Pár u televize

Pár u televize | foto: Profimedia.cz

Češi vybírají TV program nejpečlivěji v Evropě

  • 11
Jak jde o chvíle volna strávené u televizní obrazovky, mění se Češi ve "stratégy". Už tento pátek – ještě než propuknou vánoční svátky – si pečlivě prolistuje týdenní televizní program plná čtvrtina lidí.

To aby si v něm s týdenním předstihem zatrhli všechny pořady, které si s jistotou nenechají ujít. A vlastní "denní televizní program" si pro změnu úplně každé ráno sestavuje dalších 44 procent lidí.

ČEŠI A TELEVIZE
Jaký je váš oblíbený pořad?

47% - zprávy
44% - filmy
38% - sport
22% - seriály
20% - pořady o přírodě
19% - komedie
19% - detektivky
16% - soutěžní pořady
16% - dokumenty
9% - reality show
8% - sci-fi
7% - hudební pořady
3% - talkshow
Zdroj: Celoevropský průzkum sledování televize 2006 společnosti UPC mezi 6052 respondenty, kteří mohli označit více možností.

Ukázal to čerstvý celoevropský průzkum sledování televize společnosti UPC, který získal deník MF DNES a který bude zveřejněný během dneška.

"Tak pečlivě si při volbě z televizní nabídky nepočínají nikde jinde v Evropě," komentuje to mluvčí společnosti František Malina.

Pokud jde o počínání před rozzářenou obrazovkou, vykazujeme i další zvláštnosti. Tak třeba zatímco jinde v Evropě jsou nejoblíbenějším typem pořadu filmy, u nás je to zpravodajství. K nejoblíbenějším Televizním novinám na Nově každý večer usedá v průměru přes tři miliony diváků. Tolik lidí letos u televize nezhlédlo žádný film.

"Podobně je to i u sportovních přenosů. Všude jinde vede fotbal, u nás a na Slovensku nejraději fandíme lednímu hokeji," podotýká Malina. Polovina českých diváků (konkrétně 49 procent) si pro změnu neumí poradit s časovými spínači u videa a DVD. Takže když nějaký oblíbený pořad zmešká, už ho nikdy neuvidí.

Na video se radši nespoléhá To je i případ pětapadesátileté Zdeny Fialové z Českých Budějovic. Když v televizi dávají její oblíbený seriál Rodinná pouta, nedostane ji z domova vůbec nic.

"Zrovna minulé úterý večer mě přítelkyně zvala na oslavu svých narozenin. Nikam jsem nešla," svěřuje se Fialová. Videopřehrávač sice doma má, ale naprogramovat si na něm nahrávání oblíbeného seriálu si zatím netroufá. "Syn mi to ukazoval, ale já bych to určitě spletla a přišla bych o ten díl úplně," vysvětluje.

Když si lidé vybírají, jaký nový pořad budou v televizi sledovat, nejčastěji se spoléhají na televizní upoutávky a tištěné televizní programy. "To se týká hlavně žen. Muži častěji zkoumají programovou nabídku na teletextu a internetu," píše se v závěrech průzkumu.

Rozdíl mezi pohlavími se projevuje také v tom, jak si potrpíme na dálkový ovladač své televize. I když v neustálém přepínání programů nepatříme k evropské špičce (první místo v tomto "oboru" patří Slovincům), muži přecvakávají mezi jednotlivými programy mnohem častěji než ženy. Ty jsou svým oblíbeným programům mnohem věrnější a nepřepínají je ani při reklamách.