Česko na EXPO 2005 sází na umění

Hudba, výtvarné umění, ateliérové sklo a film. Tyto oblasti budou na světové výstavě EXPO, která se koná od 25. března do 25. září příštího roku v japonském Aichi, zastupovat české umění. Na literaturu a divadlo se nedostalo.

Generální komisař české účasti Vladimír Darjanin zdůvodnil absenci divadla finanční náročností, literární prezentace nebyla podle něj možná z časových důvodů. "Původně jsme o ní uvažovali, ale protože bychom na přípravu potřebovali tři až pět let, které jsme neměli, museli jsme ji oželet," tvrdil Darjanin.

Hlavním těžištěm doprovodného programu je Český národní den 24. června v areálu výstaviště. "Chceme předvést to, co má v Japonsku velký úspěch, tedy hudbu. Ovšem v širším záběru, v průřezu několika hudebními žánry," řekl manažer hudebních projektů Jaroslav Manda.

V Japonsku tak vystoupí Dětský pěvecký sbor Severáček, soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic, Trio Emila Viklického či Divadlo Continuo. Národní den završí koncert, jehož jednotlivé skladby zohlední hlavní téma světové výstavy, Moudrost přírody.

Dvořákova předehra V přírodě či Smetanova Vltava zazní v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem a čtyř sólistů: houslistky Hany Kotkové, violoncellisty Jiřího Bárty, klarinetistky Ludmily Peterkové a harfistky Jany Bouškové.

Kromě toho se česká hudba, například v pojetí Hradišťanu, Tria Martinů či Heroldova kvarteta, představí i v posledním květnovém týdnu. Nejen na výstavišti, ale také v koncertním sále v Ottowě a na českém velvyslanectví v Tokiu.

Pokud jde o výtvarné umění, po několika japonských městech bude putovat výstava děl deseti českých výtvarníků, například Tomáše Císařovského, Jiřího Davida či Jana Merty. Všechny prezentované malby, fotografie i videoinstalace by měly odrážet vztah člověka a přírody.

Na úspěchy českého ateliérového skla na EXPO 1970 v Ósace naváže i putovní přehlídka V zajetí světla a prostoru, na níž 28 autorů různých generací předvede 39 skleněných objektů.

Rozměrným projektem je i Týden českého filmu, který se nastěhuje do tokijského kina pro náročné diváky a v jehož rámci se představí pětadvacet filmů. Vybírala je Česká filmová a televizní akademie.