Česká soda

Česká soda - Snímek z originální televizní satirické série Česká soda, vysílané v letech 1993 až 1997 | foto: Česká televize / Febio TV

Česká soda chystá návrat na obrazovky

  • 22
Večerníček pro všechny, kterým není nic svaté. Tak zní slogan kultovního satirického pořadu Česká soda, který se chystá vrátit na obrazovky.

Naději všem příznivcům dal autor České sody Fero Fenič. "Velmi vážně uvažujeme o tom, že by tento pořad mohl být opět obnoven jako týdeník na nové digitální televizi Febio TV, která by měla začít vysílat v průběhu příštího roku," uvedl.

Fenič svůj záměr odhalil v rámci týdenního promítacího maratonu v Liberci, jenž divákům nabídne pět večerů s nezaměnitelným černým humorem tohoto nesmrtelného občasníku. Diváci se mohou těšit na kompletních šestnáct dílů.

"Pravidelně každý rok organizujeme tématicky zaměřené promítání a letos jsme se rozhodli uspořádat dva takové týdny, v červenci je to právě týden s Českou sodou a v srpnu filmy Jiřího Menzela," podotkl Ondřej Červinka, programový ředitel Lidových sadů, které maraton pořádají ve spolupráci s libereckým Filmovým klubem.

Feniče uspořádání maratonu překvapilo. "Jsem velmi mile zaskočen a jsem strašně rád, že i po téměř deseti letech, co se už nevysílá, ten pořad stále lidi zajímá," podotkl.

Česká soda vznikla v hospodě
Fenič na počátku roku 1993 vymyslel ve spolupráci s dramaturgem Milanem Tesařem název i koncepci pořadu a natočil znělku. Prvními spoluautory nově vznikajícího pořadu byli lidé z okruhu humoristického měsíčníku Sorry.

"Vidím to jako dneska. Fero Fenič přemlouvá v hospodě Na Zvonařce různé humoristy, aby s ním šli do velmi nejistého projektu humoristického pořadu. Humoristé se brání, protože o humoru a jeho přijetí vědí své. Fenič je však člověk vytrvalý a tak po nějaké době vydupe ze země Českou sodu, která je veřejností přijata kladně," vzpomíná na začátky Marek Douša, redaktor Sorry.

I přes bouřlivé ohlasy diváků, kteří satiru přijali nadšeně, byla výroba České sody po pěti dílech zastavena. Znovu se začalo natáčet až po vytvoření nového realizačního týmu pod vedením Petra Čtvrtníčka.

"Dneska si už nikdo neuvědomuje, že Petr Čtvrtníček k České sodě přišel až v šestém dílu, že to celé nebyl jeho nápad. On byl vlastně samouk z ulice. Náhodou ho objevil náš dramaturg v hospodě u piva a Česká soda z něj pak vytvořila téměř legendu. Takže to potvrzuje, že fenomén České sody byl velmi liberální a že její hvězdou se mohl stát kdokoli," pokračuje Fenič.

Ostrá satira, která zestárla
Prvním režisérem pořadu byl Václav Křístek. Postupně začali spolupracovat kromě Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávry i režiséři Jan Hřebejk, Igor Chaun, Ján Sebechlebský a další. V pořadu se objevily také osobnosti politického a kulturního života Václav Havel, Miloš Zeman, Václav Klaus, Pavel Bobek nebo Jiří Lábus.

Česká soda provokovala ostrou satirou na konformismus a pokrytectví v médiích, jejímu hledáčku neuniklo zkostnatělé televizní zpravodajství, politické debaty o ničem, stupidní reklamy, televizní pořady a klipy, ani řada politiků.

"Česká soda v průběhu let zestárla, je to tím, že reagovala na aktuální situace, a tak možná dneska hodně lidí nebude všemu rozumět. Přesto položila základy jednoho humoristického stylu v Čechách a ta její koncepce byla ve své době unikátní a převratná, protože jak se ukázalo, všechny další pořady tohoto typu se v České sodě velmi jasně inspirovaly. Byla to vlastně úplně nová televizní satira," vysvětluje Fenič.

"Dokonce jsem zjistil, že i filmová verze České sody se stále promítá v některých letních amfiteátrech. Na našich internetových stránkách www.febio.tv lidi hlasují, jaký pořad by chtěli v televizi vidět a jednoznačně vede Česká soda, takže její fenomén se zdá být stále velmi silný," podotkl Fenič.

,