Ondřej Černý

Ondřej Černý - Nový ředitel Národního divadla odpovídá čtenářům iDNES.cz | foto: David Votruba, iDNES.cz

Černý chystá velkou proměnu Národního divadla

Mezi pvořadé úkoly nového ředitele Národního divadla Ondřeje Černého patří změnit princip, jak budou jmenováni a odvoláváni umělečtí šéfové "zlaté kapličky".

Podle Černého vize bude o jejich osudu rozhodovat ministr kultury na doporučení nového poradního orgánu. Nyní jsou tato rozhodnutí právě v pravomoci ředitele divadla.

Změnit by se měla také právní forma české první scény, uvedl Černý, když vyjmenovával své prvořadé úkoly. Jako jednoznačný vítěz výběrového řízení převzal pověřovací dekret 22. ledna. Jmenován byl na šest let, funkce se ujme v pondělí 2. dubna.

Když Černý v lednu od tehdejší ministryně kultury Heleny Třeštíkové Černý přebíral dekret, vyjádřil přání, aby "kauza Národní divadlo" zmizela z titulních stránek novin a vrátila se zpět do kulturních rubrik.

Připomněl tak, že odvolání ředitele Daniela Dvořáka bývalým ministrem kultury Martinem Štěpánkem vyvolalo loni v září rozkol mezi uměleckými soubory. Prozatímně jmenovaný šéf Jan Mrzena pak odvolal Dvořákova spolupracovníka a šéfa opery Jiřího Nekvasila, což vzbudilo další nevoli.

Součástí projektu, který Černý v konkurzu předložil, jsou jména uměleckých šéfů divadla. Ponechal Michala Dočekala a Petra Zusku v čele činohry a baletu, pro operu počítá s režisérem Jiřím Heřmanem.

Leitmotivem jeho koncepce je proměna Národního divadla jakožto jednoho celku v celky autonomní; opera, činohra a balet mají fungovat s větší samostatností. Noví šéfové uměleckých souborů, o nichž se bude jednat třeba až za několik let a jejichž výměna by měla probíhat postupně a ne naráz, by už neměli být na osobě ředitele ND závislí.

Podle Černého je současný direktivní systém špatný. Už v polovině 90. let existovala Rada Národního divadla, která doporučovala umělecké šéfy ministrovi, ten je pak jmenoval. To však bylo za ministra Pavla Dostála změněno. Černého koncepce předpokládá, že funkce ředitele ustoupí do pozadí.

"Měl by to být člověk, který především koordinuje různé věci a nechává za Národní divadlo hovořit jeho soubory," řekl Černý. Domnívá se, že ředitel by měl přemýšlet o struktuře české první scény, její budoucnosti a strategii, garantovat její vývoj z hlediska rozpočtu, komunikovat se zřizovatelem a sponzory a věnovat se tak věcem, které jsou nad rámcem běžného provozu.

"V první fázi chci tento podnik organizačně stabilizovat: mám pocit, že je tam na jedné straně přebujelá administrativa, na straně druhé nedostatek potřebných regulativů. Současně začnu postupně pracovat na větší autonomii jednotlivých uměleckých souborů," uvedl Černý.

Do svazku ND hodlá vrátit budovu Nové scény, která by nadále měla sloužit jak Laterně magice, tak i činohernímu, popřípadě baletnímu souboru. Podle něj však bude zapotřebí mnoha centralizovaných a direktivních kroků k tomu, aby se vytvořilo prostředí schopné zplna převzít odpovědnost.

Ondřej Černý se narodil 1. října 1962 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obory knihovnictví a vědecké informace. Působil jako divadelní kritik, překladatel z němčiny a kulturní manažer. Od roku 1996 do konce března letošního roku byl ředitelem Divadelního ústavu v Praze. Jeho otec Jindřich Černý, divadelní kritik a teoretik, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993.

,