Českou filharmonii povede Zdeněk Mácal

  • 1
Čechoameričan Zdeněk Mácal se po Vladimiru Ashkenazym stane šéfdirigentem České filharmonie. "O jeho jmenování rozhodla umělecká rada na svém úterním zasedání," uvedl tiskový tajemník orchestru Petr Vlha. Mácal bude v čele orchestru stát od koncertní sezony 2003/2004. Jako šéfdirigenta si někteří členové tělesa přáli Mácala už v devadesátých letech po odchodu Gerda Albrechta. Stal se jím však tehdy Ashkenazy, který v Praze skončí v roce 2003.

Ashkenazy se jméno svého nástupce dověděl od vedení orchestru, blíže však tuto volbu odmítl komentovat s tím, že Mácala osobně nezná. „Přeji filharmonii ty nejlepší dirigenty,“ podotkl jen.

Šestašedesátiletý Zdeněk Mácal je od loňského podzimu hlavním dirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, kde působil již v šedesátých letech. V této funkci se má poprvé představit letos v dubnu a v červnu. Původně naplánovaný debut v rámci loňského Pražského jara totiž s ohledem na onemocnění své manželky musel odřeknout. V Americe tuto sezonu Mácal uzavírá mnohaleté působení ve funkci šéfdirigenta symfonického orchestru v New Jersey ve státě New York a chce se usadit ve Švýcarsku, kde žije jeho rodina.

„Z hlediska uměleckého nám to pomůže, na uměleckou spolupráci s panem Mácalem se všichni těšíme,“ prohlásil koncertní mistr České filharmonie, houslista Bohumil Kotmel.

Umělecká rada i celé těleso se podle něho v tomto názoru shoduje. Volbu považuje za nejlepší možné řešení pro filharmonii také ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Petr Polívka, a to přesto, že s Mácalem do budoucna počítal, a je tedy postaven do nové situace. Doufá však, že spolupráce bude i po příští sezoně pokračovat.

Brněnský rodák Mácal byl v mládí laureátem prestižních dirigentských soutěží v Besançonu a v New Yorku. Osud emigranta jej zavedl nejprve k práci do Nizozemska, do Luzernu a Kolína nad Rýnem, od roku 1982 pak žil v Severní Americe. Léta stál v čele Milwaukee Symphony Orchestra.

Mácal se poprvé vrátil po 28 letech exilu pohostinsky do vlasti na festival Pražské jaro v letech 1996 a 1997 a sám pak dával najevo, že jej spolupráce s filharmonií láká. Měli několik vystoupení a spekulovalo se o něm jako o budoucím šéfovi, přednost však dostal Ashkenazy. Mácal tehdy vypověděl přechodně s filharmonií veškerou spolupráci. Měl podle vlastních slov výhrady k nejednoznačným a zdlouhavým jednáním s tehdejším vedením. „Byl jsem nucen dělat tolik ústupků a kompromisů, až to nakonec přesáhlo možné hranice,“ řekl ČTK v roce 1999, kdy opět začal jezdit do Prahy koncertovat.

V polovině letošního února uvedl Zdeněk Mácal s Českou filharmonií symfonii českého autora dvacátého století Jana Kapra nazvanou Pražské zvony. Českou filharmonii si během zkoušek velmi pochvaloval, ale o svém případném jmenování do jejího čela tehdy odmítl spekulovat. „Nechci nic předjímat ani vylučovat,“ konstatoval před koncertem.

Zdeněk Mácal.