Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český badatel objevil ztracenou Vivaldiho operu

  1:13aktualizováno  1:13
Prožil si asi podobné pocity, jako když egyptolog Miroslav Verner vstoupil do hrobky faraona Raneferefa. Cemballista Ondřej Macek z Českého Krumlova objevil v bavorském Řezně podstatnou část Vivaldiho opery Argippo, kterou odborníci považovali za ztracenou.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej Macek - Pohádkový dům v Českém Krumlově | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Začátek jedné z pasáží připomíná motiv z cyklu Zima ze Čtvera ročních dob, jednoho z nejznámějších Vivaldiho děl. Macek nyní se svým souborem Hofmusici chystá její obnovenou světovou premiéru.

Ve Španělském sále Pražského hradu tak 3. května zazní téměř po 300 letech. Vstupenky na představení jsou v síti Ticketpro v rozmezí od 600 do 1 400 korun.

Opera vznikla pro českého zákazníka
Argippo, kterou uvedla na podzim 1730 italská operní společnost z pražského paláce hraběte Šporka, napsal skladatel přímo pro tuto scénu.  A nejspíš ji tam i sám dirigoval.

A. Vivaldi - Čtvero ročních dob, ukázka část Zima
(hraje Gil Shaham)

„A impresário, jakýsi manažer, operní společnosti, která působila v pražském paláci hraběte Šporka, byl Benátčan Antonio Denzia, Vivaldiho přítel. Řada jeho zpěváků účinkovala v benátských premiérách Vivaldiho oper. Sám skladatel působil jako Denziův agent, za Alpy mu posílal partitury operních novinek, vyhledával a doporučoval mu zpěváky,“ říká Macek.

Denziova společnost uvedla v Praze šest Vivaldiho oper. A Argippo tam autor sám provedl. „V letech 1729–30 žil Vivaldi ve Vídni a Praze, takže je víc než pravděpodobné, že operu sám dirigoval. Bylo běžné, že skladatel operu napsal a pak ji také řídil,“ vysvětluje Macek.
 
Pátral v životopisech zpěváků
Opera byla dosud známá pouze z dobového tisku libreta uloženého v Národní knihovně, o hudbě si muzikologové mysleli, že se nedochovala. Macka napadlo prozkoumat další působiště zpěváků, protože árie tehdy putovaly s nimi: když pěvec přišel třeba z Prahy do Drážďan a jeho árie měla úspěch, tak se s ní mohl blýsknout „Někdy se i jako hity strčily do jiné opery,“ poznamenal Ondřej Macek.

popisek Pavel Šporcl: Vivaldi je bigbít
Z repertoáru špičkového houslisty

Po pohřešovaném díle pátral v životopisech zpěváků a z libret zjistil, že tři italští pěvci poté, co pražské divadlo vyhořelo, působili v roce 1733 téměř šest měsíců v Řezně.

V knížecím soukromém archivu Thurn–Taxisů tam v prosinci 2006 sice pod Vivaldim nenašel nic, ale mezi v anonymním rukopisu objevil svazek italských árií z 30. let 18. století, s incipity – začátky textů. A značnou část rukopisu tvoří árie, jejichž texty jsou totožné s áriemi libreta pražského Argippa.

„Půjčil jsem si je do studovny, a když jsem otevřel tu partituru, zmocnila se mě euforie. Vivaldiho rukopis se pozná po dvou taktech. Byl to on,“ popisuje badatel.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej MacekPodařilo se mu objevit více než dvě třetiny celého díla. Že je pravé, si ověřil, když árie porovnal s dalšími Vivaldiho operami. Nález pak uznala i vědecká komise Institutu Antonia Vivaldiho v Benátkách. S jeho objevem lze srovnat pouze torzo Vivaldiho opery, které se podařilo najít před pěti lety v Berlíně.

Pro operu vznikají speciální dobové kostýmy
Opera má tři akty a na tehdejší poměry je krátká, trvá jen dvě a čtvrt hodiny. Je to příběh o záměně dvou princů, kteří se ucházejí o princeznu, přičemž jeden z nich ji svede. „Takový typický barokní svár lásky, žárlivosti, cti a pomsty,“ podotýká Macek s tím, že ji lze bez velkých problémů rekonstruovat.

Se souborem Hofmusici, který diriguje a v němž hraje i na cembalo, ji začal zkoušet. Jeho členové mají dobové nástroje, už se šijí i speciální kostýmy podle barokních návrhů.

Nálezce Vivaldiho opery Ondřej MacekVe Španělském sále se 3. května představí Hofmusici v mezinárodním obsazení: na scéně bude pět sólistů, osm zpěváků a 24 hráčů v orchestru.  „Koncertní mistr bude Maďar, hlavní zpěvačka ze Salcburku, dál třeba dvě Polkym a jedna Američanka,“ upřesnil Macek.

Reprízu plánuje sedmatřicetiletý hudebník, který působí na zámku v Krumlově a spolupracuje s tamní Nadací barokního divadla, právě na této unikátní scéně. Druhou 23. října v Benátkách.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz