Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi v Lipsku zaujali epidemií a Popelkou

  9:45aktualizováno  9:45
Událost knižní sezony, veletrh v Lipsku s více než stotisícovou návštěvností, včera skončila. Z Česka tam dorazila jedna z nejčetnějších oficiálních výprav - šest spisovatelů.

Knižní veletrh v Lipsku 2008 | foto: Profimedia.cz

Účastníky vybírá a platí ministerstvo kultury, které na českou prezentaci v Lipsku včetně národního stánku poskytlo zhruba milion korun.

O klobouku a oprátce
Začalo to českým básníkem Ivanem Martinem Jirousem řečeným Magor. Z jeho pověstných kousků měli organizátoři trochu strach - co když na akci nedorazí nebo začne publiku spílat anebo, nejhůř, se před ním obnaží?

Ale Magor byl vzorný. Postával na českém stánku dlouho před zahájením akce a na pódiu citlivě četl básně o žaláři i o Bohu. Když dočetl, německým posluchačům vysvětloval, že Plastici ještě existují, a kdo to byl Jiří Voskovec, k němuž odkazoval jedním z veršů. Na rozdíl od Američanů, pro něž je prý domov tam, kde si pověsíme klobouk na hřebík, znamená pro Voskovce domov místo, kde se oběsíme.

Atmosféru měly i další české pořady. Asi největší zájem byl o autorku dětských knih Ivu Procházkovou, jejíž knížky pravidelně vycházejí v německých překladech. Na čtení bylo nabito: mládež okupovala stolky, tísnila se v předsálí a posedávala po zemi.

Procházková představila svůj román o smrtící epidemii Tanec trosečníků a pozornost se jí podařilo udržet až do konce. "Knihu nám doporučila paní učitelka, budeme ji na hodině rozebírat," vysvětloval jeden z přítomných puberťáků.

Procházková v současnosti připravuje další knihu o dospívání, nazvanou Nazí, v níž se protnou čeští i němečtí hrdinové.

"Hranice mezi zeměmi padají, není už taková potíž, aby se česká holka a německý kluk dorozuměli, byli na jedné vlně," říká autorka. Všímá si však, že němečtí čtenáři ve srovnání s těmi českými začínají číst mnohem dříve obtížnější témata.

Uvolněně v lipském kinobaru
Kromě čtení debutantky Markéty Pilátové či nositele Státní ceny Pavla Brycze lipský program sliboval i konfrontaci nejúspěšnějšího českého autora Michala Viewegha s autorem pravděpodobně nejoceňovanějším - ostravským prozaikem Janem Balabánem. Avizované ostří se však nakonec nekonalo, zůstalo u dvou navazujících čtení a krátkých komentářů.

Jan Balabán vysvětloval, co znamená Ostrava - podle jeho slov město uměle vytvořené a určované vnějšími tlaky, které s pádem komunismu ztratilo sebevědomí.

Michal Viewegh zase glosoval svůj Případ nevěrné Kláry, který je přeložen do němčiny: !Chtěl jsem před očima čtenáře vystavět příběh a na poslední stránce ho shodit."

Viewegha mohli návštěvníci veletrhu poznat i méně formálně, totiž v lipském kinobaru Pražské jaro. Byl to zajímavý zážitek - v undergroundově syrových prostorách se prolínala výčepna s komorním kinosálem a adaptace Vieweghových Báječných let pod psa tam celkem zapadla.

V německém publiku to nadšeně zašumělo, když se dozvědělo, že hlavní roli hraje Libuše Šafránková, dobře známá z Tří oříšků pro Popelku. Po skončení projekce se Viewegh rozvyprávěl o svých dětských prožitcích roku 1968: jak čekal na Václavském náměstí frontu na mouku nebo jak při cestě na Sázavu zastavili autobus sovětští ozbrojenci a mlátili do kapoty samopaly. !Strašně jsem se bál," řekl Viewegh.

Tím však uvolněný lipský večer nekončil. Navázala na něj jízda v pověstném klubu Moritzbastei, kde vystavovatelé, spisovatelé i státní úředníci trsali na nejznámější hity. Nutno podotknout, že česká výprava se ani na parketu neměla za co stydět.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz