Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český dokument hledá nové hrdiny, nabízí se Alláh, Husák i Ježíš

  10:07aktualizováno  10:07
Žánr dokumentu, který zažívá slibnou éru (díla Občan Havel a René bojují o evropského Oscara), nabídne do roka další stovku filmů; některé se představí už od pátku na jihlavském mezinárodním festivalu. A řada z nich volí politické téma.

Dokument je ve zlaté éře. Jeho zástupce - film Občan Havel - bojuje o evropského Oscara. | foto: Aerofilms

Pod názvem V hlavní roli Gustáv Husák sestavil režisér Robert Sedláček portrét člověka, jenž zažil komunistické vězení, přesto se stal symbolem normalizace; líčí ho očima pamětníků – a divadelní inscenace.

Snímek Viery Čakányové Alláh nemrká už byl nařčen z "muslimské propagandy": popisuje dvě mladé Češky, které přestoupily na islám. Tereza Nvotová v dokumentu Ježíš je normální! pozoruje groteskní projevy víry na křesťanských akcích. A náboženskými prvky se zabývá i příběh o dvou svědkyních zázračného zjevení Ivetka a hora, který uvede Vít Janeček do kin za měsíc.

Radar aneb Český mír točí už přes rok Vít Klusák a Filip Remunda, autoři filmové provokace s neexistujícím hypermarketem Český sen. Tvrdí, že naslouchají oběma stranám, nejen odpůrcům amerického radaru v Česku, a premiéru plánují na duben či květen 2009.

Případ Kaplický

Zrod díla Oko nad Prahou o Janu Kaplickém a jeho návrhu knihovny, které režíruje Olga Špátová, provázejí dvě kuriozity. Jednak jeho producentkou je architektova manželka Eliška Kaplická, jednak případ stále nemá pointu.

"Sbíráme materiál od loňského března, kdy projekt vyhrál soutěž, ale situace se mění každým dnem a z původně radostného filmu se stává politické drama, ve kterém účinkují Václav Havel, Václav Klaus, Milan Knížák i Pavel Bém," vykládá producentka. Doufá však, že příští podzim bude snímek hotov.

Politický podtext mají rovněž Černá srdce, která natáčeli Břetislav a Monika Rychlíkovi u romských rodin ze čtyř zemí Visegrádu: v romské osadě na Slovensku, na maďarské vesnici, v polské průmyslové čtvrti a v předměstské komunitě v Česku. "Právě jsme je dokončili, takže premiéra bude v Jihlavě," potvrdil Rychlík.

Nechybějí ani návraty k holokaustu. V listopadu se částí věnovanou Polsku uzavře čtyřdílný cyklus Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty, pátrající po osudech českých Židů v méně známých koncentračních táborech. "Zajímá mě způsob přežití v extrémních podmínkách," vysvětluje autor.

A současně vzniká Krátká dlouhá cesta, ve které režisér Martin Hanzlíček sleduje konec života otce známého sociologa a politika Fedora Gála na pochodu smrti. "Nemám rád plačící tváře svědků holokaustu, jde mi spíš o stav mysli; a je děsivé, že na spoustu otázek nemáme odpovědi," říká režisér. Gálova pouť za poznáním vlastní rodiny bude dokončena po Novém roce; projekt doprovodí i knížka fotografií.

Židovský původ hraje roli i ve filmu Kateryna, portrétu slepé ukrajinské zpěvačky žijící v Česku, který dokončí režisér Miroslav Janek v prosinci. Na své hrdince prý obdivuje "lidskou i profesní vitalitu".

Chvála humoru
České dokumenty příliš nepěstují zábavu, nicméně dvě výjimky se humoru nebojí. V listopadu vtančí do kin Česká RAPublika, v níž režisér Pavel Abrahám seznámil český hip hop se zcela jinými světy. "Z těch střetů vzniká smích," líčí, jak nositelé změn jazyka potkají profesorku lingvistiky, úřednici matriky, trio vážné hudby, sochu Josefa Jungmanna či šansoniérku Hanu Hegerovou, s níž pějí "hymnu": Mimino mi mele nohu, máma mele maso a máma mele sele, kde domov můj?

Před premiérou má také Dovolená v KLDR, v níž režisérka Linda Jablonská patří k "účastníkům zájezdu" s povinným programem typu "prohlídka města s návštěvou Kim Ir-senova náměstí s monumentální sochou Velkého vůdce, jeho skromného rodného domku a Vítězného oblouku". O tom, jak točila kradmo bizarní zemi i ostatní české turisty, říká: "Připadali jsme si jako delegace."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Najdete na iDNES.cz