Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českou herečku z Rožnova cesty zavedly do Absurdistánu

  11:34aktualizováno  11:34
Hned první filmová role zavedla herečku Kristýnu Maléřovou z rodné Moravy do německého díla Absurdistán. Po křtu na Sundance Festivalu film přichází do kin.

Herečka Kristýna Maléřová porazila v konkurzu 60 uchazeček z 30 zemí. | foto: Bontonfilm

z filmu AbsurdistánKdesi mezi Asií a Evropou, ve vyprahlé vsi Absurdistán, kde žije jen čtrnáct rodin, vyhlásily ženy svým mužům stávku. Nedopřejí jim žádný sex, dokud líní pánové konečně neopraví vodovod. Z téhle anekdoty, která má prý skutečný základ, vykřesal německý tvůrce Veit Helmer ojedinělou romantickou komedii nazvanou Absurdistán.

Voda nad zlato
Ocitá se na obdobné hraně reality a pohádky jako režisérova předchozí díla, romance ze zchátralých lázní Tuvalu či příběh o setkání na frankfurtském letišti Brána do nebe. Kromě fantazie slibuje osobitý humor, odkazy k historii světové kinematografie a groteskní postavy v mezinárodním hereckém babylonu, jemuž vládne rodačka z Rožnova pod Radhoštěm Kristýna Maléřová.

TRAILER K FILMU ABSURDISTÁN (v němčině)

Pro mladičkou herečku, která se po studiu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě stala členkou divadla v Českém Těšíně, to byla filmová prvotina a životní šance. Helmer si ji vybral z více než šesti set adeptek z třicítky zemí a vzal ji s sebou i na zámořskou premiéru, kterou hostil americký Sundance Festival. Pro zajímavost, na své první natáčení dostala herečka od vedení divadla neplacené volno.

z filmu AbsurdistánSpolu s německým kolegou Maxem Mauffem, známým z Místa činu, hrají mladý pár, jejichž dětské kamarádství přerostlo v lásku. Rituál velí, že čas pro jejich svazek udeří až za čtyři roky a nejdřív musí zažít společnou koupel. Ale jak, když je tu voda nad zlato?

Bůh se směje
Mladíci vyslaní do města, aby se naučili, jak prastarý vodovod opravit, se už nikdy nevrátili – kromě ženicha, jenž po čtyřech letech našel osadu ještě špinavější a ženy ještě rozzlobenější. Takže když nevěsta trvá na očistě, než se jí snoubenec vůbec smí dotknout, přidají se k její taktice i ostatní vesničanky: bez vody se ruší veškeré milování. Ovšem i místní muži mají svou hrdost, tudíž za chvíli ostnatý drát rozdělí vesnici na dva znesvářené tábory a ženy se chystají, že Absurdistán i své uprášené partnery jednou provždy opustí.

z filmu Absurdistán

Režisér tvrdí, že jeho Absurdistán, situovaný na pomezí starého kontinentu a Orientu, by se na mapě hledal hodně dlouho. "Sice na Kavkazu všechny vlády požadují území sousedních států, ale pouze a právě Absurdistán je místo, které by nikdo nechtěl. Každá země by se ho zbavovala, neboť tamní obyvatelé jsou moc tvrdohlaví," směje se Helmer.

Přidá i legendu. Když prý Bůh rozdělil všechnu půdu, objevila se skupinka milých opozdilců, na něž místo k životu nezbylo. Bůh jim tedy daroval zem, již si původně nechával pro sebe, sám přesídlil do nebe – a odtud se jim prý pořád ještě směje, protože pustina, kterou jim věnoval, je suchá jako troud.

z filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistánz filmu Absurdistán

Zmatení jazyků
Ideální kulisy pro smyšlený Absurdistán, kde natáčeli padesát dní, objevili filmaři v severozápadním Ázerbájdžánu v obci Lahic. Podle tvůrců je zcela odříznutá od civilizace: má jen jednu jedinou internetovou kavárnu, dvě čajovny a sedm mešit. Místní obyvatelé museli dostat mírný šok, když do jejich poklidných životů vtrhli filmaři, nadto cizinci, kteří se těžko domlouvali i mezi sebou.

z filmu AbsurdistánVedle dvojice snoubenců totiž ve filmu účinkuje na třicet herců, kteří přijeli mimo jiné z Litvy, Běloruska, Moldavska, Bulharska, Portugalska, Španělska nebo Francie. Asi nejblíž to měla domů představitelka nevěstiny babičky, stálá tvář gruzínského filmu Nino Chkeidze. Nicméně Maléřová nezůstala jedinou, kdo do změti jazyků přispěl jadrným českým ř. U role řezníka stojí v titulcích jméno Radomil Uhlíř. 
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz