Česká sezona v útržcích a na vlastní oči

Rozsáhlá prezentace domácí kultury ve Francii nazvaná Česká sezona či Bohemia Magica se přehoupla do druhé půle. Akce, jejíž celkové náklady se pohybují v řadu stamilionů korun, probíhá na celém území Francie; začala letos v pozdním jaru a končí v lednu příštího roku. Organizátoři ústy generální komisařky Olgy Poivre d'Arvor-Kubelkové jsou nadmíru spokojeni - o českou kulturu je prý ve Francii značný zájem. A co napoví pohled na vlastní oči?

Při rozsahu, jejž Česká sezona má, nelze při návštěvě Francie spatřit víc než zlomek programu. Vždyť informační brožurka nabízí jen v říjnu a listopadu desítky akcí: od výstavy fotografií Jindřicha Štreita v Toulouse přes Morávkovu inscenaci Tří sester a Racka na předměstí Paříže po koncerty Ivy Bittové či Jablkoně. Takže následující postřehy se týkají Paříže minulého týdne, konkrétně: sedmi výstav, zahajovacího večeru festivalu českých a francouzských filmů a představení melodramů českých skladatelů.

Všichni bojují o přízeň
Česká sezona neatakuje Pařížany billboardy či plakáty v metru. Ale lze říci, že každá ze zmíněných akcí si své publikum našla. Fronta denně stojí před pokladnou "Domu fotografie" - tedy Maison européenne de la photografie, kde jsou nyní k vidění i Sudkovy panoramatické snímky Prahy. Pravda, Sudkova expozice je pouze jedním z výstavních lákadel této vyhledávané instituce.

Další z oněch sedmi výstav takovou návštěvnost nevykazovaly. Například za současným českým plakátem v malé galerii Anatome nedaleko náměstí Bastilly přijde ve všední den zhruba třicítka lidí, o víkendu dvojnásobek. Třeba však dodat, že návštěvní knihy obvykle nešetří slovy chvály. Ostatně spatřené výstavy měly zdařilé či aspoň standardní instalace, k řadě z nich vyšly katalogy, všude se nabízely informační brožury.

"Když slyším, že bojujeme o diváka, musím se usmívat. V Paříži totiž bojuje o pozornost každá kulturní akce. Co jiného také čekat ve městě, kde denně hraje více než sto divadel, probíhají desítky výstav a nespočet koncertů," říká ředitel Českého centra v Paříži Michael Wellner-Pospíšil. Právě tato instituce se na organizování přehlídky významně podílí. V centru se odehrála jedna z nejúspěšnějších akcí, výstava Bořka Šípka (Šípkovu retrospektivu je nyní možné zhlédnout na Pražském hradě). S velkým zájmem se podle Wellnera-Pospíšila setkala také putovní přehlídka filmů Karla Zemana či výstava Františka Kupky. I filmová přehlídka Nová nová vlna?, již zahájili Ondříčkovi Samotáři, se dočkala slušné návštěvnosti. Za víkend na české a francouzské filmy ze současnosti a klasiku let šedesátých přišlo devět stovek návštěvníků. Vyprodané kino požádalo o prodloužení promítání o týden; pak se filmy vydají do dalších měst.

Stovka lidí zavítala na koncert českých melodramů ve francouzském překladu. Našlapaný sálek Českého centra si vynutil přídavky a například Fibichův a Erbenův Vodník se dočkal bouřlivého potlesku a výkřiků Bravo!

Pod širým nebem
V Českém centru se kupí šanony s výstřižky z francouzských novin. Někdy jde jen o noticky, ale kupříkladu právě Šípkovu výstavu připomněly rozsáhlými texty všechny přední deníky. "Maďarská kultura se loni zdaleka tolik nezviditelnila," tvrdí Wellner-Pospíšil. Tato slova potvrzuje francouzský novinář Brice Coutuirier z rozhlasové stanice France Culture: "O České sezoně se hodně ví, Češi jsou nesmírně aktivní."

Nicméně Bohemia Magica není zrovna zavedený pojem. Většina oslovených návštěvníků přišla na konkrétní událost, ne kvůli "značce". Hlídač expozice skleněných koulí Jany Štěrbákové v kapli umělecké školy École nationale des Beaux-Arts se nad otázkou, zda zná jiné projekty České sezony, zamyslil a řekl: "To je ta akce, co ji organizují mezinárodní autobusové linky?"

Většího diváckého záběru může Bohemia Magica dosáhnout díky expozicím, které se konají v negalerijních prostředích. Například v Zahradě Tuileries, kde proudí davy Pařížanů i turistů, tento měsíc probíhá výstava literárních procházek Prahou nazvaná Pražští chodci. Citáty z Kafky, Kische, Bretona či Seiferta tu doplňují snímky fotografů zvučných jmen, například Ladislava Sitenského. Před velkoformátovanými snímky se zastavují i joggující běžci či stařenky, turisté vytahují fotoaparáty a fotí si zátiší "Prahy v Paříži". A 28. října bude zahájena výstava o československých legiích přímo v srdci turistického ruchu - v prostorách Vítězného oblouku na Champ Elysées.