Sada replik haléřů ve stříbře a zlatě

Sada replik haléřů ve stříbře a zlatě | foto: Česká mincovna

Pětník a padesátník jsou zpátky. Jako pocta sochaři, který je stvořil

  • 21
Jméno sochaře Františka Davida patří mezi lehce zapadlé, přitom starší generace měla jeho dílo v ruce denně. Autor nejdrobnějších československých mincí od pětihaléře po padesátník, jimiž se u nás platilo v sedmdesátých a osmdesátých letech, se nyní dočkal pocty od České mincovny – dvěma sadami a výstavou ve své brněnské prodejně připomíná jeho nejslavnější práci.

David se narodil v roce 1913 v Buchlovicích. Vypracoval se na jednoho z nejvýznamnějších českých akademických sochařů, medailérů a řezbářů a stal se profesorem pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

„Jako první vytvořil František David dvacetihaléř, který však navrhl bez hvězdičky. Ta byla z ideologických důvodů dodána až později. Proto návrat k motivu bez hvězdičky v 90. letech nebyl jen bouráním starých symbolů, ale šlo vlastně o návrat k původnímu návrhu a takové malé zadostiučinění pro autora,“ popisuje historii haléřových mincí Jaroslav Moravec z České národní banky. Mezi Davidovy další práce patří řada pomníků, reliéfních výzdob, portrétů, medailí, plaket či poštovních známek. František David zemřel v roce 2002 ve věku nedožitých devadesáti let. Dochovaná část jeho díla je nyní uložena v Muzeu Podhradí v jeho rodných Buchlovicích.

„Davidovo nejznámější dílo vydáváme v podobě čtyř replik od pětníku po padesátník. Doplněné je o portrétní medaili od sochaře Jaroslava Bejvla,“ říká Lukáš Jokl z České mincovny. Jde o první emisi z volného cyklu, který bude připomínat dílo našich nejvýznamnějších medailérů minulého století.

Pět set sad respektuje provedení originálních haléřů. Pětník, desetník a padesátník jsou ze stříbra, dvacetník ze zlata. Portrétní medaile je také stříbrná. Cena jedné této sady je stanovena na 8 450 korun. Pouhých padesát sad vydává mincovna kompletně ve zlatě s číslovaným certifikátem pravosti a grafickým listem. Jejich cena je však vyšší – 49 750 korun, a navíc už hlásí vyprodáno.

Ovšem i návštěvník brněnské výstavy si přijde na své. „Díky dobrým vztahům s dědici se nám podařilo zapůjčit návrhy československých pamětních mincí z Muzea Podhradí. Druhá část naší instalace pochází z archivů České národní banky,“ vysvětluje Jokl. K vidění tu je například nerealizovaný návrh oběžné jednokorunové mince nebo nerealizovaný návrh na poslední československé dukáty. Brněnská prodejna České mincovny je otevřená od pondělí do pátku, výstava zde potrvá do konce srpna.