Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český design na Manhattanu

aktualizováno 
- Nedávno jsme vás informovali o výstavě Český design 1980 - 1999. Přinesli jsem vám také článek o vývoji českého designu, z něhož jednoznačně vyplynulo, že toto odvětví výtvarného umění má ve zdejších krajích dlouholetou tradici a že si český design se západním rozhodně nezadá. Jasným důkazem předešlého tvrzení je i skutečnost, že tři čeští designéři právě nyní vystavují v nově vzniklé new yorské galerii Radio House Gallery.

Tři designérské subjekty - Studio Olgoj Chorchoj, Studio Najbrt & Lev a Eva Eisler přijaly nabídku nové a profilující se galerie Radio House Gallery a připravily zde výstavu svých nejnovějších prací. Expozice tak čítá nábytek, lampy a trojrozměrné grafické piktogramy. Vše dohromady pak mapuje a jasně definuje směry a trendy současného českého designu.

Studio Olgoj Chorchoj vzniklo před devíti lety, kdy se dali dohromady Michal Froněk a Jan Němeček v době studiíí na VŠUP v ateliéru Bořka Šípka. Postupem času získali řadu ocenění a pro český design objevili styly, které  byly v Čechách ignorovány zapomenuty. Ve své práci využívají klasické i nové technologie a materiály, které staví do nezvyklých souvislostí.

Sedmičlenný tým pracující pod jménem Studio Najbrt & Lev ( 1994) tvoří především na poli filmu, divadla, nevyhýbá se ovšem ani časopiseckému designu. Zakladateli studia jsou, jak napovídá název, Aleš Najbrt a Pavel Lev, kteří spolu dříve působili v časopise Reflex.

Česká rodačka, nyní však dlouholetá obyvatelka Spojených států, Eva Eisler v tuzemsku nedostudovala architekturu a počátkem 80. let Čechy opustila. V USA studovala design na Parsons School of Design v New Yorku, kde také později radu let přednášela. Její kresby, sochařské práce, šperky a interiérový design jsou vystaveny galeriích a muzeích v USA, Evropě, Japonsku a Austrálii.

Radio House Gallery je sice naprosto novým výstavním prostorem a své dveře poprvé otevřela letos v lednu. Za krátký čas si ovšem získala pozornost mnoha umělců i návštěvníků. Její majitel Japonec Tatsuhiko Ishida se tento kulturní stánek rozhodl založit poté, co opustil SoHo, kde strávil více než tři roky a kde  provozoval galerii Space Untitled.

Ishida se původně zabýval vydáváním uměleckých publikací a s galerijní prací má mnoholeté zkušenosti. Byl totiž produkčním řady výstav například v jeho domovském Japonsku, kde spolupracoval s mistry moderního japonského umění jako jsou třeba Kaii Higashiyama, Tamako Kataoka, Hiroki Oda. Jako kurátor ovšem působil také ve Francii, Švýcarsku a ve Spojených státech.

Na uspořádání výstavy se mimo jiné podílelo České centrum, které má samozřejmě zastoupení i v USA a společnost Prostor, jejíž cílem je upozorňovat na zajímavá řešení v oblasti architektury a designu. Prostor tak chce  touto cestou přispívat  nejen ke zvyšování informovanosti především mladých a perspektivních odborníků, ale také zvýšit úroveň obecného vkusu a seznamovat veřejnost s novými trendy.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Najdete na iDNES.cz