Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český dirigent mě urazil, tvrdí izraelská klarinetistka

  13:45aktualizováno  16:44
Světově známá izraelská klarinetistka Sharon Kamová odmítla vystoupit na koncertu v pražském Rudolfinu. Ostře se pohádala s dirigentem Vladimírem Válkem, který podle ní byl velmi nezdvořilý a "vyjevil velkou nenávist".

Sharon Kam | foto: Profimedia.cz

Důvodem neshod byla její interpretace Weberova Koncertu pro klarinet a orchestr č. 1, který zkoušela se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) pod Válkovým vedením.

Šlo o závěrečný koncert letošní abonentní sezony rozhlasových symfoniků k 85. výročí založení Československého rozhlasu. Kamová měla účinkovat ještě v koncertu Ego eimi od Herberta Williho, k jeho zkoušce však vůbec nedošlo. Na koncertě v Rudolfinu nakonec zazněl náhradní program.

Ředitel rozhlasových symfoniků Jan Simon vzniklé situace velmi lituje, protože zrušený pondělní koncert měl být podle něho jedním z vrcholů sezony. "Zkoušce jsem nebyl přítomen, obdržel jsem pouze vyjádření obou stran," konstatoval Simon.

"Pan Válek se před zkouškou neinformoval, jak budu koncert hrát. Dovolila jsem si malou kadenci, ale to už byla rozbuška, jíž předcházely menší poznámky," řekla sedmatřicetiletá Kamová, která patří mezi špičky světového interpretačního umění.

Jednasedmdesátiletý Válek popřel, že by se vůči Kamové choval jakkoli nevhodně. "S takovým chováním jsem se ještě nesetkal. Celých čtyřicet let mojí umělecké dráhy se mi nestalo, aby mi někdo odešel ze zkoušky. Jen jsem paní Kamovou prosil, aby mi napsala konec kadence. Chtěl jsem vědět, z čeho mám dirigovat, a ona se sebrala a šla pryč," uvedl Válek. Navíc prý německy nemluví natolik dobře, aby mohl někoho slovně napadnout.

Sharon Kamová hraje Mozartův klarinetový koncert

Válek ji prý upozornil, že nehraje to, co je v notách. Kamová vysvětlila, že šlo o sólo a nedoprovázel ji orchestr. Po dirigentových upozorněních, že klarinetistka neumí číst v notách, se prý rozhodla, že hrát nebude.

Po skončení zkoušky Kamová navíc poslala oficiální dopis vedení orchestru, v němž oznámila, že vystoupí jedině s jiným dirigentem.

"Atmosféra byla strašná. O co víc mi orchestr vycházel vstříc, o to víc byl dirigent rozzuřenější. Úmyslně mě urážel. Možná proto, že jsem žena, co umí, a proto, že jsem mladá, mě před celým orchestrem ponížil a řekl mi, jak mám koncert hrát," popsala Kamová a podotkla, že Weberův klarinetový koncert nahrála před 15 lety se světovými experty a nepotřebuje poučení od šéfdirigenta Válka.

Se stejným programem Kamová vystoupí ve středu v Teplicích se Severočeskou filharmonií na 44. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Publikum ji uslyší také na festivalu v Českém Krumlově.

Kamová navštívila s úspěchem české koncertní síně již několikrát a kritici ji považují za jednu z nejlepších klarinetistek současné generace.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz