Natáčení filmu Hlídač č. 47 - Filip Renč

Natáčení filmu Hlídač č. 47 - Filip Renč - (prosinec 2007) | foto: Michal SváčekMF DNES

České dráhy podpořily další Renčův film

  • 47
Režisér Filip Renč je u Českých drah oblíben. Firma totiž nepodpořila jen jeho aktuální film Na vlastní nebezpečí, ale přispěla i na nový projekt Hlídač č. 47.

Natáčení tohoto snímku v hlavní roli s Karlem Rodenem skončilo koncem roku 2007, s premiérou režisér Renč počítá letos na podzim.

Finanční příspěvek na tento projekt přiznal mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, výši podpory ale neupřesnil. "Konkrétní ujednání jsou vždy věcí dvou stran," sdělil.

Sdílenější byl Ladislav Štícha, mluvčí České televize, pro kterou Renč Hlídače č. 47 natáčí.

"Film je čistě naše záležitost a plně ho financujeme. A protože se část příběhu odehrává na nádražích, oslovili jsme pro spolupráci i České dráhy, protože byla potřeba mít různá povolení pro natáčení v jejich prostorách. A to je také celý podíl ČD, žádné peníze do filmu nevkládají," uvedl Štícha.

"Při natáčení jsme využívali historické vlakové soupravy a lokomotivy. I nyní však jde o obchodní vztah, nejde o dárek. My jim za to poskytneme prostor na plakátech, v titulcích a hovoříme o nich," uvedl samotný Renč.

foto Do útoku, velí Roden na haličské frontě
z natáčení filmu Hlídač č. 47

Renčův projekt Na vlastní nebezpečí, který právě dnes vstupuje do českých kin, se zviditelnil díky závěrečným titulkům, kde režisér osobně poděkoval kamarádovi a blízkému spolupracovníkovi premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marku Dalíkovi, který mu na tento snímek pomohl sehnat peníze.

Marek DalíkRenč poté řekl, že ho Dalík zkontaktoval s lidmi a firmami, které byly ochotny dát do filmu finance. Původní rozpočet ve výši 28,8 milionu korun mohl tak díky mecenášům narůst o další dva miliony korun, za které pořídil speciální kameru a profesionální vodáckou výbavu.

Politici opoziční ČSSD označili informaci o tom, že Marek Dalík Renčovi pomáhal, za další důkaz korupčních praktik premiérova nejbližšího okolí. Za nepochopitelné považují také to, že snímek sponzorovaly i České dráhy, tedy společnost dotovaná z kapes daňových poplatníků.

foto Berou od státu miliardy, pak dotují filmy
pohled na sponzoring Českých drah

"Už v minulosti České dráhy spolupracovaly na řadě filmů i dalších akcí a budou v tom i nadále pokračovat," uvedl mluvčí a připomněl například snímky Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí režisérů Pavla Göbla a Romana Švejdy, Poslední vlak o transportu smrti z Berlína do Osvětimi, který v česko-německé koprodukci natočili manželé Joseph Vilsmaier a Dana Vávrová, a další projekty.

Za "jeden ze střípků této mozaiky filmové spolupráce" označil Kubala i film Filipa Renče Na vlastní nebezpečí.

"Vždy jde o standardní obchodní spolupráci, jejímž výsledkem je propagace dobrého jména a služeb Českých drah," uvedl Kubala s tím, že České dráhy nejsou v žádném případě sponzory - vždy jde o klasické obchodní smlouvy.

"Peníze určené na marketingové a PR aktivity Českých drah získáváme z vlastní obchodní činnosti," vysvětlil mluvčí.

,