Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černá kniha komunismu předkládá víc než jen aritmetiku smrti

aktualizováno 
Praha - V den jedenapadesátého výročí Vítězného února uvádí nakladatelství Paseka na trh český překlad Černé knihy komunismu. Dvousvazková, osmisetstránková publikace shrnuje texty šestičlenného týmu historiků, zachycuje podoby, projevy, následky i oběti komunismu v jednotlivých zemích a regionech světa.

Zdejšího oficiálního uvedení titulu, který od svého prvotního francouzského vydání v nakladatelství Robert Laffont vyvolává ostré polemiky a diskuse, zadostiučinění i odpor, se účastní také dva z autorů: Stéphane Courtois, který ve svém úvodu navozuje otázky vzájemné podobnosti a blízkosti komunismu a nacismu, a český historik Karel Bartošek. Ten žije od roku 1983 ve Francii. Na tamní scéně způsobil vášnivou diskusní přestřelku již před třemi lety se svým titulem Doznání archivů, věnovaným kauze Artur London.

Ve své předmluvě k českému vydání Černé knihy komunismu zmiňujete bouřlivou reakci, již tato publikace vyvolala ve Francii. Ale je to takové překvapení, které stojí za zvláštní zmínku? Vždyť po zkušenosti s Doznáním archivů jste něco podobného nejspíš musel očekávat.

Jde o to, že francouzská diskuse o Černé knize komunismu je v podstatě pokračováním debaty kolem Doznání archivů. To není domýšlivost, to je fakt. Ve Francii se stále určitá - a jak se ukázalo právě po vydání Černé knihy komunismu - mediálně velmi vlivná část společnosti hlásí k trockismu. Problémem je pro ně již sama degradace pojmu komunismus. Kdyby v názvu bylo slovo stalinismus, byli by smířeni, od toho totiž oni přece už dávno dávají ruce pryč.

Nejprudší odpor vzbudila teze stavějící komunismus na roveň nacismu. Píšete, že dokonce došlo k roztržce uvnitř autorského týmu Černé knihy. Žádný z textů, z nichž práce sestává a které líčí podoby komunismu v různých částech světa, ovšem není shovívavý. V čem byl tedy problém?

Nikdo z nás nepochybuje o tom, že je naprosto legitimní a normální porovnávat fašismus s komunismem. Pře se vedla o některé dílčí pasáže, provokativní formulace z úvodního textu Stéphana Courtoise, ale také o věci vyloženě koncepční. Například Jean-Louis Margolin chtěl, abychom se více snažili porovnat evropský a asijský komunismus. Důležité je, že jeho pasáž o Kambodži a Číně stejně jako stať Nicolase Wertha ten měl také své výhrady k úvodu - o sovětském komunismu jsou historicky velmi korektní. A jejich autory lze sotva podezírat z nějaké snahy oslabovat zločiny komunismu.

Sovětská kapitola Nicolase Wertha asi bude pro zdejší publikum nejzajímavější částí knihy. Výčet oficiálního teroru je děsivý, ale snad vůbec nejdůležitější je, že Werth bourá i zde stále přežívající obraz Lenina, který by to nemyslel tak zle, kdyby to Stalin celé nezkazil...

Sám jsem při čtení této kapitoly cítil, že jsem byl ještě asi dost naivní. Werth prostě jasně doložil, že již Lenin postavil stát proti lidu, založil režim teroru; Stalin vlastně jen zdatně pokračoval. A právě s touto pravdou se nedokážou smířit zmiňovaní francouzští trockisté, pro ně je Lenin stále jakýmsi bohem. O tom, že i Trockij je v knize zachycen v celé své slávě, už pak ani nemluvě.

Čtenáři z knihy není dobře na duchu. Co potom autor, který se tím vším brodí několik let?

Nic příjemného to opravdu není. Už jsem to poznal po svém příchodu do Francie, kdy jsem pracoval na studii o československých politických procesech v letech 1948-1954. Byl jsem do toho všeho vtažen zpět, chvílemi jsem si říkal, že snad skočím z okna. A vím, že například Nicolas Werth měl nyní při psaní Černé knihy komunismu podobné pocity.

Mnozí jistě namítnou, že zrovna vaše kapitola o střední a jihovýchodní Evropě či konkrétně pasáže o Československu mohly být delší.

Ano, lze to očekávat; ostatně stejné námitky přišly například z Bulharska či z Rumunska, kde nakonec tamní vydání doplnili o své národní kapitoly. Ale co se dá dělat? Někteří mí kolegové vymezený rozsah výrazně přetáhli, já jsem poctivě dodržoval přidělených osmdesát stran textu. Což bylo o to složitější, že jsem se snažil o jakousi syntézu situací v jednotlivých zemích, nikoli o výčet, kde bych každému státu postupně věnoval několik stránek.

Nakladatelství Paseka knihu československým apendixem nevybavilo. Na podzim zde však vyjde doplněný a upravený překlad vašeho Doznání archivů. Lze tohle považovat za určitý český dodatek?

Myslím, že ano. A navíc, já v tomto připravovaném vydání podrobně rozebírám francouzskou diskusi k Doznání i k Černé knize, což myslím může obohatit i zdejší debaty.

Otázkou je, zda zdejší veřejnost je právě nyní na podobné debaty zvědavá. Nostalgie bují, komunisté zvedají hlavu...

Snad je to trochu jinak - ta doba, prožitky, zkušenosti účastníků jsou zasuty v paměti, ale dříve či později musí znovu ven. Přijde totiž generace, která se bude ptát: A jak to tedy vlastně bylo? Vezměte si, jak dlouho se ve Francii mlčelo o vichistickém režimu? V Německu o "nevinné" úloze wehrmachtu za války? A ti, kteří přežili holocaust? Také nepodali své svědectví ihned. Pro mne je důležité, že Černá kniha komunismu má silný morální rozměr. Poprvé se totiž takto široce mluví o obětech. Nastiňuje se, z jakých vrstev, z jakého prostředí ti lidé pocházeli. Nejde přece jen o onu tragickou, často však i nepřesnou, a proto také na obě strany zpochybňovanou statistiku o počtech obětí - aritmetiku smrti, jak tomu říkám.

Autor:


Témata: Komunismus

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Najdete na iDNES.cz