Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikány filmu vede Fellini. Dojde i na Hitchcocka, Kubricka a Formana

  17:19aktualizováno  17:19
Ředitel ČT Petr Dvořák si může odškrtnout první položky ze seznamu svých slibů. "Posílíme filmy, nákupy, přehlednost a pravidelnost," plánoval. A splnil.

Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová ve slavném snímku Federika Felliniho Sladký život. | foto: Reuters

V programové skladbě nadcházejícího roku tvoří jednu z pevných opor cyklus Velikáni filmu. Každé pondělí a pátek vždy od 21 hodin na ČT2 představí postupně prostřednictvím dvou vybraných děl řadu osobností světové kinematografie. Slavnostní start obstará Federico Fellini, z jehož děl vybrala televizní dramaturgie dva oscarové vítěze: na 2. ledna Cabiriiny noci, na 6. ledna Sladký život.

Seznam velikánů vede napříč žánry i národnostmi včetně uznávaných rodáků. Po Fellinim přijde na řadu František Vláčil s díly Údolí včel a Adelheid, poté britský mistr napětí Alfred Hitchcock, jejž zastoupí Okno do dvora a Vertigo, koncem ledna francouzský režisér Jean-Luc Godard, tvůrce snímků Pohrdání a Alphaville. Do února diváky převede Franco Zeffirelli, respektive jeho filmy Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie, po něm následují skvosty Luise Buňuela Kráska dne a Nenápadný půvab buržoazie, načež se přihlásí Miloš Forman s Přeletem nad kukaččím hnízdem a dramatem Amadeus.

Filmoví velikáni znají svůj rozpis zatím do dubna, kam se vejdou ještě Carlos Saura s Carmen, Stanley Kubrick s 2001: Vesmírnou odyseou, Mike Nichols s Absolventem, Robert Altman s Hráčem, Claude Chabrol s Bellamy či Steven Spielberg s Říší slunce.

Ale fanoušci naleznou ve schématu i jiná stálá "okénka" hraného filmu: středy vyhrazené evropské tvorbě, neděle věnované laureátům Oscarů a festivalových cen či úterní a nedělní Filmový klub, jejž zahájí tematický blok režisérek Ženy za kamerou.

Od tanků k módě

Pevnou strukturu dostanou i dokumenty na ČT2 - den po dni bude divák vědět, co ho čeká. Historický dokument obsadí pondělky; začíná se dvanáctidílným cyklem Kolaborovali s nacisty. Zahraniční dokument pro muže si vyhradil úterky, kdy poběží Největší tankové bitvy. Středy budou patřit původní české tvorbě, čtvrtky cestopisům, pátky přírodovědné Zázračné planetě, soboty sérii Fakta a mýty historie a neděle se zaměří na vědeckotechnická témata.

A to pořád není vše: sobotní odpoledne probere "vodu, moře, oceány" a týž den po 22. hodině se ohlásí Dokumentární klub s unikáty, jako je třeba Soudružská móda.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz