Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká kina čekají na Svěrákův film

  13:54aktualizováno  13:54
Už jen dny zbývají do chvíle, kdy metropoli zahalí příkrov Tmavomodrého světa. Šestnáctého května zhlédne téměř dva a půl tisíce diváků v deseti sálech multiplexu ve Slovanském domě a v kině Světozor oficiální premiéru nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Tmavomodrý svět. Už dnes je však možné navštívit výstavu k filmu v Galerii Bratří Čapků.

Film s podtitulem Příběh novodobých rytířů je o českých letcích, kteří bojovali za druhé světové války v Anglii. Nese název slavné Ježkovy písně, ale i typické barvy nebe ve velkých výškách, kde se pohybují váleční piloti. Písně Jaroslava Ježka dokreslují spolu s autorskou hudbou Ondřeje Soukupa atmosféru filmu a vynořují se před diváky jako zapomenutý a zaprášený drahokam.

Sloka Netoliko, že je tma, ale nevidím, deklamovaná ve filmu charismatickým Oldřichem Kaisrem, patří k sekvencím, které divákům zůstanou dlouho v paměti.

"Postava Jana Machatého byla napsána jako okrajová, on si tam jen tak brnká na piano. Ale protože ho hrál Oldřich Kaiser, stala se z ní třetí nejdůležitější postava filmu," řekl Jan Svěrák.

Se vznikem filmu se už v tomto okamžiku pojí spousta superlativů. Jde například o zdaleka nejdražší projekt v dějinách tuzemské kinematografie. Diváci uvidí kromě jiného i letecké souboje, jaké v českém filmu ještě neviděli.

Producent Eric Abraham však na tiskové konferenci s úsměvem podotkl, že 230 milionů korun, které Tmavomodrý svět spolkl, tvoří pouhá čtyři procenta rozpočtu amerického válečného velkofilmu Pearl Harbor, který rovněž brzy přijde do českých kin. "Osmdesát procent rozpočtu pokryly peníze získané jinde než v České republice. Náklady na Tmavomodrý svět převýšily šestkrát až osmkrát obvyklý rozpočet českého filmu," dodal producent.

Včera mohli nový film Svěrákových poprvé zhlédnout novináři. Vyvolal potlesk, přesto většina diváků odcházela ze sálu mlčky a zaraženě. Film totiž končí smutně. Sice se zábleskem naděje kdesi v dálce na horizontu, ale přesto dá divákům drtivě, doslova na vlastní kůži pocítit, jak se komunistické Československo k "západním" letcům zachovalo.

Předpremiéru navštívili i někteří dosud žijící veteráni leteckých soubojů nad průlivem La Manche. Z útržků rozhovorů, které se daly vyslechnout po skončení projekce, lze soudit, že se jim film líbil a zobrazené reálie i letecké souboje považují za velmi věrné. Prahu a další česká města tedy čeká filmová událost. Obyvatelé hlavního města mohou už dnes navštívit výstavu Tmavomodrý svět v Galerii Bratří Čapků. Výstava shromažďuje fotografie, které při natáčení pořídil Jiří Hanzel. Ty doplňují modely, použité při natáčení filmu, mezi nimiž kraluje maketa bombardéru s čtyřmetrovým rozpětím.

Na výstavě jsou rovněž předměty ze sbírky v Kanadě žijícího Čecha Miroslava Petrů. Ten zapůjčil například modely letounů, podle nichž se piloti učili rozeznávat jednotlivé typy letadel na obloze, učebnice, leteckou kombinézu či medaile. Součástí výstavy jsou i autogramiády aktérů Tmavomodrého světa. 4. či 9. května od 16 hodin bude v galerii Ondřej Vetchý, 10. května v témže čase Jan Svěrák a 12. května Zdeněk Svěrák. Výstava dokumentuje i triky použité při natáčení. Trikových záběrů je ve filmu zhruba dvě stě.

Diváci premiérových představení ve Slovanském domě i ve Světozoru se budou moci s tvůrci a herci letmo pozdravit, na premiéru jsou pozváni i váleční letci, kteří film dosud neviděli.

17. května ovládne Tmavomodrý svět i multiplex Ster Century v Hostivaři, kina Galaxie, Ládví, Evald a Village Cinemas Černý most, stejně jako kina v dalších patnácti českých městech. Distribuční společnost CinemArt připravila pro diváky soutěže o trička, knihy či soundtrack s hudbou Ondřeje Soukupa.

Zvlášť s ohledem na konec filmu, předznamenávající, jaký život zahraniční letce v totalitním režimu veskrze potkal, stojí za pozornost i Nadační fond filmu Tmavomodrý svět. Založili ho Jan a Zdeněk Svěrákovi s cílem přispět ke zlepšení životních podmínek pilotů-veteránů.

Každý, kdo zavolá na číslo 0603 60 70 80, dozví se podrobnosti a už svým telefonátem, účtovaným v obvyklých sazbách Paegasu, do fondu přispěje.

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Ondřej Vetchý se objímá s Lindou Rybovou po předpremiéře filmu Tmavomodrý svět

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák

Ondřej Vetchý na tiskové konferenci

Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Najdete na iDNES.cz