Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikány filmu vede Fellini. Dojde i na Hitchcocka, Kubricka a Formana

  17:19aktualizováno  17:19
Ředitel ČT Petr Dvořák si může odškrtnout první položky ze seznamu svých slibů. "Posílíme filmy, nákupy, přehlednost a pravidelnost," plánoval. A splnil.

Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová ve slavném snímku Federika Felliniho Sladký život. | foto: Reuters

V programové skladbě nadcházejícího roku tvoří jednu z pevných opor cyklus Velikáni filmu. Každé pondělí a pátek vždy od 21 hodin na ČT2 představí postupně prostřednictvím dvou vybraných děl řadu osobností světové kinematografie. Slavnostní start obstará Federico Fellini, z jehož děl vybrala televizní dramaturgie dva oscarové vítěze: na 2. ledna Cabiriiny noci, na 6. ledna Sladký život.

Seznam velikánů vede napříč žánry i národnostmi včetně uznávaných rodáků. Po Fellinim přijde na řadu František Vláčil s díly Údolí včel a Adelheid, poté britský mistr napětí Alfred Hitchcock, jejž zastoupí Okno do dvora a Vertigo, koncem ledna francouzský režisér Jean-Luc Godard, tvůrce snímků Pohrdání a Alphaville. Do února diváky převede Franco Zeffirelli, respektive jeho filmy Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie, po něm následují skvosty Luise Buňuela Kráska dne a Nenápadný půvab buržoazie, načež se přihlásí Miloš Forman s Přeletem nad kukaččím hnízdem a dramatem Amadeus.

Filmoví velikáni znají svůj rozpis zatím do dubna, kam se vejdou ještě Carlos Saura s Carmen, Stanley Kubrick s 2001: Vesmírnou odyseou, Mike Nichols s Absolventem, Robert Altman s Hráčem, Claude Chabrol s Bellamy či Steven Spielberg s Říší slunce.

Ale fanoušci naleznou ve schématu i jiná stálá "okénka" hraného filmu: středy vyhrazené evropské tvorbě, neděle věnované laureátům Oscarů a festivalových cen či úterní a nedělní Filmový klub, jejž zahájí tematický blok režisérek Ženy za kamerou.

Od tanků k módě

Pevnou strukturu dostanou i dokumenty na ČT2 - den po dni bude divák vědět, co ho čeká. Historický dokument obsadí pondělky; začíná se dvanáctidílným cyklem Kolaborovali s nacisty. Zahraniční dokument pro muže si vyhradil úterky, kdy poběží Největší tankové bitvy. Středy budou patřit původní české tvorbě, čtvrtky cestopisům, pátky přírodovědné Zázračné planetě, soboty sérii Fakta a mýty historie a neděle se zaměří na vědeckotechnická témata.

A to pořád není vše: sobotní odpoledne probere "vodu, moře, oceány" a týž den po 22. hodině se ohlásí Dokumentární klub s unikáty, jako je třeba Soudružská móda.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Najdete na iDNES.cz