Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českou herečku z Rožnova cesty zavedly do Absurdistánu

  11:34aktualizováno  11:34
Hned první filmová role zavedla herečku Kristýnu Maléřovou z rodné Moravy do německého díla Absurdistán. Po křtu na Sundance Festivalu film přichází do kin.

Herečka Kristýna Maléřová porazila v konkurzu 60 uchazeček z 30 zemí. | foto: Bontonfilm

z filmu AbsurdistánKdesi mezi Asií a Evropou, ve vyprahlé vsi Absurdistán, kde žije jen čtrnáct rodin, vyhlásily ženy svým mužům stávku. Nedopřejí jim žádný sex, dokud líní pánové konečně neopraví vodovod. Z téhle anekdoty, která má prý skutečný základ, vykřesal německý tvůrce Veit Helmer ojedinělou romantickou komedii nazvanou Absurdistán.

Voda nad zlato
Ocitá se na obdobné hraně reality a pohádky jako režisérova předchozí díla, romance ze zchátralých lázní Tuvalu či příběh o setkání na frankfurtském letišti Brána do nebe. Kromě fantazie slibuje osobitý humor, odkazy k historii světové kinematografie a groteskní postavy v mezinárodním hereckém babylonu, jemuž vládne rodačka z Rožnova pod Radhoštěm Kristýna Maléřová.

TRAILER K FILMU ABSURDISTÁN (v němčině)

Pro mladičkou herečku, která se po studiu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě stala členkou divadla v Českém Těšíně, to byla filmová prvotina a životní šance. Helmer si ji vybral z více než šesti set adeptek z třicítky zemí a vzal ji s sebou i na zámořskou premiéru, kterou hostil americký Sundance Festival. Pro zajímavost, na své první natáčení dostala herečka od vedení divadla neplacené volno.

z filmu AbsurdistánSpolu s německým kolegou Maxem Mauffem, známým z Místa činu, hrají mladý pár, jejichž dětské kamarádství přerostlo v lásku. Rituál velí, že čas pro jejich svazek udeří až za čtyři roky a nejdřív musí zažít společnou koupel. Ale jak, když je tu voda nad zlato?

Bůh se směje
Mladíci vyslaní do města, aby se naučili, jak prastarý vodovod opravit, se už nikdy nevrátili – kromě ženicha, jenž po čtyřech letech našel osadu ještě špinavější a ženy ještě rozzlobenější. Takže když nevěsta trvá na očistě, než se jí snoubenec vůbec smí dotknout, přidají se k její taktice i ostatní vesničanky: bez vody se ruší veškeré milování. Ovšem i místní muži mají svou hrdost, tudíž za chvíli ostnatý drát rozdělí vesnici na dva znesvářené tábory a ženy se chystají, že Absurdistán i své uprášené partnery jednou provždy opustí.

z filmu Absurdistán

Režisér tvrdí, že jeho Absurdistán, situovaný na pomezí starého kontinentu a Orientu, by se na mapě hledal hodně dlouho. "Sice na Kavkazu všechny vlády požadují území sousedních států, ale pouze a právě Absurdistán je místo, které by nikdo nechtěl. Každá země by se ho zbavovala, neboť tamní obyvatelé jsou moc tvrdohlaví," směje se Helmer.

Přidá i legendu. Když prý Bůh rozdělil všechnu půdu, objevila se skupinka milých opozdilců, na něž místo k životu nezbylo. Bůh jim tedy daroval zem, již si původně nechával pro sebe, sám přesídlil do nebe – a odtud se jim prý pořád ještě směje, protože pustina, kterou jim věnoval, je suchá jako troud.

z filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistán

Zmatení jazyků
Ideální kulisy pro smyšlený Absurdistán, kde natáčeli padesát dní, objevili filmaři v severozápadním Ázerbájdžánu v obci Lahic. Podle tvůrců je zcela odříznutá od civilizace: má jen jednu jedinou internetovou kavárnu, dvě čajovny a sedm mešit. Místní obyvatelé museli dostat mírný šok, když do jejich poklidných životů vtrhli filmaři, nadto cizinci, kteří se těžko domlouvali i mezi sebou.

z filmu AbsurdistánVedle dvojice snoubenců totiž ve filmu účinkuje na třicet herců, kteří přijeli mimo jiné z Litvy, Běloruska, Moldavska, Bulharska, Portugalska, Španělska nebo Francie. Asi nejblíž to měla domů představitelka nevěstiny babičky, stálá tvář gruzínského filmu Nino Chkeidze. Nicméně Maléřová nezůstala jedinou, kdo do změti jazyků přispěl jadrným českým ř. U role řezníka stojí v titulcích jméno Radomil Uhlíř. 
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz