S Českou filharmonií vystoupí i pěvec Adam Plachetka

S Českou filharmonií vystoupí i pěvec Adam Plachetka | foto: © Ilona Sochorová

Filharmonie přivítá Plachetku a další hvězdy. Vrátí se i Bělokněžník

  • 0
Významné dirigenty, pěvce i instrumentalisty bude hostit Česká filharmonie ve 121. sezoně, která bude zahájena 29. září. Lístky na abonentní cykly a mimořádné koncerty se začnou prodávat od 25. dubna, jednotlivé vstupenky na abonentní večery si bude možno koupit od 6. června.

Filharmonie nabídne dvě hlavní koncertní linie. „Zatímco řada A bude orientována spíše do dvacátého století, řada B klade důraz především na velká díla romantismu,“ upřesňuje ředitel David Mareček.

Tým dirigentů úzce spolupracujím s orchestrem posílí Semjon Byčkov, umělecký ředitel Čajkovského projektu - ten obnáší provedení a nahrávání symfonií slavného ruského skladatele s Českou filharmonií. Své programy připraví i Jakub Hrůša, Američan David Robertson, Fin Sakari Oramo, Francouz Stéphane Denève a další umělci. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek nastuduje osm programů, řídit bude i zahajovací večer. Na něm zazní Čajkovského Houslový koncert, jehož sólistou bude Joshua Bell, a Mahlerova Píseň o zemi, v níž vedle Bernardy Finkové vystoupí i mezinárodně úspěšný český tenorista Pavel Černoch.

Mezi dalšími sólisty příští sezony figuruje též Adam Plachetka, který zazpívá Schubertovy písně v orchestrálních úpravách Maxe Regera a Hectora Berlioze. Ruská sopranistka Olga Pereťjaťko bude hvězdou Novoročního koncertu, jemuž bude předcházet veřejná silvestrovská generálka. Z klavíristů zahrají například Uzbek Behzod Abduraimov nebo francouzské duo Katia a Marielle Labèquovy, violoncellisty bude zastupovat Argentinka Sol Gabetta a Francouz Gautier Capuçon. Z českých instrumentalistů se představí hornista Radek Baborák nebo houslista Jan Mráček.

Výzva pro dynamické mecenáše

Kromě domácího publika uslyší orchestr i publikum v Číně, Francii, Itálii, Německu a dalších zemích, do nichž filharmonie pojede na zájezdy. Nadějně se rozvíjí spolupráce se světovou nahrávací společností Decca, která si u prvního českého orchestru objednala šestnáct titulů s hudbou českých autorů a šest s díly Čajkovského. Audiovizuální nosiče orchestr nahrává pro další renomované labely, UNITEL a EuroArts.

Pokračovat budou oblíbené edukační pořady pro různé věkové kategorie. „Chystáme na čtyři stovky těchto akcí, celkem pro 55 tisíc návštěvníků, což je téměř polovina všech našich diváků,“ zdůrazňuje Mareček. Na jeden z těchto koncertů, nazvaný Předsvatojánská v Rudolfinu, se prý vrátí i tajemný Bělokněžník. „Stane se tak na četné žádosti,“ dodává ředitel.

Novinkou je založení Dynamického klubu, který má sdružovat mecenáše České filharmonie. Členství bude mít čtyři úrovně, odstupňované podle výše příspěvku a pojmenované podle označení různé míry hlasitosti v hudbě - piano, mezzoforte, forte a fortissimo.