Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České nebe představí „cimrmani“ v říjnu

  16:42aktualizováno  16:42
Patnáctá hra Divadla Járy Cimrmana České nebe se už zkouší, premiéru bude mít na podzim. Nejnovější text Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka bude od 28. října premiérovému publiku představen v Žižkovském divadle hned čtyřikrát.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak | foto: MF DNES

Na scéně se v něm potkají svatý Václav, Jan Amos Komenský, Jan Hus, Karel Havlíček Borovský, praotec Čech, maršálek Radecký, Miroslav Tyrš a Babička Boženy Němcové.

"Předtím ale s touto hrou jako vždy vyjedeme mimo Prahu a trochu ji obehrajeme na našich osvědčených štacích," řekl Zdeněk Svěrák. Přiznal, že si oba oddychli, když hru dopsali a především poté, co jí při prvním přečtení své kolegy z divadla pobavili.

Podle něj totiž není lehké po čtyřiceti letech trvání tento kolektiv, který jim vidí do karet, ještě něčím překvapit či zaskočit.

"Ty naše hry jsou debaty, zatímco tahle je vlastně schůzí české nebeské komise. A nejtěžší při zkouškách, které právě začínají, je líčit pastičky na diváky v místech, kde by mohl být smích," uvedl Svěrák tento týden v pořadu Host do domu stanice Praha Českého rozhlasu.

Schůzi v nové hře vede svatý Václav a Jan Amos Komenský je zapisovatel. V jeho roli se vystřídají oba autoři, zatímco Babičku ztvární cimrmanovský specialista na dámské role Miloň Čepelka či Marek Šimon, který se prý alternace s "profesionální ženou" obával.

Novinkou inscenace bude líčení všech protagonistů, kteří budou skutečně vypadat jako velikáni české historie, a nebude je proto třeba představovat.

Hra České nebe vznikala dlouho. "Snad i proto, že jsme v polovině vyčerpali děj a nevěděli, jak pokračovat dál. Pak jsme na to ale přišli, hra byla nakonec delší a museli jsme ji krátit," dodal Svěrák.

Podobný model setkání osob, které se ve skutečnosti potkat nemohly, použil Smoljak koncem 90. let ve hře Malý Říjen v Divadle Na zábradlí. Vylíčil v ní setkání českých i světových osobností začátku 20. století ve vězeňské cele na Špilberku. K Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi přidal špionku Matu Hari, Lenina, Naděždu Krupskou, Babinského - a fungovalo to.

Zatím poslední novinkou Divadla Járy Cimrmana byla před šesti lety Afrika. Pokud by prý České nebe mělo před sebou stejně dlouhou budoucnost, mohla by být podle Svěrákova realistického pohledu definitivně poslední.

Loni začátkem října oslavil tento soubor 40 let existence. Jeho členové tehdy připomněli všech 14 inscenací, které kdy měly premiéru, přičemž repertoár nikdy neopustily.

Podle statistik souboru se před čtyřmi lety uskutečnilo desetitisící představení. Více než tisíc repríz mají za sebou Hospoda Na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz