Česká Extáze si zahraje v Londýně

  • 1
Nadějná anglická kapela British Sea Power má ráda Česko a nijak se tím netají. Na jejích nahrávkách hostuje pražská skupina Ecstasy Of St. Theresa, navíc obě kapely přivítají vstup Česka do Evropské unie 30. dubna na speciálním koncertu v Londýně.

O den dříve, 29. dubna, si společně zahrají v legendárním londýnském sále Shepherd's Bush Empire. "To je velký a slavný klub pro 2500 lidí. Viděl jsem tam koncert islandské zpěvačky Björk. Nikdy by mě nenapadlo, že si tam někdy zahrajeme," říká potěšený Jan P. Muchow, šéf kapely Ecstasy Of St. Theresa.

Následující evropský koncert obou skupin, který se koná v londýnském klubu Cargo, bude jiný. "Vezeme s sebou také české filmy a DVD, které se budou promítat podle našeho výběru. České centrum dodá výstavu našeho současného designu," vysvětluje Muchow, který Londýn dobře zná.

Před deseti lety se pražská Ecstasy Of St. Theresa prosadila na britské scéně, ale nedokázala se zde udržet. Muchow je vlastně jediným "pamětníkem" oné éry. Současnou Extázi tvoří už jen on se zpěvačkou KateřinouWinterovou.

Spojenectví s British Sea Power, jejichž hvězda stoupá vzhůru, může české skupině pomoci k návratu do Anglie. Už vydali společnou desku s písní A Lovely Day Tomorrow, která se vztahuje k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze.

"S British Sea Power jsem se potkal díky své známé, která jim dělá spolupracovnici pro tisk. Pustila British Sea Power naši hudbu. Jim se to líbilo a řekli, že by bylo dobré, aby píseň A Lovely Day Tomorrow nazpíval někdo z Česka," vysvětluje Muchow.

A tak z nahrávky zní hlas Kateřiny Winterové v angličtině i češtině. Písnička A Lovely Day Tomorrow (Zítra bude krásný den) vznikla z popudu britské kapely, již oslovil televizní dokument o této historické události a která prohlašuje: "Bohumil Hrabal a Jaroslav Hašek jsou naší hlavní inspirací."

"Byli jsme za British Sea Power v Anglii. Opravdu jsem viděl, že mají knížky od Haška a Hrabala. Abych je dostal trochu do současnosti, přivezl jsem jim český fotbalový dres a koupil nějaké knížky od Milana Kundery," říká Muchow, který kul železo, dokud bylo žhavé.

Nabídl Britům dávnou píseň Fakir z repertoáru R. A. Dvorského, již nakonec zařadili na společný singl A Lovely Day Tomorrow.

"Myslel jsem, že bude fajn udělat něco starého českého z třicátých let nebo z období heydrichiády. Připravil jsem výběr z dobových věcí včetně profláklé písně Děkuji, bylo to krásné. Britům jsem doporučil Fakira. Píseň, která má orientální nádech i téma, napsali dva Češi. Navíc je to vtip. Zdálo se mi, že Fakir by mohl trochu odlehčit téma Heydricha, aby vše nebylo tak na vážno, jako že my jsme ti pravdiví typové," říká Muchow.

Britové prý chtěli nejprve natočit Děkuji, bylo to krásné, ale pak se postupně zamilovali do Fakira. Muchow neví, jestli spolupráce s kapelou British Sea Power, která hraje chytrý, melodický a zároveň nevtíravý rock, bude pokračovat.

"Nevím, náš styl to sice není, ale docela se k sobě hodíme. Aspoň jsem měl takový pocit, když jsme společně vystupovali v pražském klubu Roxy. Oni jsou teď zaměstnaní propagací alba The Decline Of British Sea Power, protože jsou v Británii docela úspěšní. My se soustředíme na příští desku, která právě vzniká," dodává Muchow.

Kapela British Sea Power zahrála spolu s českou dvojicí Ecstasy Of Saint Theresa na společném koncertě v Roxy 8. dubna. Nyní britská skupina na oplátku pozvala 30. dubna Extázi do Londýna.