soud, rozsudek, ilustrace

soud, rozsudek, ilustrace | foto: Profimedia.cz

České galerie musí vrátit cenné obrazy

Nejvyšší soud potvrdil nárok potomků židovského průmyslníka Oskara Federera z Vítkovic na 21 obrazů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě a Východočeské galerie v Pardubicích.

Soudci zamítli dovolání Pardubického kraje a Moravskoslezského kraje proti rozsudku pardubického krajského soudu, který před dvěma lety uložil povinnost vydat obrazy vnukům Federera. Kraje v rozsudku figurovaly jako zřizovatelé galerií.

Galerie v Pardubicích už svůj obraz z někdejší Federerovy sbírky, Krajinu Otakara Nejedlého, před časem vrátila. Moravskoslezský kraj čekal na verdikt Nejvyššího soudu.

V ostravské galerii tak dosud zůstávala díla Ilji Repina, Edvarda Muncha, Lovise Corintha nebo Antonína Slavíčka. Jejich cena se odhaduje na statisíce až miliony korun.

Oba kraje v dovoláních tvrdily, že soudy neprokázaly, zda obrazy skutečně patřily Federerovi. Mohly prý být vlastnictvím Vítkovického hutního a horního těžířstva, tedy podniku, který průmyslník vedl.

Podle Nejvyššího soudu ovšem soudy postupovaly správně a na Federerův případ je nutno použít zákon o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem.

"Nebylo shledáno, že by odvolací soud posoudil projednávanou věc podle nesprávných právních předpisů anebo že by si použitý předpis nesprávně vyložil," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Josefem Rakovským.

Židovský průmyslník vedl vítkovický podnik od roku 1932 a byl jeho posledním předválečným ředitelem. Před nacisty prchl z republiky v březnu 1939. O dědictví se po letech přihlásil jeho vnuk Andrew Federer z Kanady se sourozenci.

,