Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká knižnice je bohatší o jarní tituly

aktualizováno 
Praha - O tři tituly se rozrostla Česká knižnice, v současnosti nejrozsáhlejší nakladatelský projekt pro klasická díla tuzemského písemnictví. Nakladatelství Lidové noviny tak svědomitě plní předsevzetí, že ročně bude přinášet šest svazků, tři v první a tři v druhé polovině roku.
Jarní várku tvoří legenda Život svaté Kateřiny, román Karla Klostermanna Ze světa lesních samot a svazek tří próz Jiřího Weila: Život s hvězdou, Na střeše je Mendelssohn a Žalozpěv za 77 297 obětí.
Život svaté Kateřiny, dílo neznámého autora, vytvořené pravděpodobně v druhé polovině 14.
století, má v české tradici legend klíčové místo.
"Svatá Kateřina je přirozeně charakterizována svými činy, nese všechny atributy, které středověký vnímatel u světice očekával (krásu, urozenost, ctnost, moudrost), ale zároveň autor uplatňuje i motivy jejího vnitřního života, které vedly ke konkrétním vnějším postojům a činům," píše v komentáři Eduard Petrů, jenž také připojil vysvětlivky k textu a slovníček usnadňující četbu díla psaného ve staročeštině. Připojen je i novočeský překlad Jiřího Pelána, zpřístupňující text širšímu čtenářskému okruhu.
Román Ze světa lesních samot, vsazený do šumavské krajiny, dokončil Karel Klostermann (1848-1923) v roce 1891. Václav Vaněk, který nynější edici připravil a opatřil ji komentářem, uvádí: "Klostermann jako jeden z prvních českých spisovatelů právě v románu Ze světa lesních samot připomněl nebezpečí, které představují neuvážené zásahy do složitého organismu přírody - přírodní katastrofa je zde vylíčena jako důsledek lidské činnosti, intenzivního průmyslového vytěžování lesů." Jiří Weil (1900-1959) je důležitým autorem české prózy 20. století, nicméně stojí vesměs stranou pozornosti; ostatně on sám jako člověk byl dosti plachý a nikdy se netlačil "pod reflektory". Mladá fronta v první polovině této dekády vydala Weilovy romány Moskva - hranice a Dřevěná lžíce, předválečné a za komunismu tabuizované prózy, protože nesprávně, netřídně vnímající atmosféru stalinistického Sovětského svazu. Svazek v České knižnici obsahuje prózy, jejichž tématem jsou osudy Židů v protektorátu. Klíčový je román Život s hvězdou (poprvé vydán v roce 1949), existencialistická zpověď muže, který se za války skrýval před nacistickým "konečným řešením". Román Na střeše je Mendelssohn (vydaný 1960) se snaží sledovat souběžně osudy několika postav, pásmo Žalozpěv za 77 292 obětí (1958) spojuje tři roviny: básnickou, faktografickou a citace ze Starého zákona.
Obálky vázaných svazků jsou v grafické úpravě Vladimíra Vimra opatřeny souznějícími výtvarnými díly: Život svaté Kateřiny doprovází obraz Mistra Theodorika (kniha čítá 292 stran a stojí 183 korun), na vazbě Klostermannova románu je použito výřezu obrazu Bedřicha Havránka Horská bystřina (288 stran a opět 183 korun) a pro Weilův svazek (522 stran, cena 325 korun) byl vybrán obraz Františka Hudečka Noční chodec.
Česká knižnice, v níž jsou díla připravována a komentována s vědeckou erudicí, avšak s ohledy na širší publikum, je rozplánována do dvou stovek svazků. Bez nadsázky je projektem přinejmenším pro dvě generace.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz