Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize tvrdí, že od nového roku mění svůj program k lepšímu

aktualizováno 
Praha - Do roku 1999 vstupuje Česká televize s novým programovým schématem, o němž její ředitel Jakub Puchalský tvrdí: "Je to schéma logičtější, přehlednější a lépe se v něm doplňují programy ČT 1 a ČT 2." Změny, jež prý vznikly na základě důkladné divácké analýzy, shrnuje do dvou principů: "Pořady, které nebyly hodnotné a neměly diváckou odezvu, musí být atraktivnější; za druhé sledujeme lepší vyváženost většinové a menšinové skupiny publika." Jinými slovy, nejde sice o žádnou revoluci, nicméně divák najde pořady zcela nové, a ty staré aspoň v novém čase a novém "zabalení." Puchalský by totiž rád změnil paradox, který vyčetl z diváckého výzkumu: "Existuje rozpor mezi vztahem, jaký lidé k ČT mají - považují ji vesměs za seriózní a solidní - a mezi časem, který u jejího vysílání stráví. Zatím platí, že divák veřejnoprávní stanici sice chválí, ale přitom sleduje stanice jiné."
DĚTI A DOKUMENTY
Zřejmě nejradikálnější zásah se dotkne vysílání pro děti a mládež ve skupině od 8 do 16 let věku, tedy sféry, kde podle Puchalského ztratila ČT své výsadní postavení. "Předěláme téměř všechno," slibuje šéf tvůrčí skupiny Jiří Kavan. Nedělní pořad Jůhele tak uložili "do síně slávy" a místo něj nabídnou nový, živě vysílaný a "mobilní" magazín Ži-ra-fa. "Odpolední a podvečerní blok dostane moderní kabát," dodává Kavan, "připravili jsme novou internetovou hru či magazín pro školáky Kometa." Večerníčky zůstanou, jen klasických pohádek prý ubude, ale zas budou výpravnější.
Nárůst hlásí také žánr dokumentu. "K nynějším pětatřiceti cyklům přibude dvacet nových a šest pozměněných," říká Alena Müllerová a jmenuje čtvrteční blok Kino Čas, cyklus Břetislava Rychlíka Intolerance, studentské Úlety či týdeník Cestománie. "Právě cestopis patřil v diváckém průzkumu k nejžádanějším," dodává Müllerová. A proč Cestománii, původně projekt společnosti Febio, bude z půlky točit sama ČT? "Aby pořad nedevalvoval."
PEVNÉ BLOKY
Programový ředitel Martin Bezouška se netají svou náklonností k pevné stavbě programu Novy; snad i proto zavádí pravidelné návyky - například klubová "okénka" pro náročný film, dokument, intelektuální sitcom či jednou měsíčně tematicky komponovaný večer. První z nich bude věnován pivu a sejdou se v něm natolik různorodé tituly jako Jiránkova animovaná groteska Pivo přes ulici, Havlova hra Audience či muzikál Starci na chmelu. Skeptici ovšem míní, že jde jen o mechanickou změnu, "optickou" novinku, pod níž se vejde, co právě "dům dá".
Bezouška však oponuje výčtem skutečných novinek. "ČT 2 rozšíří svůj repertoár i mimo kulturu, nicméně vznikne tu pořad o literatuře Osten a kritická Katovna, pro ČT 1 chystáme dvě talk show, Marka Ebena a Haliny Pawlowské, a na soboty zábavné kontaktní studio Noc s andělem," vykládá Bezouška. Čtvrtky budou patřit premiérovému seriálu Na lavici obžalovaných justice, kontroverznímu dílu, jež ovšem vyrábělo ještě předchozí vedení ČT.
MLHAVÉ PLÁNY
A co vlastně budou Kavčí hory v nastávajícím roce vyrábět? "V programovém profilu nazvaném Česká televize pro třetí tisíciletí představujeme ČT především jako broadcastera - tedy toho, kdo vysílá, nejen pořady vyrábí," naznačuje Puchalský. Například v oddílu dramatické tvorby se tu píše o nízkorozpočtových seriálech nebo sitcomech, u filmu půjde o díla "mimořádného významu". Také v objemném tiskovém materiálu o programovém schématu roku 1999 má kapitola Původní dramatická tvorba pouze tři body: zmíněný seriál o justici, rovněž už natáčený brněnský cyklus Četnické humoresky a původní televizní hru Ivy Procházkové Za zdí, která má ovšem premiéru už dnes. "Právě kvůli mlhavým plánům a poplašným pověstem ohledně dramatické tvorby se prezidium České filmové a televizní akademie rozhodlo požádat vedení ČT o veřejnou schůzku za účasti novinářů," uvedl výkonný ředitel akademie Petr Vachler.
HUDBA SE BOJÍ ZÁBAVY
Podobné obavy se týkají hudby, hlavně vážné; o té se totiž v televizi "třetího tisíciletí" nemluví vůbec, zato se zde píše o snaze "vrátit veřejnoprávní televizi ve sféře zábavy místo, jaké zastávala před nástupem silné komerční stanice". Puchalský sice přirovnal pověsti o útlumu vážné hudby k fámám "o Marťanech na Kavčích horách" a uvedl, že její podíl se letos sníží o jediné procento. Avšak z grafu, který poskytla MF DNES sama ČT, vyplývá, že proti loňsku ubude jedno procento z dosavadních čtyř procent vážné hudby v celém objemu vysílání, což v daném žánru znamená úbytek o čtvrtinu. A v případě hudby "lehké" zbude jedno procento z loňských dvou - tedy polovina. Hudební veřejnost už protestuje.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz