Filharmonie dostala v USA cenu pojmenovanou po svém prvním dirigentovi

  17:43aktualizováno  17:43
Washington (od zpravodajky iDNES.cz) - Ovacemi ve stoje a dvěma přídavky skončil koncert České filharmonie ke stému výročí založení Československa ve Washingtonu. Šéfdirigent Semjon Byčkov při té příležitosti převzal z rukou miliardáře Karla Komárka Cenu Antonína Dvořáka.

Cenu Antonína Dvořáka pro Českou filharmonii převzal její šéfdirigent Semjon Byčkov a generální ředitel České filharmonie David Mareček. (29. 10. 2018) | foto: Yassine El Mansouri, The Kennedy Center

Program slavnostního koncertu se chystal téměř dva roky. A nejen pro Američany nejslavnější Dvořákova symfonie Novosvětská v něm chyběla. 

„My musíme, upřímně řečeno, dělat repertoár podle Carnegie Hall,“ prozradil iDNES.cz generální ředitel České filharmonie David Mareček. Až když těleso dostane termín ve slavné newyorské koncertní síni, začnou koncert filharmonie kupovat všichni ostatní promotéři. Vedení Carnegie Hall si velmi vybírá, co nabídne, a na minulém turné před čtyřmi lety Novosvětská zazněla. „To je důvod, proč řekli, že to teď musí být jiná symfonie,“ dodal Mareček. 

Šéfdirigent Semjon Byčkov tedy vybral Sedmou, byť v ní chybí pro Dvořáka typické slovanské motivy. 

Americká violoncellistka Alisa Weilersteinová vystoupila v roce 2014 na BBC...

Druhým krokem k úspěšnému turné je výběr sólisty, který by vyprodal sál. Ty slavné chtějí samozřejmě všichni. Česká filharmonie využila své známosti s americkou violoncellistkou Alisou Weilersteinovou, která s ní v roce 2014 natočila právě Dvořákovy koncerty pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. „Její hraní je kombinací normální i hudební inteligence s totálním živelným projevem. Ona se v momentě, kdy začne hrát, ztratí v těch emocích a vydá se a otevře,“ popsal Mareček. Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll je po Novosvětské druhou nejčastěji uváděnou skladbou z jeho repertoáru, takže přesvědčit americkou hvězdu, kterou pokládají téměř za národní hrdinku, k vystoupení, bylo snadné. Hraje ho velmi ráda. Už od prvních tónů na ní bylo vidět, jak jej prožívá.

Úvod koncertu patřil Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera, závěr ovacím ve stoje. Prvním přídavkem byl opět Dvořák a druhým slavný Uherský tanec Johannese Brahmse, což bylo k probíhající oslavě stého výročí oddělení Československa od Rakouska-Uherska odměněno smíchem publika. Velmi živé provedení donutilo hlavně starší americkou ženskou část publika nadšeně tleskat do rytmu.

Fotogalerie

Před koncertem dostala Česká filharmonie prestižní hudební cenu. Akademie klasické hudby sídlící v Praze uděluje Cenu Antonína Dvořáka těm, kteří se zasloužili o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Zatím ji od roku 2009 dostali například houslista Josef Suk, sopranistka Ludmila Dvořáková, dirigent Jiří Bělohlávek nebo violoncellista Yo-Yo Ma. 

„To, že jste se rozhodli cenu udělit instituci, považujeme za mimořádný čin a za ocenění všech generací muzikantů, kteří z České filharmonie udělali to, čím dneska je,“ děkoval její šéf David Mareček. Křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser předal podnikatel a filantrop Karel Komárek šéfdirigentovi Semjonu Byčkovi. Třetí nejbohatší Čech při té příležitosti připomněl, že je Česká filharmonie o 22 let starší než Československo a že jejím prvním dirigentem byl právě Antonín Dvořák.

Zároveň přiznal, že předání ocenění na půdě prestižní americké scény, washingtonského Kennedyho centra pro múzická umění je spíše signálem do České republiky, protože podobné aktivity jsou více oceňovány a přijímány v zahraničí. „Doufám, že zvedne zájem o klasickou hudbu jako takovou a o Českou filharmonii,“ upřesnil Karel Komárek. 

Turné České filharmonie pokračuje v USA v dalších sedmi městech. Koncerty jsou součástí inauguračního turné šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, které se koncem listopadu uzavře v sídle Vídeňských filharmoniků, Musikvereinu. Na programu budou díla Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského, sólistou bude vedle violoncellistky Alisy Weilersteinové i klavírista Kirill Gerstein.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

VIDEO: Lety Mimo představují Civilizační, ochutnávku z chystané desky

Lety Mimo

Kapela Lety Mimo před prázdninami oznámila, že nahrává nové studiové album. Bude se jmenovat Civilazace 3000 a vyjde v...

RECENZE: Sázka na přímočarost vyšla, turné kapely Lucie je zážitek

Lucie zahájila své EvoLucie tour 13. listopadu 2018 v Ostravar Aréně v Ostravě.

Kapela Lucie v úterý v Ostravar Aréně odstartovala koncertní šňůru ke své aktuální comebackové desce EvoLucie. Přestože...

RECENZE: Nětrebko se vznášela na oblaku kýče, který nemá zapotřebí

Pianista Malcolm Martineau a sopranistka Anna Nětrebko v pražském Obecním domě

Hvězdná ruská sopranistka Anna Nětrebko potřetí vystoupila v Praze. V rámci svého turné předvedla v Obecním domě něco,...

Najdete na iDNES.cz