Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čerstvý ženáč Krajčo: Po opeře se za Kryštofem na chvíli zavře voda

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Poslední dva koncerty uzavřou třináct měsíců trvající akustické období kapely Kryštof. Příští rok trochu polevíme tempo, řekl iDNES.cz zpěvák a kytarista Richard Krajčo. Poprvé také potvrdil, že se oženil a čeká rodinu.

Richard Krajčo z kapely Kryštof na zkoušce se sborem Alfa Gospel Praises | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Dvě tisícovky fanoušků ve vyprodané pražské Státní opeře se mohou těšit na mimořádné vystoupení plné hitů populární skupiny, vyšperkovaných hostujícím sborem Alfa Gospel Praises. Portál iDNES.cz odvysílá přímý přenos koncertu dnes od 20 hodin na adrese www.idnes.cz/krystof.

Kapela Kryštof zkoušela do opery

V Zábřehu se sborem a fanouškem za pianem

"Jsem trochu smutný, že ta éra končí, protože akusťáky měly vždy parádní atmosféru, po které se mi bude stýskat," přiznává Krajčo. Fanoušci si budou moci akustické koncerty připomenout na cédéčku se záznamem ze Státní opery, které vyjde už za týden.

Co roční koncertování po divadlech kapele dalo nebo vzalo?
Nevzalo nám to nic, spíše hodně dalo, hlavně muzikantsky, protože v divadlech se hraje jinak než na velkém koncertě. Díky povídání to byl také intenzivní kontakt s fanoušky. Přes 25 tisíc lidí se mohlo přesvědčit, že před nimi sedí sedm kluků připravených prožít s nimi obývákový večírek a ukázat jim, že ani velká kapela, která hraje v halách, nemusí být uzavřená vůči fanouškům.

Kryštof - Best Of Akustik TourUnaveni z akustického formátu tedy nejste?
Když položím těch zhruba šedesát akusťáků vedle 1 200 rockových koncertů, tak se nedá říci, že bychom to měli obehrané.

Během jarního akustického turné jste se rozloučili s managementem a začali se o sebe starat sami. Jak se vám to osvědčilo?
Shodli jsme se, že teď máme větší klid. Samozřejmě musíme být zodpovědnější. Jsme firma jedenácti lidí a buď budou všichni táhnout za jeden provaz, nebo to fungovat nebude. A to si uvědomuje jak kapela, tak technická sekce. Máme pod dohledem všechny peníze, takže si spoustu věcí dokážeme produkovat sami, podařilo se nám sehnat nějaké sponzory, což se minulým managementům nedařilo, takže mám pocit, že je to na dobré cestě. Ukáže se ale u nové desky a halového turné, to bude zlomový okamžik

Do Státní opery jdete s novou písní Tak nějak málo tančím. Je to příslib nové řadové desky?
Kapela Kryštof pózuje ve Státní opeřeMáme plán, že regulérní desku vydáme až na jaře 2010. Bude to čtyři roky po Rubikonu a lidi budou snad natěšení. Příští léto odehrajeme pár festivalů, více než polovinu na Slovensku. U nás to budou menší festiválky v místech, kde jsme dlouho nebo nikdy nehráli, a možná tři velké koncerty s výjimečnou scénou v Ostravě, Brně a  Praze, kde bychom oslavili patnáct let naší existence. Na velké festivaly se vrátíme až po studiovém albu a halovém turné. Teď nás čeká období skládání a soustředění...

… a taky budete mít více času na soukromý život.
Konečně!

V médiích se objevily zprávy o vaší svatbě a těhotenství vaší partnerky Martiny.

Druhá svatba

Richard Krajčo si v srpnu 2005 vzal modelku a zpěvačku Ivu Frühlingovou. Po půl roce se kvůli neshodám rozvedli.

Ano, vzali jsme se. Našli jsme skulinku v nabitém diáři, tajně se vypravili do jednoho krásného města a uzavřeli sňatek. Dokonce jsme stihli i svatební cestu. Bulvár se naštěstí dozvěděl jen holý fakt; kde svatba byla, kdy byla, v kolikátém měsíci jsme, o tom všem informují nepravdivě. Jsem rád, že nás nikdo na místě neotravoval, fotky nebudou kolovat po médiích a naše soukromí jsme neprodali jako nějaké prostitutky.

Čím to, že už dva roky se vezete na vlně velkého zájmu fanoušků?
Je to dlouholetou prací. Když jsme nedávno hráli v Havlíčkově Brodě, tak nám Petr Mixa přinesl fotku z října 2001, kde jsme u něj v klubu Vagón hráli poprvé, a docela jsme se nasmáli, jak jsme tehdy vypadali. Od té doby jsme odehráli spoustu koncertů a museli lidi přesvědčit. Velký dík patří i rozhlasovým dramaturgům, kteří hrají naše písničky. Při Akustik Tour jsme zjistili, že naše publikum sahá až k důchodovému věku, chodí na nás pětapadesátníci. Popularitu jsme si stejně jako Divokej Bill, Chinaski nebo Kabát museli vydřít.

Před dvěma týdny jste završili turné po klubech, kde jste nehráli už řadu let. Splnily malé koncerty vaše očekávání?
Dokonce předčily. Pamatovali jsme si poloprázdné sály před sedmi lety, teď bylo všude plno, lidi znali každou notu, slova z textu. Přišli se bavit, byli nadšení, že kapela je půl metru od nich. Prostě paráda.

Užili jste si i klubový život po koncertech?
Už jsme trošku zestárli a nevydržíme tolik, to je fakt. Navíc jsme se potýkali s virózou, takže to nebylo bujaré jako kdysi. Ale bylo skvělé chvíli se zdržet, získat bezprostřední zážitky od fanoušků.

Co vaše herecké ambice?
seriál Hraběnky (2007)Tím, že jsme s partnerkou začali sami managerovat kapelu, tak nemám čas na ně moc myslet. Už před časem jsem se rozhodl dát kapele přednost a  ještě to tak chvíli bude. Stihl jsem natočit Hraběnky a třetí řadu Nemocnice na kraji města, ale teď během podzimu jsem odmítl tři filmy, protože bych to nestíhal.  A další práce v Národním divadle mě čeká až v následující sezoně. Po Richardovi III., v němž jsem nabídl lidem snad vše, co jsem se naučil, bylo třeba nasbírat sílu, abych se do divadla těšil a měl co nabídnout.

Váš zájem o nahrávání audioknih, jako bylo Memento či Potichu, trvá?
S mým spolupracovníkem a producentem Borisem Carloffem chceme udělat minisérii Shakespearů - Hamleta, Richarda III. a Romea a Julii. Mám k nim vztah, protože jsem ve všech třech hrál. Rád bych sám načetl všechny postavy, protože v audioknize se dá krásně využít herectví. Dostal jsem také několik nabídek produkovat jiné kapely, ale trochu se toho bojím. Radši si šetřím nápady pro svou kapelu. Možná až mi bude přes čtyřicet a Kryštof třeba nebude, tak začnu produkovat, ale teď mám pocit, že bych naši kapelu okrádal o invenci.

Příznak tvůrčí krize?
To ne, skládám já i kluci. Na novou desku máme rozpracovaných tak šest sedm slušných písní, a to máme ještě rok čas, než ji bude třeba doťuknout. Album mělo původně vyjít na podzim 2009, ale radši jsme ho odložili, abychom nic neuspěchali. Rubikon byla hitová deska, Plán a Atentát, novinky na bestofce Poločas taky. Proto teď na chvíli zavřeme za Kryštofem vodu, aby se lidi měli na co těšit a my mohli připravit písničky, za nimiž si budeme pevně stát a zase kapelu dále posunuli.

Už umíte skládat i v dobré náladě? Vypadáte teď nejšťastnější za poslední roky.
Musím říci, že vnitřně jsem relativně v pohodě, a i přesto se mi daří psát, což mě uklidňuje. Už se nemusím kvůli skládání mučit a trápit, impulzů, ze kterých můžu čerpat, je kolem mě hodně. Mám pohodové zázemí a tolerantní partnerku, s níž teď sdílím i práci, takže sama vidí, jak to může být vyčerpávající. Ona mi dává sílu a tím pádem jsem v pohodě.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz