Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český dokument hledá nové hrdiny, nabízí se Alláh, Husák i Ježíš

  10:07aktualizováno  10:07
Žánr dokumentu, který zažívá slibnou éru (díla Občan Havel a René bojují o evropského Oscara), nabídne do roka další stovku filmů; některé se představí už od pátku na jihlavském mezinárodním festivalu. A řada z nich volí politické téma.

Dokument je ve zlaté éře. Jeho zástupce - film Občan Havel - bojuje o evropského Oscara. | foto: Aerofilms

Pod názvem V hlavní roli Gustáv Husák sestavil režisér Robert Sedláček portrét člověka, jenž zažil komunistické vězení, přesto se stal symbolem normalizace; líčí ho očima pamětníků – a divadelní inscenace.

Snímek Viery Čakányové Alláh nemrká už byl nařčen z "muslimské propagandy": popisuje dvě mladé Češky, které přestoupily na islám. Tereza Nvotová v dokumentu Ježíš je normální! pozoruje groteskní projevy víry na křesťanských akcích. A náboženskými prvky se zabývá i příběh o dvou svědkyních zázračného zjevení Ivetka a hora, který uvede Vít Janeček do kin za měsíc.

Radar aneb Český mír točí už přes rok Vít Klusák a Filip Remunda, autoři filmové provokace s neexistujícím hypermarketem Český sen. Tvrdí, že naslouchají oběma stranám, nejen odpůrcům amerického radaru v Česku, a premiéru plánují na duben či květen 2009.

Případ Kaplický

Zrod díla Oko nad Prahou o Janu Kaplickém a jeho návrhu knihovny, které režíruje Olga Špátová, provázejí dvě kuriozity. Jednak jeho producentkou je architektova manželka Eliška Kaplická, jednak případ stále nemá pointu.

"Sbíráme materiál od loňského března, kdy projekt vyhrál soutěž, ale situace se mění každým dnem a z původně radostného filmu se stává politické drama, ve kterém účinkují Václav Havel, Václav Klaus, Milan Knížák i Pavel Bém," vykládá producentka. Doufá však, že příští podzim bude snímek hotov.

Politický podtext mají rovněž Černá srdce, která natáčeli Břetislav a Monika Rychlíkovi u romských rodin ze čtyř zemí Visegrádu: v romské osadě na Slovensku, na maďarské vesnici, v polské průmyslové čtvrti a v předměstské komunitě v Česku. "Právě jsme je dokončili, takže premiéra bude v Jihlavě," potvrdil Rychlík.

Nechybějí ani návraty k holokaustu. V listopadu se částí věnovanou Polsku uzavře čtyřdílný cyklus Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty, pátrající po osudech českých Židů v méně známých koncentračních táborech. "Zajímá mě způsob přežití v extrémních podmínkách," vysvětluje autor.

A současně vzniká Krátká dlouhá cesta, ve které režisér Martin Hanzlíček sleduje konec života otce známého sociologa a politika Fedora Gála na pochodu smrti. "Nemám rád plačící tváře svědků holokaustu, jde mi spíš o stav mysli; a je děsivé, že na spoustu otázek nemáme odpovědi," říká režisér. Gálova pouť za poznáním vlastní rodiny bude dokončena po Novém roce; projekt doprovodí i knížka fotografií.

Židovský původ hraje roli i ve filmu Kateryna, portrétu slepé ukrajinské zpěvačky žijící v Česku, který dokončí režisér Miroslav Janek v prosinci. Na své hrdince prý obdivuje "lidskou i profesní vitalitu".

Chvála humoru
České dokumenty příliš nepěstují zábavu, nicméně dvě výjimky se humoru nebojí. V listopadu vtančí do kin Česká RAPublika, v níž režisér Pavel Abrahám seznámil český hip hop se zcela jinými světy. "Z těch střetů vzniká smích," líčí, jak nositelé změn jazyka potkají profesorku lingvistiky, úřednici matriky, trio vážné hudby, sochu Josefa Jungmanna či šansoniérku Hanu Hegerovou, s níž pějí "hymnu": Mimino mi mele nohu, máma mele maso a máma mele sele, kde domov můj?

Před premiérou má také Dovolená v KLDR, v níž režisérka Linda Jablonská patří k "účastníkům zájezdu" s povinným programem typu "prohlídka města s návštěvou Kim Ir-senova náměstí s monumentální sochou Velkého vůdce, jeho skromného rodného domku a Vítězného oblouku". O tom, jak točila kradmo bizarní zemi i ostatní české turisty, říká: "Připadali jsme si jako delegace."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz