Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká kina čekají na Svěrákův film

  13:54aktualizováno  13:54
Už jen dny zbývají do chvíle, kdy metropoli zahalí příkrov Tmavomodrého světa. Šestnáctého května zhlédne téměř dva a půl tisíce diváků v deseti sálech multiplexu ve Slovanském domě a v kině Světozor oficiální premiéru nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Tmavomodrý svět. Už dnes je však možné navštívit výstavu k filmu v Galerii Bratří Čapků.

Film s podtitulem Příběh novodobých rytířů je o českých letcích, kteří bojovali za druhé světové války v Anglii. Nese název slavné Ježkovy písně, ale i typické barvy nebe ve velkých výškách, kde se pohybují váleční piloti. Písně Jaroslava Ježka dokreslují spolu s autorskou hudbou Ondřeje Soukupa atmosféru filmu a vynořují se před diváky jako zapomenutý a zaprášený drahokam.

Sloka Netoliko, že je tma, ale nevidím, deklamovaná ve filmu charismatickým Oldřichem Kaisrem, patří k sekvencím, které divákům zůstanou dlouho v paměti.

"Postava Jana Machatého byla napsána jako okrajová, on si tam jen tak brnká na piano. Ale protože ho hrál Oldřich Kaiser, stala se z ní třetí nejdůležitější postava filmu," řekl Jan Svěrák.

Se vznikem filmu se už v tomto okamžiku pojí spousta superlativů. Jde například o zdaleka nejdražší projekt v dějinách tuzemské kinematografie. Diváci uvidí kromě jiného i letecké souboje, jaké v českém filmu ještě neviděli.

Producent Eric Abraham však na tiskové konferenci s úsměvem podotkl, že 230 milionů korun, které Tmavomodrý svět spolkl, tvoří pouhá čtyři procenta rozpočtu amerického válečného velkofilmu Pearl Harbor, který rovněž brzy přijde do českých kin. "Osmdesát procent rozpočtu pokryly peníze získané jinde než v České republice. Náklady na Tmavomodrý svět převýšily šestkrát až osmkrát obvyklý rozpočet českého filmu," dodal producent.

Včera mohli nový film Svěrákových poprvé zhlédnout novináři. Vyvolal potlesk, přesto většina diváků odcházela ze sálu mlčky a zaraženě. Film totiž končí smutně. Sice se zábleskem naděje kdesi v dálce na horizontu, ale přesto dá divákům drtivě, doslova na vlastní kůži pocítit, jak se komunistické Československo k "západním" letcům zachovalo.

Předpremiéru navštívili i někteří dosud žijící veteráni leteckých soubojů nad průlivem La Manche. Z útržků rozhovorů, které se daly vyslechnout po skončení projekce, lze soudit, že se jim film líbil a zobrazené reálie i letecké souboje považují za velmi věrné. Prahu a další česká města tedy čeká filmová událost. Obyvatelé hlavního města mohou už dnes navštívit výstavu Tmavomodrý svět v Galerii Bratří Čapků. Výstava shromažďuje fotografie, které při natáčení pořídil Jiří Hanzel. Ty doplňují modely, použité při natáčení filmu, mezi nimiž kraluje maketa bombardéru s čtyřmetrovým rozpětím.

Na výstavě jsou rovněž předměty ze sbírky v Kanadě žijícího Čecha Miroslava Petrů. Ten zapůjčil například modely letounů, podle nichž se piloti učili rozeznávat jednotlivé typy letadel na obloze, učebnice, leteckou kombinézu či medaile. Součástí výstavy jsou i autogramiády aktérů Tmavomodrého světa. 4. či 9. května od 16 hodin bude v galerii Ondřej Vetchý, 10. května v témže čase Jan Svěrák a 12. května Zdeněk Svěrák. Výstava dokumentuje i triky použité při natáčení. Trikových záběrů je ve filmu zhruba dvě stě.

Diváci premiérových představení ve Slovanském domě i ve Světozoru se budou moci s tvůrci a herci letmo pozdravit, na premiéru jsou pozváni i váleční letci, kteří film dosud neviděli.

17. května ovládne Tmavomodrý svět i multiplex Ster Century v Hostivaři, kina Galaxie, Ládví, Evald a Village Cinemas Černý most, stejně jako kina v dalších patnácti českých městech. Distribuční společnost CinemArt připravila pro diváky soutěže o trička, knihy či soundtrack s hudbou Ondřeje Soukupa.

Zvlášť s ohledem na konec filmu, předznamenávající, jaký život zahraniční letce v totalitním režimu veskrze potkal, stojí za pozornost i Nadační fond filmu Tmavomodrý svět. Založili ho Jan a Zdeněk Svěrákovi s cílem přispět ke zlepšení životních podmínek pilotů-veteránů.

Každý, kdo zavolá na číslo 0603 60 70 80, dozví se podrobnosti a už svým telefonátem, účtovaným v obvyklých sazbách Paegasu, do fondu přispěje.

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Ondřej Vetchý se objímá s Lindou Rybovou po předpremiéře filmu Tmavomodrý svět

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák

Ondřej Vetchý na tiskové konferenci

Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz