Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český design 01 - hezká grafika, ale to je vše

  13:03aktualizováno  13:03
Kniha Český design 01 mapuje domácí designérskou tvorbu za posledních sedm let. Nepřináší však mnoho informací.

Daniel Piršč - Zátka Torpédo (2005) | foto: Repro z knihy Tereza Bruthansová - Český design 01

Kniha Český design 01 je určena především laické veřejnosti, která se s designem teprve seznamuje a po podrobnějším kontextu současné designové tvorby příliš netouží. Textu je totiž v knize, která mapuje tvorbu mladých designérů a módních návrhářů za posledních sedm let, velmi poskrovnu.

Zmínka o Desing Centru chybí
Kniha však stojí i za pozornost lidí, kteří se o design zajímají soustavněji, a to hlavně kvůli grafickému řešení, které velice originálně zpracovalo Studio Najbrt. Právě za grafickou podobu knihy jsou Aleš Najbrt a Zuzana Lednická nominováni na Cenu Czech Grand Design 2007.

Autorka Tereza Bruthansová v úvodním textu čtenáře seznamuje se základními informacemi o tom, kde design vzniká, kdo patří mezi současné výrazné tvůrce a studia, zmiňuje přehlídky, které umožňují prezentaci i propagaci designových produktů (Designblok, Prague fashion week, Mezinárodní grafické bienále v Brně…), nezapomíná na zmínku o časopisech věnující se designu (Blok, Dolce Vita, Design Trend aj.) ani na ocenění (Národní cena za design, Czech Grand Design Awards), která každoročně vyhlašují mimo jiné Designéra roku.

Vzhledem k tomu, že kniha vyšla loni, je překvapivé, že chybí zmínka o nedávnému zániku Design Centra, které ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo s odůvodněním, že jeho činnost je příliš umělecky zaměřená. Bruthansová se ve své knize nezamýšlí nad hlubšími souvislostmi současného designu ani nad tím, jaké jsou hlavní trendy, jež ovlivnily uvedenou designérskou tvorbu.

Kniha je tedy graficky povedeně zpracovanou obrázkovou dokumentací produktů s estetickou a funkční hodnotou seřazených do základních kategorií (produktový, oděvní, grafický, módní design). Vždyť je taky určena laické veřejnosti.

Spíš jenom katalog
Avšak i pro laickou veřejnost je její obsah relativně slabší. Právě amatéři, kteří se o design zajímají, by totiž ocenili, kdyby autorka více odhalila komerční záměr knihy a bez ostychu koncipovala knihu jako katalog či fotoprůvodce českým designem let 2000-2007 doplněný nejen o jmenný rejstřík, ale také o adresy designérských studií a obchodů.

Parametry katalogu kniha přesahuje snad jen dovětky vybraných designérů o tom, jak který návrh vznikal, požadavky, které si při realizaci kladli, či jejich životními krédy.

Ve čtyřech kapitolách Interiér, Průmysl, Móda a Grafika autorka čtenáře seznamuje s výběrem více než tří set padesáti produktů a s jejich tvůrci. Významnějším designérům, například Barboře Škorpilové, Maximu Velčovskému, Jiřímu Pelcovi, Janu Čapkovi či Kláře Nademlýnské je věnována dvojstrana.

Sklo, nábytek, móda, šperky, elektronika a další designové výrobky pohybující se na hranici užitého a volného umění jsou ve většině určeny zatím stále pro náročnější i movitější spotřebitele toužící po originalitě a jedinečnosti. Ne však vždycky.

Kniha současně poukazuje na to, že některým designérům se podařilo to, co je často cílem jejich tvorby - z návrhů se staly průmyslově vyráběné a běžně používané výrobky. Mezi takové produkty se zařadily například PET lahev Mattoni Sport Jana Čapka či Sklenice Staropramen Ronyho Plesla.

TEREZA BRUTHANSOVÁ - Český design 01
Prostor, Praha, 280 stran, doporučená cena 760 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz