Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize 2002: zaklínadlem je divák

  10:45aktualizováno  10:45
Jednodušší, přehlednější schéma, prostor pro původní české příběhy a alespoň šestadvacet dílů nových seriálů ročně; tak vypadá novoroční předsevzetí České televize. Snad ještě nikdy v novodobé historii České televize nemělo slovo "divák" tak silnou váhu jako při sestavování vysílacího schématu na rok 2002. Není zbytí. Sledovanost obrazovky veřejné služby se sice po propadech a výkyvech první půle letošního roku vyrovnala, ale ideální stále není, stejně jako rozpočet.

Takže zaklínadlo jménem publikum má cenu zlata. A co si přeje publikum? "Vracíme se k původní dramatické tvorbě a seriálům, které se typově osvědčily, tedy k seriózním příběhům s českými herci, českým prostředím a se stopáží, která se rozsahem blíží celovečernímu filmu," říká generální ředitel Jiří Balvín. Jinými slovy - ve světě obvyklé půlhodinovky či pokusy o sitcomy se neujaly, divák si žádá klasické seriály ve stylu Nemocnice, jejíž další řada je v přípravách. "Chceme uvádět minimálně šestadvacet nových seriálových dílů ročně, ovšem tuzemský tvůrčí potenciál je tak velký, že za lepší ekonomické situace bychom jich klidně zvládli i dvojnásobek, týden co týden jeden díl premiérového seriálu po celý rok," dodává Balvín.

Pondělí: seriál

Právě českým seriálům zůstanou vyhrazeny pondělky na ČT 1. Po Novém roce přijde na řadu premiérová Stříbrná paruka, pětidílná adaptace stejnojmenného románu Adolfa Branalda o hercích z kočovné společnosti na sklonku 19. století - milostná zápletka, romantika, dobové kostýmy. V záloze už jsou přichystány další seriály, ostravský O ztracené lásce, další řada Četnických humoresek z Brna, slovensko-český Útěk do Budína, Karel Smyczek točí Místo nahoře a Juraj Herz chystá Černé barony - přestože už existuje film na stejné téma. Podvečerní novinkou budou dva informační cykly o Evropské unii, zpravodajský a publicistický.

Také pondělní ČT 2 se nadále drží tradičního okénka pro zahraniční dokumenty. Novoroční nástup patří Hitlerovým dětem, volnému pokračování mimořádně úspěšného německého cyklu Hitlerovi muži. Od února zde přibudou noční talk show, kde se má střídat Ženský hlas uváděný Ester Kočičkovou - legendou Rádia Limonádový Joe, s obdobným pořadem psychiatra Radkina Honzáka, herce Arnošta Goldflama a vědce Františka Koukolíka.

Úterý: Volejte učiteli

Druhý den týdne zůstává v hlavním čase věnovaném zahraničním seriálům beze změn, jen v podvečer se představí nový americký sitcom z novinářského prostředí Na jedné lodi. Zato ČT 2 slibuje tři novinky. V podvečer cyklus Volejte učiteli - asociace s pořadem Novy Volejte řediteli je prý vzdálená -, kam mohou lidé telefonovat své otázky na vše, co ve škole zameškali. V noci nastupují dva nové kulturní měsíčníky: rebelující výtvarník David Černý bude provázet Artózou, Folkomotivy se mají věnovat hudebním žánrům folk a country.

Středa: Šumná města

Večer na ČT 1 nadále zahajují "malá" zábava či soutěž a cyklus Předčasná úmrtí, který mimo jiné vzpomene nedávno zesnulého Jaromila Jireše. Po desáté večer se vracejí populární Šumná města s Davidem Vávrou - reprízy i nové části. Na "dvojce" je středa zadána společenskému českému dokumentu, v úvodu Kotkově dvoudílnému pátrání po osudech sedmadvaceti českých pánů popravených v roce 1621.

Čtvrtek: film a rozvědka

Jedna z mála zásadních změn přivádí do hlavního času ČT 1 zahraniční filmy všech žánrů: od romantických komedií jako Vše pro lásku až po katastrofické Dítě Medúzy. Což bude silná konkurence pro nový dokumentární cyklus na ČT 2, unikátní pohled na historii špionáže nazvaný Československo ve zvláštních službách, který se rodil takřka deset let.

Pátek: Evropané

Zatímco večer ČT 1 s oddechovými filmy zůstává beze změn, pouze na ně naváže návrat seriálu Kojak, ČT 2 v tradičním prostoru pro kulturní dokument nabídne velkorysý cyklus hodinových rozhovorů se slavnými umělci kontinentu zvaný Evropané, kde se představí třeba herec Daniel Olbrychski či dramatik Harold Pinter. V následné řadě již zavedených talk show se objeví nový Čaj pro třetího s Milanem Uhdem a Janem Kovalinkou, poté přijde ke slovu cyklus příběhů obrazů Mistrovská díla z českých sbírek, jenž nahradí dosavadních Deset století architektury.

