České dějiny se představují ve velkém

Zábavné komiksové leporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí výtvarnice Lucie Seifertové se stalo podkladem nové výstavy Dějiny udatného českého národa, která je ode dneška až do konce roku k vidění v Národním muzeu v Praze.

Publikace se v loňském roce stala jednou z nejprodávanějších knih a získala řadu ocenění včetně ceny Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež.

"Před deseti lety jsem se zavalila haldou historických knih a pak jsem to sepsala," říká Seifertová, "Vytvářela jsem výtvarné dějiny vcelku a chtěla jsem je přiblížit s humorem," dodává.

Přestože se obávala názoru odborníků a historiků, objevilo se jen pár kritik. Kniha svým rozměrem devíti metrů na délku usiluje i o zapsání do Guinnessovy knihy rekordů za nejdelší leporelo světa.

Výstava představuje knihu ve velkém. Stránky jsou dva metry vysoké a devět metrů délky se změnilo na sedmdesát. Navíc je stále zachován prostorový rozměr leporela.

Některými stránkami lze prolézat jako tunelem. Expozice pobaví i dospělé, protože je zde historie od pravěku po současnost zobrazena s opravdovou nadsázkou a vtipem. Namalovaný příběh je doplněn figurínami, dobovými kostýmy a různými exponáty, jako je dýka z doby bronzové, polní kanon ze sedmnáctého století nebo výstroj speciálních jednotek zasahujících proti studentům a demonstrantům na podzim roku 1989.

Seifertová je také autorkou leporel o tajemné Praze, tajemném Golemovi, Pražském hradě a jeho tajemstvích nebo tajemných hradech a zámcích království českého. V současné době připravuje další knížku o historii Německa. V budoucnu by ráda vytvořila animovaný film.