Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká písnička má tuhý kořínek - aspoň zatím

aktualizováno 
Má česká písnička budoucnost, nebo ji vytlačí ze scény Michael Jackson, Madonna či Robbie Williams? Ale co je to vůbec česká písnička? Hlas národa a jeho osudu, lahodná melodie, přežitek doby, nebo zárodek českého šovinismu? Názory se různí, nicméně drtivá většina posluchačů a autorů se shoduje v tom, že česká písnička musí mít český text; teprve pak přichází na řadu hudba nebo styl.
"Já nejprve přemýšlím to tom, jestli je ta písnička hezká nebo ne. Ovšem aby mi něco řekla, musí být česká," míní František Nedvěd. "Nevím, jak by taková ideální česká písnička měla vypadat, proto to já i mnoho dalších zkoušíme znova a znova. Ale byli takoví, kteří to věděli, například Adam Michna z Otradovic nebo Jaroslav Ježek s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem," říká hudebník a skladatel Petr Skoumal.
Muzikolog Josef Kotek si českou písničku spojuje především s dobou, ve které vznikla a jež je v ní zachycena. "Česká písnička je velmi široký pojem, který sahá od folkloru a country přes rock až k popu. Reaguje na události, přináší něco z našeho kulturního, sociálního nebo politického okruhu," vysvětluje. I masové budovatelské písně z padesátých let byly podle něho české písně. "Pak se objevili Suchý a Šlitr. Společnost je spontánně přijala. Byla vyhladovělá po civilnější muzice, kterou nabídli," říká Kotek. Další typickou českou písničkou může podle něho být Modlitba pro Martu, hlas probouzející se společnosti na konci šedesátých let, zatímco hit Holky z naší školky zase vyjadřuje masový vkus v éře knedlíkového socialismu.
"Každá národní hudebnost je spojená s jazykem, s rytmikou slovních přízvuků, střídáním dlouhých a krátkých slabik a s intonací řeči.
Proto i českou písničku nelze od těchto vlastností odtrhnout," tvrdí muzikolog Aleš Opekar.
Františku Nedvědovi, který zpívá melodie Kanaďana Gordona Lightfoota, stačí právě český text. "Vždyť i některé české podniky mají zahraniční účast," přirovnává Nedvěd.
To Jan P. Muchow ze skupiny Ecstasy Of St. Theresa by se pojmu česká písnička nejraději vyhnul. "Není dobrá česká a špatná americká písnička. Je jen dobrá a špatná písnička. Termínem česká písnička se doma hrozně omezujeme. Cítím v tom zárodek nesmyslného šovinismu. Jsem hrdý Čech, ale snažím se to dostat jakoby za hranice tohoto státu," tvrdí. Angličtinu považuje za přirozený jazyk "české písničky" - ačkoli je se svým názorem v menšině. "Ani The Cardigans přece nezpívají švédsky a Björk islandsky," argumentuje Muchow.
Josef Vlček, publicista a vedoucí hudební dramaturg Českého rozhlasu, to vidí podobně: "Pro hudebního kritika je česká písnička i taková, která má anglický text. Avšak pracovník rádia musí respektovat skutečnost, že domácí posluchač obvykle nerozumí anglicky a jakoukoli anglicky zpívanou písničku považuje za cizí." Dlouholetá izolace našeho publika od angličtiny se prý stále projevuje.
"V Německu už je to jiné. Tamější hitparáda často obsahuje víc než pětadvacet procent domácí tvorby, ale skoro žádná z těch písniček není v němčině," dodává Vlček. Průměrný tuzemský posluchač starší třiceti let podle něho vyžaduje písničky s českými texty.
"Změna se projeví až po dvou, třech či čtyřech generacích." Mnozí ovšem namítají, že to může přispět k zániku současné české písničky.
"Globalizace se v popkultuře projevuje jako amerikanizace. Vzájemné poznávání a prolínání různých kultur je pro vývoj populární hudby velmi inspirativní, ale zároveň to obrušuje identitu všech národních scén.
Českou písničku, kterou v současné době dělají třeba Buty či Vlasta Redl, může v budoucnu zadusit tržní prostředí," souhlasí Opekar.
Na problém se lze podívat i z větší výšky: "Jsme všichni obyvatelé jedné planety, která je jen částečkou vesmíru. Tak proč bych se měl segregovat do ještě menšího nesmyslna?" říká Muchow na adresu české písničky.Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz