Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi divadelní ceny nemají, přesto neodjížděli s prázdnou

  1:18aktualizováno  1:18
Přijeli, viděli, denně hráli. Ale nezvítězili. Tak senzační ohlas, korunovaný třemi cenami, které před dvěma lety získala na divadelním Fringe festivalu v Edinburghu Farma v jeskyni, letos české soubory nezopakovaly.

Fringe 2008 - z představení souboru Adriatik | foto: Archiv souboru

Fringe 2008 - z představení Plačky režijního dua Skutr Na největším světovém divadelním festivalu si přesto vedly skvěle. V široké konkurenci obstály a získaly to nejcennější: zájem promotérů a pozvánky na další akce. Příležitosti dále prorazit ve světě mají nyní otevřené.

Do Skotska zamířilo pět divadel. Duo Skutr přivezlo inscenaci Plačky, brněnské Divadlo Neslyším dvě pohádky, tanečníci z DOT 504 inscenaci Holdin’ fast, divadlo Adriatik jemný příběh Polaris a Teatr Novogo Fronta apokalyptickou open-air produkci Phantomysteria.

. Divadlům skončila olympiáda

Ve Skotsku se konal největší divadelní festival.

Fringe 2008 - z představení souboru DOT 504

Edinburgh je totiž poměrně "nelítostný" festival, který na soubory klade vysoké nároky. Tři týdny se bez honoráře hraje prakticky denně, ve volném čase se rozdávají letáky, případně se předvádějí na speciálních večerech ukázky.

Přetlak inscenací (letos přesně 2 088 kusů, které se hrály více než 30tisíckrát) soutěží o pozornost diváků a především recenzentů. Kladná recenze startuje prodej lístků. O tom se například přesvědčilo divadlo Adriatik alias dvojice Jan Beneš McGadie a Vojtěch Švejda.

Fringe 2008 - z představení souboru AdriatikV deníku Guardian na jejich Polaris vyšel pochvalný ohlas, který inscenaci přidělil nejvyšší počet pěti hvězdiček. Do konce měl Adriatik beznadějně vyprodáno, herci si odváželi také kontrakt na společné vystoupení se známou britskou skupinou Tiger Lillies.

Na Fringe festivalu přitom není tak neobvyklé, že divadlo hraje pro hrstku diváků a účast pro něj končí krachem a dražbou techniky. Takové krajní řešení však Čechům nehrozilo ani v případě neúspěchu. Žádný z umělců by si totiž nemohl dovolit přijet do drahého Skotska bez grantu ministerstva kultury, českou národní přehlídku v rámci Fringe navíc podpořilo také České centrum v Londýně.

Fringe 2008 - z představení souboru DOT 504

Česká přehlídka nebyla jediná, obdobnou akci připravili například Irové, Američané či Korejci. Podle názorů promotérů však právě ta česká byla nejpovedenější a pochválil ji i ředitel celého Fringe Jon Morgan.

Fringe 2008 - z představení souboru DOT 504Všechna česká divadla se mohou pochlubit kladnými recenzemi a vysokou návštěvností. Teatr Novogo fronta, který hrál pod širým nebem, trápilo deštivé počasí. Přesto v kategorii nezávislých produkcí prodával nejvíce lístků.

Naše soubory se dokonce ocitly i v nominacích na jednu z festivalových cen, Total Theatre Award. Skutr se dostal do té širší, Adriatik a DOT 504 se každý ve své kategorii zařadil mezi nejužší pětici.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz