Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český dirigent mě urazil, tvrdí izraelská klarinetistka

  13:45aktualizováno  16:44
Světově známá izraelská klarinetistka Sharon Kamová odmítla vystoupit na koncertu v pražském Rudolfinu. Ostře se pohádala s dirigentem Vladimírem Válkem, který podle ní byl velmi nezdvořilý a "vyjevil velkou nenávist".

Sharon Kam | foto: Profimedia.cz

Důvodem neshod byla její interpretace Weberova Koncertu pro klarinet a orchestr č. 1, který zkoušela se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) pod Válkovým vedením.

Šlo o závěrečný koncert letošní abonentní sezony rozhlasových symfoniků k 85. výročí založení Československého rozhlasu. Kamová měla účinkovat ještě v koncertu Ego eimi od Herberta Williho, k jeho zkoušce však vůbec nedošlo. Na koncertě v Rudolfinu nakonec zazněl náhradní program.

Ředitel rozhlasových symfoniků Jan Simon vzniklé situace velmi lituje, protože zrušený pondělní koncert měl být podle něho jedním z vrcholů sezony. "Zkoušce jsem nebyl přítomen, obdržel jsem pouze vyjádření obou stran," konstatoval Simon.

"Pan Válek se před zkouškou neinformoval, jak budu koncert hrát. Dovolila jsem si malou kadenci, ale to už byla rozbuška, jíž předcházely menší poznámky," řekla sedmatřicetiletá Kamová, která patří mezi špičky světového interpretačního umění.

Jednasedmdesátiletý Válek popřel, že by se vůči Kamové choval jakkoli nevhodně. "S takovým chováním jsem se ještě nesetkal. Celých čtyřicet let mojí umělecké dráhy se mi nestalo, aby mi někdo odešel ze zkoušky. Jen jsem paní Kamovou prosil, aby mi napsala konec kadence. Chtěl jsem vědět, z čeho mám dirigovat, a ona se sebrala a šla pryč," uvedl Válek. Navíc prý německy nemluví natolik dobře, aby mohl někoho slovně napadnout.

Sharon Kamová hraje Mozartův klarinetový koncert

Válek ji prý upozornil, že nehraje to, co je v notách. Kamová vysvětlila, že šlo o sólo a nedoprovázel ji orchestr. Po dirigentových upozorněních, že klarinetistka neumí číst v notách, se prý rozhodla, že hrát nebude.

Po skončení zkoušky Kamová navíc poslala oficiální dopis vedení orchestru, v němž oznámila, že vystoupí jedině s jiným dirigentem.

"Atmosféra byla strašná. O co víc mi orchestr vycházel vstříc, o to víc byl dirigent rozzuřenější. Úmyslně mě urážel. Možná proto, že jsem žena, co umí, a proto, že jsem mladá, mě před celým orchestrem ponížil a řekl mi, jak mám koncert hrát," popsala Kamová a podotkla, že Weberův klarinetový koncert nahrála před 15 lety se světovými experty a nepotřebuje poučení od šéfdirigenta Válka.

Se stejným programem Kamová vystoupí ve středu v Teplicích se Severočeskou filharmonií na 44. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Publikum ji uslyší také na festivalu v Českém Krumlově.

Kamová navštívila s úspěchem české koncertní síně již několikrát a kritici ji považují za jednu z nejlepších klarinetistek současné generace.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz