České umění představí své trumfy

  • 3
Úspěchy českého umění na světových výstavách v Bruselu (1958), v Montrealu (1967) a Ósace (1970) bývají často připomínány, zvláště, když do dalšího EXPO, které se bude konat příští rok v japonském Aichi, zbývá jen 119 dnů. Organizátoři české účasti se rozhodli oživit vzpomínky.

Připravili proto výstavu Od Bruselu 1958 po Aichi 2005 v pražském Nostickém paláci na Maltézském náměstí. Ta zachycuje nejen národní triumfy dob minulých, ale i současnost - tři nejlepší návrhy na koncepci českého pavilonu v Aichi, včetně toho vítězného.

A tak si i mladší generace mohou představit, jak na zahraniční návštěvníky zapůsobil třebechovický betlém nebo Strom hraček Jiřího Trnky v Bruselu, sklářské artefakty Libenského a Brychtové v Montrealu či jak čeští umělci do svých exponátů vystavených v Ósace vetkli alegorii okupace a začínající normalizace - ať už to byl skleněný Mrak Reného Roubíčka nebo sochy Vladimíra Janouška nazvané Hrozba války.

"Kanaďané mi po Montrealu říkali: vy jste byli mistři světa v tom, jak rychle jste postavili most mezi vámi a světem. Později bohužel dodávali: a stejně rychle jste pak ten most dokázali zrušit," vzpomíná kurátor výstavy Miroslav Řepa.

Kromě této retrospektivní expozice si návštěvníci mohou ve sklepních prostorách Nostického paláce prohlédnout i výstavu doprovázející českou účast v Aichi. Jde o přehlídku českého ateliérového skla V zajetí světla a prostoru, která představuje dvaačtyřicet objektů od osmadvaceti autorů různých konceptů a generací. Nechybí mezi nimi díla Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, Aleny Matějkové, Gizely Šabókové, Ivo Rozsypala, Václava Ciglera.

"Nevybírala jsem ani tak jména, jako spíš vynikající exponáty. Vynikající nejen umělecky, ale také v použité technologii - ukazují bohatost českého projevu, to, co Japonci tak oceňují a čeho chtějí dosáhnout," charakterizuje výstavu její kurátorka Sylva Petrová.

Obě výstavy potrvají do 18. února, poté se přehlídka skla přesune do Japonska a bude putovat po tamějších galeriích. Expozice o české účasti na světových výstavách se v březnu příštího roku nastěhuje do českých center v zahraničí. Plné vstupné je sedmdesát korun, snížené padesát.