Sobota: legrace

"Renesance zábavy je jedním z hlavních úkolů," prohlašuje ředitel programu Petr Koliha. Výsledek? Na ČT 1 potrvá takzvaná "velká sobotní zábava", kam vedle Manéže či retroestrády Jsou hvězdy, které nezhasnou, divácky prý stále žádanější, přibude pořad Miroslava Donutila Na kus řeči. Televize přísahá, že populární vypravěč už nebude "hrát jen sám na sebe", nýbrž si hodlá zvát hosty - při vánoční premiéře Jiřího Suchého a Yvettu Simonovou. Několik večerů v roce bude patřit společenským akcím, jako je vyhlašování televizních cen TýTý, filmových Českých lvů či divadelních Thalií. Proti "velké zábavě" půjde na ČT 2 tradičně "velké umění" a poté cyklické pořady o něm. Řadu těchto pořadů rozšíří nový magazín Divadlo žije!

Neděle: Videostop

Hlavní čas ČT 1 se dále drží českých "kusovek", televizních filmů a dramat, včetně prostoru pro mladé tvůrce z FAMU. Dopoledne přinese novinku, poradnu zpívajícího právníka Iva Jahelky Neznalost neomlouvá, v podvečer jiný premiérový cyklus Přemysla Ruta z historie české písničky Letopísně a dva oprášené pořady se do vysílání vracejí - Sváteční slovo a Nový videostop, opět s Janem Rosákem. Na ČT 2 budou pokračovat komponované Večery na téma, po nich se přihlásí nový, prý i mladým přístupný měsíčník o vážné hudbě Terra Musica.

Neradi, ale rušíme

Televize obecně, a Česká zvláště, nepatří zrovna k oblíbené kratochvíli mladých. Nač by je také Kavčí hory lákaly? Nemají pořádnou hitparádu, ruší teenagerovské Letadlo, ruší pořad studentských filmů Prology. "To je legitimní otázka, ale bohužel, taková je realita dne," odpovídá Koliha. "U Letadla to bylo velmi bolestivé, mělo výraznou tvář i dobrý úmysl, ale na to, že je sledovala velmi úzká skupina mládeže, bylo příliš drahé. Budeme pro obdobný pořad hledat vhodnější čas. S Prology je to podobné, osobně mě vůbec netěšilo, že musí končit, ale schéma bylo našlapané, muselo se pročistit, zjednodušit, a tohle byl zbytný formát." Současně se na ČT 2, kanálu původně profilovaném pro kulturní menšiny, stále silněji prosazuje sport. "To je jen zdání, rok 2002 bude specifický, koná se několik velkých sportovních událostí, ale jinak se schéma ve prospěch sportu výrazně nemění," ujišťuje šéf sportovní redakce ČT Jaromír Bosák. Současně mluví o zahraniční praxi, kde sport začíná mít podobu zábavy a prosazuje se do hlavních vysílacích časů.

Peníze nejsou všechno?

Sledovanost přináší peníze, a peníze České televizi chybějí. Její vedení přesto tvrdí, že se neřídí pouze ekonomickými hledisky. Například odmítlo nabídku placené kabelové stanice HBO, která chtěla zakoupit práva na první televizní uvedení některých koprodukčních filmů ČT, zejména Tmavomodrého světa. Bylo by to sice výhodné, ale přesto prý ČT raději chrání exkluzivitu televizní premiéry pro své diváky. Podobně je tomu se staršími pořady z archivů, zděděnými z dob Československé televize. Konkurenční soukromé stanice si často stěžují, že k nim nemají rovný přístup. Řekněme, že by Nova či Prima chtěly koupit pro své vysílání třeba původní Dietlovu Nemocnici na kraji města - prodaly by ji Kavčí hory? "To se liší případ od případu. Náš ceník je veřejně přístupný, s Primou opakovaně jednáme, jeden obchod už jsme uzavřeli, cyklus komedií o šéfovi již Prima vysílá. Samozřejmě bereme v potaz naše vlastní plány. Jestliže chystáme pokračování Nemocnice a před novými díly počítáme s reprízou původních řad, byli bychom sami proti sobě." Takže: hity Česká televize neprodá. A její veteš nikdo nechce.


Některé změny v programu

Zrušené pořady:
magazín pro mládež Letadlo
měsíčník mladého filmu Prology
vědomostní soutěže Vincero a Cesta na stříbrné plátno
cyklus Deset století architektury

Nové pořady:
divadelní magazín Divadlo žije!
zábava s Miroslavem Donutilem Na kus řeči
kulturní měsíčník Artóza
hudební měsíčníky Folkomotivy a Terra Musica

Připravované pořady:
čtyři noční talkshow seriál Záchranáři
česko-chorvatští Účastníci zájezdu podle Wieweghovy knihy
Ilustrované fejetony s Ludvíkem Vaculíkem

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz