Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi přicházejí na chuť technologii DVD

  1:06aktualizováno  1:06
Ještě před třemi lety znala v České republice pojem DVD pouze obec nadšenců. Letošní reklamní kampaně i čísla o prodeji říkají jasně: technologie DVD se stává rozšířeným spotřebním zbožím, česká společnost ji vzala na vědomí. Zásadní spotřebitelská otázka nyní zní: Chcete žádaný film na videokazetě, anebo na DVD? Rychleji než kdykoliv předtím přibývá těch, kteří volí digitální nosič DVD.

„Poptávka roste s tím, jak dramaticky padají ceny," říká výkonný manažer tuzemské pobočky sdružení DVD Group Pavel Borowiec. „Už začátkem roku klesly ceny DVD přehrávačů pod magickou hranici deseti tisíc korun a nyní jdou i pod devět tisíc, na trhu je zhruba sedmdesát typů DVD přehrávačů asi patnácti značek. Cena úplného vybavení pro domácí kino s dekodérem Dolby Digital se blíží 25 tisícům korun a nejlevnější disky koupíte pod pětistovku."

DVD bylo dva roky hitem předvánoční nákupní horečky v USA. Teď je ta vlna v Česku: koncem roku 2001 počet prodaných přehrávačů dosáhne padesáti tisíc kusů - zhruba stejně jako počítačových mechanik k "promítání" DVD. Mnohem rychleji zde však roste prodej disků samých - každý rok se zvyšuje o více než sto procent a přibližuje se půl milionu kusů v součtu od vstupu DVD na zdejší trh v roce 1998.

Kdo si kupuje DVD?
„Jsou to trochu jiní zákazníci než v případě videa: vesměs mladší, náročnější, lidé se zájmem o techniku či sběratelé, prostě všichni, kdo hledají lepší kvalitu," usuzuje Marek Jeníček z Bonton Home Entertainment - firmy, která spolu s Warner Home Video pokrývá zhruba "půl na půl" přes osmdesát procent českého trhu DVD. Podle Jeníčka se tak projevuje nový životní styl: DVD, respektive takzvané domácí kino, se i zde stává středobodem obývacích pokojů; tradiční video se stěhuje do dětských pokojíků či do ložnic. "Dnes si celou sestavu může pořídit běžná rodina do svého panelákového bytu," souhlasí šéf Warner Home Video Michal Izakovič.

Slovníček DVD pojmů najdete ZDE.

Dosud prý lidé váhali ze dvou příčin: báli se, že nezvládnou moderní techniku, a snad také vadilo, že na DVD se na rozdíl od videokazety nedá nahrávat - zatím. První takové přístroje se sice už objevily, ale jsou drahé (přes 60 tisíc Kč). „Zatímco na jeden DVD přehrávač připadá asi osm prodaných disků, klasických kazet v poměru k jednomu videopřehrávači je prodáno mnohem méně - lidé si zřejmě filmy stáčejí na video z televize nebo jeden od druhého," soudí Izakovič. Až bude běžně dostupná "vypalovačka" na DVD, tedy typ kopírování, který v případě CD nahrávek částečně ochromil světový hudební průmysl, zavalí prý policii a Protipirátskou unii další nápor práce a výrobcům DVD zbude podle Izakoviče jediná účinná obranu: „Půjdeme s cenami dolů - tak nízko, aby se lidem vypalování prostě nevyplatilo."

Video se zatím drží
Zatím je v tuzemsku na DVD k dispozici přes tisíc filmových a hudebních titulů. Jen od ledna do září 2001 utržily přes 90 milionů korun. "Letos se nejvíce prodávaly filmy Gladiátor, Dinosaurus, Vyvolený a 6. den, z hudby pak Tubular Bells Mika Oldfielda. Výrazný zájem očekávám od novinek jako Star Wars I - Skrytá hrozba nebo Madonna Drowned World Tour 2001 a AC/DC Stiff Upper Lip Live," předvídá Borowiec.

Prakticky všechny významnější tituly vycházejí souběžně na videu i DVD, ovšem kazety míří nejprve do videopůjčoven a teprve s odstupem do prodeje, kdežto DVD jdou do obchodů ihned. „Kanibalizace" čili „požíraní" videokazet DVD, ostře se projevující v západním světě, u nás zatím nenastala. Tuzemské firmy se tudíž radují: prodej DVD strmě stoupá, a video se drží.

Vánoce znamenají přísun obchodně slibných titulů. Bontonští kromě Hvězdných válek spoléhají na snímek Mumie se vrací, vydaný v jedno, dvou a čtyřdiskové verzi (ta obsahuje i prvý film Mumie), pro dámy mají romantickou komedii Po čem ženy touží a časem nasadí hity Shrek a Hannibal. Warnerští věří na rodinné filmy, Disneyho Sněhurku a 102 dalmatinů, a nabízejí také Slečnu Drsňák či Vesmírné kovboje.

Zvláštní kapitolu tvoří domácí filmy. Centrum českého videa uvádí na DVD večerníčkovské legendy - Macha a Šebestovou, Krtka, Maxipsa Fíka, "medvědy, co se sešli u Kolína", chystají se Pat a Mat. „Se zvláštními bonusy jsme vydali hrané filmy Rebelové a Kytice a připravujeme na šesti discích celou filmografii Juraje Jakubiska," vypočítává šéf Centra Vlastimil Král. Pokračuje projekt, kdy na DVD překlápějí i starší české filmy vydané dosud na videu - pohádky i další klasika. "Příští rok by jich mělo být k padesáti," slibuje Král.

Hlavní předností jsou záznamy koncertů

V Česku začaly být brány na vědomí i DVD nosiče s populární hudbou. „Široká nabídka titulů zvyšuje důvěru posluchačů a pomáhá rozvoji i u nás,“ říká manažer firmy Warner Music Marián Béreš. O nový koncertní titul Madonny má podle něho zájem třikrát víc majitelů DVD než fanoušků, kteří si přehrávají videokazety. „Vítězí vysoká kvalita zvuku, obrazu a doplňky, které DVD nabízí," konstatuje Béreš.

S pomocí média DVD kapely prodají snad vše, co vizuálně stvořily - včetně videoklipů pro televize. Speciálně pro DVD vznikají jako bonusy i dokumenty o natáčení slavných videoklipů - třeba snímku Caribbean Blue irské zpěvačky Enyi. Ostatně její nové DVD i zdejší vydavatelé podpoří reklamní kampaní. V případě úspěšných DVD, jichž se v Česku zatím prodají maximálně tři tisícovky kusů od jednoho titulu (Metallica), taková kampaň už začíná stát za námahu.

Hlavní předností hudebního DVD jsou záznamy koncertů, které si divák vychutná v mimořádné obrazové kvalitě. Navíc téměř s každým DVD zákazník dostává značnou sumu informací včetně umělcova životopisu nebo rozhovoru (Kilie Minoque na DVD Live In Sydney). Levicoví Britové Manic Street Preachers do svého koncertního kubánského DVD vložili interview s Fidelem Castrem. Oasis shromáždili záznamy z velkých koncertů v Londýně, Manchesteru a přidali k nim několik videoklipů na DVD There And Then. Zásluhou DVD je koncertní bilance legendárního Franka Sinatry dokonale pokrytá: pod názvem A Life In Performance se skrývá sada deseti DVD Sinatrových vystoupení z 60.-80. let.

Objevují se tituly, které vznikly výlučně pro DVD, například záznam letošního koncertu irské kapely U2 z Bostonu. Ekvivalentní nahrávka U2 na CD, podobně jako to udělal Sting s koncertní titulem ... All This Time, neexistuje.

DVD domácí kino s reprosoustavu s šesti kanály.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz