Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká radost: kdo soutěží

  15:57aktualizováno  15:57
Soutěžní sekci letošního ročníku festivalu nazvali pořadatelé Česká radost. Kdo se nakonec bude opravdu radovat z titulu Nejlepší dokumentární film roku 2001, odtajní v pondělí festivalová porota. Do té doby bude šestici českých dokumentů posuzovat nejen ona, ale i publikum.

Tentokrát přivezou do Jihlavy své snímky Jan Gogola, Miroslav Janek, Jan Němec, Martin Mareček, Alice Růžičková a Jana Ševčíková. "Účast v soutěži není dána pouhou nabídkou, není ani shrnující žní jednoho letokruhu. Filmy jsou vybrány na základě několika náročných východisek. Pravidla soutěže umožňují cenu neudělit. Ocenění je pak výsledkem diskuse, jež není svázána s malou a přehlednou českou filmovou branží. Váha ocenění tedy spočívá i v jiné cestě k němu," říká ředitel přehlídky Marek Hovorka.

Zde je přehled a stručná charakteristika soutěžních snímků:

Panenka proti zbytku světa (Jan Gogola, ČR 2001 30 minut).
Nový snímek režiséra Jana Gogoly si vetkl podtitul Hraný portrét, nechce být vnímán jako dokument, ani jako televizní medailon - ten je koneckonců do filmu vložen, a opět s výrazně herními prvky. Zároveň se ale nepohybuje v rovině čiré fikce. Podtitul jako by chtěl obnažit herní model, který do filmu vnáší portrétovaná postava, proslulý fotbalista Antonín Panenka. Film je zároveň beneficí komerčního filozofa happeningu a nonsensu Eugena Brikcia. Partnerem obou hlavních postav, vypravěče - televizního komentátora Brikcia a hráče - herce Panenky, je Pavel Landovský, zprvu také jako fotbalista, posléze jako neviděný divák.

Nachové plachty (Miroslav Janek ČR 2001 70 minut).
Poetický dokumentární film o snu a moři Nachové plachty je inspirován inscenací Divadla bratří Formanů a Cabaret Theatre Dromesko a literárními texty spisovatele Alexandra Grina. Představení slavilo úspěchy během svého uvedení v rámci kulturní akce Praha 2000 - Evropské město kultury a dodnes získává nadšené diváky v přístavních městech Evropy. Jankův film sice zaznamenává složitou přestavbu divadelní lodi a v prostřizích načrtává i děj Grinovy poetické féerie, ale rozhodně není filmem jen o tom.

Noční hovory s matkou (Jan Němec, ČR 2000 69 minut).
Přiznat se k chybám, vyrovnat se s blízkými, s mrtvými, sám se sebou. Dopovědět to, co v určitou dobu říci nedokázal. Režisér s sebou desítky let nosí malou kameru a natáčí. V posledních letech materiál třídil, dotáčel a stříhal. Najednou máme před sebou jeho celý život. Obrazy ale nabývají na osudovosti, vše, co autor za život posbíral, chce totiž ukázat své dávno mrtvé matce, s níž za živa především bojoval. Osou filmu je cesta za odpuštěním, kterou je režisérovi trasa tramvaje rodnou ulicí, mýticky spojující svatého Václava se strašnickým krematoriem. Snímek získal Zlatého leoparda na festivalu v Locarnu.

Hry prachu (Martin Mareček, ČR 2001 100 minut).
Film o obou stranách konfliktu při událostech kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jako i o mediální hře rozehrané na malém českém hřišti. Jakákoliv idea sama o sobě je neutrální. Komprimace moci stejně jako svoboda snu a dětského pohybu, představa reprezentantů státu stejně jako nomádství demonstrantů. Oni všichni otiskují ideje do času, naplňují je entuziasmem a vírou. Proto se museli střetnout.

Exprmntl KBH (Alice Růžičková, ČR 2001 38 minut).
Snímek je trojportrétem tří Čechů žijících v Kodani. Klapper je autorem experimentálních výtvarných filmů. Ruční prací proměňuje nalezené pásy zahozených filmů, chemicky upravuje strukturu pohyblivého obrazu, vřezává své znaky do těla filmu. Biskup se věnuje hudebním improvizacím, hraje na perkuse, plastové kelímky i pouťové balónky. Ve filmu jsou jeho atributy bicykl, nafukovací žába a barevný dětský kaleidoskop. Doménou Vavrušáka je především dar výřečnosti a improvizace. Má za sebou kriminál, několik žen a cestu z Ostravy do Dánska, kam se dostal po devíti letech putování Evropou.

Starověrci (Jana Ševčíková, ČR 2001 46 minut).
Dokument vznikal pět let, během nichž režisérka časosběrným způsobem zaznamenávala život lidí, žijících v rumunské vesnici u dunajské delty. Ze snímku je zřejmé, jak dlouho se natáčel, jak roste z pochopení tamního života, z jeho jinak kráčejícího času, patrné je na něm však i to, jak svému času nechce patřit, neboť způsob natáčení a práce s materiálem nezaznamenává žádný pohyb kromě přirozených linií na půdorysu křtu a pohřbu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz