Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi v Lipsku zaujali epidemií a Popelkou

  9:45aktualizováno  9:45
Událost knižní sezony, veletrh v Lipsku s více než stotisícovou návštěvností, včera skončila. Z Česka tam dorazila jedna z nejčetnějších oficiálních výprav - šest spisovatelů.

Knižní veletrh v Lipsku 2008 | foto: Profimedia.cz

Účastníky vybírá a platí ministerstvo kultury, které na českou prezentaci v Lipsku včetně národního stánku poskytlo zhruba milion korun.

O klobouku a oprátce
Začalo to českým básníkem Ivanem Martinem Jirousem řečeným Magor. Z jeho pověstných kousků měli organizátoři trochu strach - co když na akci nedorazí nebo začne publiku spílat anebo, nejhůř, se před ním obnaží?

Ale Magor byl vzorný. Postával na českém stánku dlouho před zahájením akce a na pódiu citlivě četl básně o žaláři i o Bohu. Když dočetl, německým posluchačům vysvětloval, že Plastici ještě existují, a kdo to byl Jiří Voskovec, k němuž odkazoval jedním z veršů. Na rozdíl od Američanů, pro něž je prý domov tam, kde si pověsíme klobouk na hřebík, znamená pro Voskovce domov místo, kde se oběsíme.

Atmosféru měly i další české pořady. Asi největší zájem byl o autorku dětských knih Ivu Procházkovou, jejíž knížky pravidelně vycházejí v německých překladech. Na čtení bylo nabito: mládež okupovala stolky, tísnila se v předsálí a posedávala po zemi.

Procházková představila svůj román o smrtící epidemii Tanec trosečníků a pozornost se jí podařilo udržet až do konce. "Knihu nám doporučila paní učitelka, budeme ji na hodině rozebírat," vysvětloval jeden z přítomných puberťáků.

Procházková v současnosti připravuje další knihu o dospívání, nazvanou Nazí, v níž se protnou čeští i němečtí hrdinové.

"Hranice mezi zeměmi padají, není už taková potíž, aby se česká holka a německý kluk dorozuměli, byli na jedné vlně," říká autorka. Všímá si však, že němečtí čtenáři ve srovnání s těmi českými začínají číst mnohem dříve obtížnější témata.

Uvolněně v lipském kinobaru
Kromě čtení debutantky Markéty Pilátové či nositele Státní ceny Pavla Brycze lipský program sliboval i konfrontaci nejúspěšnějšího českého autora Michala Viewegha s autorem pravděpodobně nejoceňovanějším - ostravským prozaikem Janem Balabánem. Avizované ostří se však nakonec nekonalo, zůstalo u dvou navazujících čtení a krátkých komentářů.

Jan Balabán vysvětloval, co znamená Ostrava - podle jeho slov město uměle vytvořené a určované vnějšími tlaky, které s pádem komunismu ztratilo sebevědomí.

Michal Viewegh zase glosoval svůj Případ nevěrné Kláry, který je přeložen do němčiny: !Chtěl jsem před očima čtenáře vystavět příběh a na poslední stránce ho shodit."

Viewegha mohli návštěvníci veletrhu poznat i méně formálně, totiž v lipském kinobaru Pražské jaro. Byl to zajímavý zážitek - v undergroundově syrových prostorách se prolínala výčepna s komorním kinosálem a adaptace Vieweghových Báječných let pod psa tam celkem zapadla.

V německém publiku to nadšeně zašumělo, když se dozvědělo, že hlavní roli hraje Libuše Šafránková, dobře známá z Tří oříšků pro Popelku. Po skončení projekce se Viewegh rozvyprávěl o svých dětských prožitcích roku 1968: jak čekal na Václavském náměstí frontu na mouku nebo jak při cestě na Sázavu zastavili autobus sovětští ozbrojenci a mlátili do kapoty samopaly. !Strašně jsem se bál," řekl Viewegh.

Tím však uvolněný lipský večer nekončil. Navázala na něj jízda v pověstném klubu Moritzbastei, kde vystavovatelé, spisovatelé i státní úředníci trsali na nejznámější hity. Nutno podotknout, že česká výprava se ani na parketu neměla za co stydět.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz