Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká Zeď dobývá USA, Síse si všiml Hollywood

  12:42aktualizováno  12:42
Mimořádný úspěch dětské knížky Zeď o životě za železnou oponou přinesl Petru Sísovi první výstavu na newyorském Manhattanu. Ozvali se mu výrobci elektronických knih i hollywoodští filmaři.

Petr Sís před galerií Mary Ryanové v newyorské čtvrti Chelsea - (leden 2008) | foto: ČTK

"Všechno, na co jsem čekal pětadvacet let, se tak děje až teď, kdy už nemám pomalu síly, abych to uskutečnil," řekl se značnou dávkou nadsázky osmapadesátiletý česko-americký spisovatel, ilustrátor a výtvarník.

"Výstav jsem už měl, že bych je ani nespočítal, ale tady je to premiéra v komerční galerii," řekl o expozici s názvem Svoboda výrazu v galerii Mary Ryanové v newyorské čtvrti Chelsea. "Konečně jsem se po letech propracoval do uměleckého světa v New Yorku," dodal.

Zeď míří mezi bestsellery
Kniha Zeď (The Wall) se silnými autobiografickými prvky z doby, kdy Sís vyrůstal v komunistickém Československu, získala od svého uvedení na americký trh loni v létě řadu literárních a výtvarných cen.

Petr Sís: Zeď (obálka knihy)Začátkem února by se měla objevit i v tabulce amerických bestsellerů. Jen ve Spojených státech se jí podle Síse prodalo na 100 tisíc výtisků.

Rozšířenou českou verzi vydalo nakladatelství Labyrint loni na podzim. Náklad byl rychle rozebrán a v polovině ledna se na pultech objevil dotisk. Vyšla také v Německu, Francii, Jižní Koreji a dalších zemích.

Zájem o ni projevila i společnost Apple, která uvažuje o tom, že by ji upravila do elektronické podoby, aby si ji děti mohly prohlížet na nejmodernějších mobilních telefonech iPhone.

"Děti se třeba v autě budou dívat na telefon a to v nich vzbudí zájem o knížky. Já ale nevím, jestli pak nebudou spokojené jen s telefonem a na knížku zapomenou," říká s mírnou skepsí autor.

Vyjednávání o filmové verzi
V úplných začátcích je jednání s agenturou Creative Artists Agency (CAA), která zastupuje filmové hvězdy, jako jsou Brad Pitt, George Clooney či Tom Hanks. CAA oslovila Síse s nabídkou na filmové zpracování Zdi.

Zatím není zcela jasné, oč by konkrétně šlo a do jaké míry by se příběh musel upravit. Díky stávce hollywoodských scenáristů ale získal čas si vše promyslet. "Třeba bych mohl partnerům navrhnout, aby se to dělalo v Praze a že by na tom pracovali lidé, které znám," řekl.

Petr Sís: Zeď (ilustrace z knihy)Na newyorské výstavě, která bude otevřená do 8. března, je hlavní pozornost věnována ilustracím ke Zdi. Expozice ale obsahuje i originály kreseb ke knížkám o Charlesi Darwinovi nebo Kryštofu Kolumbovi a videoprojekce Sísových kreslených filmů.

"Zeď má hlavní prostor, ale i ostatní obrázky hovoří o tom, jak je těžké se vyjadřovat svobodně a jaké s tím lidé mohou mít problémy," popsal výstavu.

Kolik toho prodá?
Poprvé se představuje v prodejní galerii. "To znamená, že některé věci musí být na prodej, na což nejsem zvyklý. Na jednu stranu bych byl rád, kdyby se to prodalo, na druhé straně je to, jako když prodáváte svoje děti. Takže si říkám, že bych byl celkem rád, kdyby se toho moc neprodalo," poznamenal s úsměvem.

Petr Sís: Mozaika pro newyorské metro 2005Do prodeje dal některé studie k ilustracím pro Zeď a pro další knížky, obrázky Prahy či návrhy vytvořené pro kreslené filmy. Celé sady ilustrací pro jednotlivé publikace ale rozprodávat nechce. "U knížek je důležité udržet všechny ilustrace pohromadě," vysvětluje.

Sám ale neví, co má s originály udělat. Ve Spojených státech, kde žije od roku 1982, odkazují významní umělci často svá souborná díla univerzitám, které si toho velmi považují. Jeho si prý předcházejí univerzita v Mineapolisu a Yelova univerzita.

Myslí na 6 000 budíků
Sís ale doufá, že najde spojení s Českou republikou. Napadá ho například Památník národního písemnictví nebo Národní knihovna, případně nějaký hrad nebo zámek, který by uvítal stálou expozici. "Třeba jako je na Kratochvíli výstava animovaného filmu," připomněl.

Petr SísÚvahy o tom, kam odkáže svá díla, ho ale nesvazují natolik, aby nechystal plány do budoucna. Stále se "trápí" s Komenským, tématem, jemuž se věnuje poslední čtyři roky.

Uvažuje také, že by se po 30 letech vrátil k Ostrovu pro 6 000 budíků Miloše Macourka, podle něhož ještě před odchodem z Československa natočil stejnojmenný kreslený film. "Tehdy jsem byl unesen sám sebou jako výtvarníkem a nedával jsem tolik pozor na samotný příběh," řekl. Tentokrát by Macourkův námět chtěl zpracovat knižně.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz