Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Červenou nití Pražského jara bude dílo Bohuslava Martinů

  17:22aktualizováno  17:22
V příštím roce si připomeneme 50. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů Bohuslava Martinů. Právě jeho dílo bude i jakousi osou programu 64. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Bohuslav Martinů | foto: Profimedia.cz

Pořadatelé Pražského jara úzce spolupracují s Institutem Bohuslava Martinů, který připravil projekt Martinů Revisited. Ten bude probíhat nejen příští, ale i přespříští rok. V něm si totiž budeme připomínat 120. výročí skladatelova narození. Projekt, který koordinuje ředitel Institutu Bohuslava Martinů, hudební vědec a skladatel Aleš Březina, má za cíl propagovat dílo slavného skladatele doma i v zahraničí prostřednictvím koncertů, festivalů, výstav, divadelních představení i vědeckých konferencí.

Bohuslav Martinů

Jeden z nejvýznamnějších a světově nejuznávanějších českých hudebních skladatelů se narodil 8. prosince 1890 v Poličce. Studoval hru na housle, klavír a varhany, skladbu studoval soukromě, mj. pod vedením Josefa Suka. Od roku 1923 žil trvale mimo vlast. Jeho skladatelský styl začínal u ohlasů doznívajícího impresionismu, velký vliv na něj posléze měl pobyt v Paříži, seznámení s tvorbou Igora Stravinského, ale i jazz: pod těmito vlivy napsal balet Špalíček, resp. Jazzovou suitu. Ve 30. letech byl Martinů představitelem neoklasicismu, posléze - v souvislosti s operou Julietta - se věnuje lyričtějšímu a fantasknějšímu tvůrčímu stylu, který plně vyplyne na povrch po jeho přesídlení do USA (1940). V závěrečném období své tvorby i života se stále více obrací k českým lidovým námětům, ale i existenciálním tématům, jako například ve vrcholné opeře Řecké pašije. Zemřel 28. srpna 1959 ve švýcarském Liestalu. O dvacet let později byly jeho ostatky převezeny do rodné Poličky.

V rámci prezentace díla Bohuslava Martinů na Pražském jaru bude kladen důraz především na jeho vokálně-instrumentální díla. Zazní postupně písňový cyklus Niponari, kompletní provedení tzv. poličských kantát (Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek, Otvírání studánek a Mikeš z hor) a Svatební košile.

Vedle širšího výběru z komorních skladeb byl dále do programu zařazen Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány v podání České filharmonie, řízené Zdeňkem Mácalem, dále Rapsódie s Orchestre Philharmonique du Luxembourg s dirigentem Emmanuelem Krivinem, Sinfonietta La Jolla s Jihočeskou komorní filharmonií a Stanislavem Vavřínkem a Toccata e due canzoni s Kammerorchester Basel, kterému autor dílo věnoval a který jej roku 1947 uvedl v premiéře.

V podání špičkových zahraničních sólistů zazní například Houslový koncert č. 2 v podání Franka Petera Zimmermanna společně s Norddeutscher Rundfunk Sinfonieorchester pod taktovkou Christopha von Dohnányiho či Koncertantní duo pro dvoje housle a orchestr v podání Francouze Régise Pasquiera a Čecha Bohuslava Matouška.

V době konání Pražského jara, 29.-31. května, proběhne také mezinárodní hudebně-vědecká konference o díle Bohuslava Martinů, na které se festival organizačně podílí.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz