Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český design na Manhattanu

aktualizováno 
- Nedávno jsme vás informovali o výstavě Český design 1980 - 1999. Přinesli jsem vám také článek o vývoji českého designu, z něhož jednoznačně vyplynulo, že toto odvětví výtvarného umění má ve zdejších krajích dlouholetou tradici a že si český design se západním rozhodně nezadá. Jasným důkazem předešlého tvrzení je i skutečnost, že tři čeští designéři právě nyní vystavují v nově vzniklé new yorské galerii Radio House Gallery.

Tři designérské subjekty - Studio Olgoj Chorchoj, Studio Najbrt & Lev a Eva Eisler přijaly nabídku nové a profilující se galerie Radio House Gallery a připravily zde výstavu svých nejnovějších prací. Expozice tak čítá nábytek, lampy a trojrozměrné grafické piktogramy. Vše dohromady pak mapuje a jasně definuje směry a trendy současného českého designu.

Studio Olgoj Chorchoj vzniklo před devíti lety, kdy se dali dohromady Michal Froněk a Jan Němeček v době studiíí na VŠUP v ateliéru Bořka Šípka. Postupem času získali řadu ocenění a pro český design objevili styly, které  byly v Čechách ignorovány zapomenuty. Ve své práci využívají klasické i nové technologie a materiály, které staví do nezvyklých souvislostí.

Sedmičlenný tým pracující pod jménem Studio Najbrt & Lev ( 1994) tvoří především na poli filmu, divadla, nevyhýbá se ovšem ani časopiseckému designu. Zakladateli studia jsou, jak napovídá název, Aleš Najbrt a Pavel Lev, kteří spolu dříve působili v časopise Reflex.

Česká rodačka, nyní však dlouholetá obyvatelka Spojených států, Eva Eisler v tuzemsku nedostudovala architekturu a počátkem 80. let Čechy opustila. V USA studovala design na Parsons School of Design v New Yorku, kde také později radu let přednášela. Její kresby, sochařské práce, šperky a interiérový design jsou vystaveny galeriích a muzeích v USA, Evropě, Japonsku a Austrálii.

Radio House Gallery je sice naprosto novým výstavním prostorem a své dveře poprvé otevřela letos v lednu. Za krátký čas si ovšem získala pozornost mnoha umělců i návštěvníků. Její majitel Japonec Tatsuhiko Ishida se tento kulturní stánek rozhodl založit poté, co opustil SoHo, kde strávil více než tři roky a kde  provozoval galerii Space Untitled.

Ishida se původně zabýval vydáváním uměleckých publikací a s galerijní prací má mnoholeté zkušenosti. Byl totiž produkčním řady výstav například v jeho domovském Japonsku, kde spolupracoval s mistry moderního japonského umění jako jsou třeba Kaii Higashiyama, Tamako Kataoka, Hiroki Oda. Jako kurátor ovšem působil také ve Francii, Švýcarsku a ve Spojených státech.

Na uspořádání výstavy se mimo jiné podílelo České centrum, které má samozřejmě zastoupení i v USA a společnost Prostor, jejíž cílem je upozorňovat na zajímavá řešení v oblasti architektury a designu. Prostor tak chce  touto cestou přispívat  nejen ke zvyšování informovanosti především mladých a perspektivních odborníků, ale také zvýšit úroveň obecného vkusu a seznamovat veřejnost s novými trendy.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz