Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český badatel objevil ztracenou Vivaldiho operu

  1:13aktualizováno  1:13
Prožil si asi podobné pocity, jako když egyptolog Miroslav Verner vstoupil do hrobky faraona Raneferefa. Cemballista Ondřej Macek z Českého Krumlova objevil v bavorském Řezně podstatnou část Vivaldiho opery Argippo, kterou odborníci považovali za ztracenou.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej Macek - Pohádkový dům v Českém Krumlově | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Začátek jedné z pasáží připomíná motiv z cyklu Zima ze Čtvera ročních dob, jednoho z nejznámějších Vivaldiho děl. Macek nyní se svým souborem Hofmusici chystá její obnovenou světovou premiéru.

Ve Španělském sále Pražského hradu tak 3. května zazní téměř po 300 letech. Vstupenky na představení jsou v síti Ticketpro v rozmezí od 600 do 1 400 korun.

Opera vznikla pro českého zákazníka
Argippo, kterou uvedla na podzim 1730 italská operní společnost z pražského paláce hraběte Šporka, napsal skladatel přímo pro tuto scénu.  A nejspíš ji tam i sám dirigoval.

A. Vivaldi - Čtvero ročních dob, ukázka část Zima
(hraje Gil Shaham)

„A impresário, jakýsi manažer, operní společnosti, která působila v pražském paláci hraběte Šporka, byl Benátčan Antonio Denzia, Vivaldiho přítel. Řada jeho zpěváků účinkovala v benátských premiérách Vivaldiho oper. Sám skladatel působil jako Denziův agent, za Alpy mu posílal partitury operních novinek, vyhledával a doporučoval mu zpěváky,“ říká Macek.

Denziova společnost uvedla v Praze šest Vivaldiho oper. A Argippo tam autor sám provedl. „V letech 1729–30 žil Vivaldi ve Vídni a Praze, takže je víc než pravděpodobné, že operu sám dirigoval. Bylo běžné, že skladatel operu napsal a pak ji také řídil,“ vysvětluje Macek.
 
Pátral v životopisech zpěváků
Opera byla dosud známá pouze z dobového tisku libreta uloženého v Národní knihovně, o hudbě si muzikologové mysleli, že se nedochovala. Macka napadlo prozkoumat další působiště zpěváků, protože árie tehdy putovaly s nimi: když pěvec přišel třeba z Prahy do Drážďan a jeho árie měla úspěch, tak se s ní mohl blýsknout „Někdy se i jako hity strčily do jiné opery,“ poznamenal Ondřej Macek.

popisek Pavel Šporcl: Vivaldi je bigbít
Z repertoáru špičkového houslisty

Po pohřešovaném díle pátral v životopisech zpěváků a z libret zjistil, že tři italští pěvci poté, co pražské divadlo vyhořelo, působili v roce 1733 téměř šest měsíců v Řezně.

V knížecím soukromém archivu Thurn–Taxisů tam v prosinci 2006 sice pod Vivaldim nenašel nic, ale mezi v anonymním rukopisu objevil svazek italských árií z 30. let 18. století, s incipity – začátky textů. A značnou část rukopisu tvoří árie, jejichž texty jsou totožné s áriemi libreta pražského Argippa.

„Půjčil jsem si je do studovny, a když jsem otevřel tu partituru, zmocnila se mě euforie. Vivaldiho rukopis se pozná po dvou taktech. Byl to on,“ popisuje badatel.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej MacekPodařilo se mu objevit více než dvě třetiny celého díla. Že je pravé, si ověřil, když árie porovnal s dalšími Vivaldiho operami. Nález pak uznala i vědecká komise Institutu Antonia Vivaldiho v Benátkách. S jeho objevem lze srovnat pouze torzo Vivaldiho opery, které se podařilo najít před pěti lety v Berlíně.

Pro operu vznikají speciální dobové kostýmy
Opera má tři akty a na tehdejší poměry je krátká, trvá jen dvě a čtvrt hodiny. Je to příběh o záměně dvou princů, kteří se ucházejí o princeznu, přičemž jeden z nich ji svede. „Takový typický barokní svár lásky, žárlivosti, cti a pomsty,“ podotýká Macek s tím, že ji lze bez velkých problémů rekonstruovat.

Se souborem Hofmusici, který diriguje a v němž hraje i na cembalo, ji začal zkoušet. Jeho členové mají dobové nástroje, už se šijí i speciální kostýmy podle barokních návrhů.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej MacekVe Španělském sále se 3. května představí Hofmusici v mezinárodním obsazení: na scéně bude pět sólistů, osm zpěváků a 24 hráčů v orchestru.  „Koncertní mistr bude Maďar, hlavní zpěvačka ze Salcburku, dál třeba dvě Polkym a jedna Američanka,“ upřesnil Macek.

Reprízu plánuje sedmatřicetiletý hudebník, který působí na zámku v Krumlově a spolupracuje s tamní Nadací barokního divadla, právě na této unikátní scéně. Druhou 23. října v Benátkách.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz