odvážném oblečení postavila i v době, kdy už její písně okupovaly hitparády.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

Nikdo, ani Martin Schreiber, nemohl v onom roce 1979 počítat s tím, že právě nafotil snímky budoucí královny pódií. Přesto negativy uchoval. A dnes je vystavuje, nyní poprvé v rodném Česku. Jeho syrové i něžné akty jsou ode dneška k vidění v chebské Galerii 4.

"Byla to obyčejná modelka"
Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi"Tu holku přece znám, mám její akty!" blesklo hlavou Schreiberovi, když v roce 1985 spatřil titulní stranu časopisu Time. Díval se na tvář Madonny, která krátce předtím vydala své průlomové album Like a Virgin. Když s ní však Schreiber udělal sérii černobílých aktů ve školním ateliéru New School/Parsons v New Yorku, který vedl, neměla ani cent, disponovala podle něj pouze svou hezkou tváří a křivkami.

"Přišla jako modelka, vydělávala si tak. Byla to jednoduchá cesta k penězům na to, co ty dívky opravdu chtěly dělat. Dostávaly tak třicet dolarů asi za hodinu a půl pózování pro celou třídu. Nebyly to v té době špatné peníze. Datum si pamatuju přesně – bylo to 12. února 1979," vypráví Schreiber.

Před titulní stránkou v Timu vyšla Madonnina fotka i na titulu časopisu Interview, který založil Andy Warhol. "Popřemýšlel jsem, poradil se s právníkem a nabídl jsem fotky časopisu Penthouse. Jednal jsem tehdy se samotným jeho šéfem Bobem Guccionem. Udělal mi nabídku, znovu jsem zapřemýšlel a zavolal také do Playboye. I tam měli zájem, hned mi poslali limuzínu a sdělili částku, za kterou jsou ochotní fotky koupit. Nakonec jsem se rozhodl pro Playboy. Byl prestižnější," vzpomíná Schreiber. Čtyři fotografie vyšly ještě v roce 1985.

. Madonna na turné 2008

Start šňůry: S Hitlerem, Lennonem a Obamou za zády - VÍCE ZDE

Madonna přibalila 120 pudřenek a chiropraktika - VÍCE ZDE

Zpěvačku na francouzské zastávce zradila technika - VÍCE ZDE

Od té doby využil akty ještě mnohokrát ke komerčním účelům a několikrát je také vystavoval. U prestižního nakladatelství Taschen mu vyšla v roce 1990 kniha Madonna Nude 1979, která je dodnes k mání. Fotografie poskytl i firmě CondoMania pro obaly prezervativů. A co na to zpěvačka? "Několikrát jsem se snažil kontaktovat její management, ale nikdy nepřišla žádná odezva," říká Schreiber.

Právníci Madonny se při prodeji aktů výrobci kondomů snažili fotografa zastavit. Schreiber však soud vyhrál, když předložil smlouvu zaručující neomezená práva na publikování snímků. "Zalekl se i galerista v Paříži, kde jsem měl vystavovat. Chtěl souhlas Madonny. Ale to není možné," podotýká Schreiber.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

V médiích se v té souvislosti objevují rozporuplné reakce Madonny od totálního nesouhlasu až po hrdá prohlášení, že jí fotografie vůbec nevadí. Není divu, sama vydala hned několik projektů se silně erotickým podtextem – S Madonnou v posteli, Erotica, Sex a další.

Fascinace světem kovbojů
Expozice v chebské Galerii 4 však Martina Schreibera neukazuje jen jako fotografa jediného slavného okamžiku. Do protikladu se syrovými černobílými akty jsou tu postavené dokumentární cykly o životě kovbojů v Severní i Jižní Americe.

"Přišlo mi zajímavé postavit symbolicky do kontrastu svět mužů a svět žen. Ale také, když si vzpomenu na první filmové westerny, ty přicházely v podstatě ve stejné době, jako se v kinech objevovala první lehká erotika," říká ředitel Galerie 4 Zbyněk Illek.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

Podobně zdůvodňuje svou fascinaci světem kovbojů i Martin Schreiber. "Jako kluk jsem samozřejmě westerny miloval. V roce 1982 se mi podařilo vydat knihu fotografií, které předcházelo osmnáct měsíců, které jsem strávil v koňském sedle a prací na farmách v Texasu, Oklahomě a Novém Mexiku," říká Schreiber. "Vstával jsem s kovboji ve čtyři ráno, bydlel s nimi, snažil jsem se, aby mě vzali mezi sebe."

K vydání knihy ho tehdy inspiroval slavný minimalistický fotograf Ralph Gibson, finančně mu pomohlo vítězství v soutěži agentury Black Star. Kovboje a gauchos fotil také v Chile, Mexiku a Argentině, například na zakázku německého časopisu Stern. "Slíbili mi osmnáct stran ve vánočním čísle. Ale když jsem přijel do Hamburku, dozvěděl jsem se, že šéfredaktor vyhodil člověka, který psal text."

Martin Schreiber se zabývá dokumentem, ale fotí také portréty hvězd – v Čechách například Aňu Geislerovou či Jana Zrzavého. Ukázky dalších jeho prací lze vidět na internetové stránce www.martinhmschreiber.com.

. Martin Schreiber

Začal fotkami růží a v armádě

Neobyčejně dramatický je i Schreiberův život. Emigroval v roce 1952. "Naše rodina měla velké hospodářství – pět tisíc hektarů, otec byl kapitánem české armády a navíc žid, zbytek rodiny byli katolíci. Po nástupu komunistů v roce 1948 jsme samozřejmě o všechno přišli. Otec mě s matkou poslal do zahraničí, zařídil vše potřebné a přijel za námi," vzpomíná Schreiber. Od roku 1989 už nežije ve Státech, vrátil se do Evropy, usídlil se na venkově poblíž Paříže. "Mám ve Francii syna, vždy jsem také toužil po velkém domě s prostorem pro tvorbu."

Fotografovat začal kolem roku 1962. "Otec mi z Japonska přivezl malý fotoaparát Yashica Lynx 1000. Fotil jsem například růže na otcově zahradě, sám jsem si fotky také vyvolával."

Růže potom poslal do soutěže. "Vyhrál jsem třetí cenu a spolu s ní jsem dostal asi patnáct dolarů. Za pár let jsem narukoval do armády. Dali mi na výběr, jestli chci do Vietnamu, nebo absolvovat jejich školení. V nabídce byl i fotolaborant. Pak mě poslali do Stuttgartu, kde jsem začal fotografovat. Měl jsem k dispozici přístroje, pomalu jsem se učil. Ale byl jsem dost nesmělý, těžko se mi fotili lidé na ulici. Nicméně jsem tak pomocí fotoaparátu začal poznávat svět. Foťák mi dával jakousi ochranu proti společnosti," vzpomíná Schreiber.

A jak se ocitl v Chebu? "V Čechách jsem zatím vystavoval samostatně jen jednou, v roce 1993 v Praze. Galerii 4 mi před nedávnem doporučila známá z Bretaně," říká. Dnes už se Martin Schreiber nevěnuje jen fotografii, jeho umělecký záběr je daleko širší – vytváří objekty, instalace, maluje. Chebská výstava potrvá do konce září.


Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz