Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny za nejlepší filmový dabing získali Plachý a Vránová

  22:28aktualizováno  22:28
Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu za minulý rok převzali herci Jiří Plachý a Alena Vránová. Ocenění se tradičně předávaly v Přelouči.

Ceny Františka Filipovského - Jiří Plachý - Přelouč (20. září 2008) | foto: ČTK

Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů získal dabing snímku Impresionisté, který vysílala Česká televize.

Jiří Plachý cenu dostal za dabingovou roli Flash Maddena ve filmu nazvaném V křesle režiséra, Alena Vránová cenu vybojovala dabingem slečny Marpleové ve filmu To je vražda, řekla.

Ceny Františka Filipovského - Alena Vránová"Ta cena je pro mne velkým a milým povzbuzením," prohlásila při přebírání ceny Vránová.

Během slavnostního večera získali Ceny Prezidia herecké asociace za celoživotní mistrovství v dabingu Jiřina Petrovická, Antonie Hegerlíková, Josef Zíma a Lubomír Lipský.

Podle něj dabing za poslední desetiletí prošel obrovským vývojem. "Byly to průkopnické doby, všichni jsme se to učili, bloumali jsme tam se sluchátkama. Dneska je to vrcholná technika a myslím, že to ještě není konec. Možná příště už ani herce potřebovat nebudou," řekl s úsměvem Lipský.

Ceny Františka Filipovského - Antonie Hegerlíková a Lubomír LipskýNa své začátky v dabingu zavzpomínala při přebírání ocenění také Antonie Hegerlíková. "Je tu vystupuji z šerého dávnověku českého dabingu. Byla jsem jednou z prvních hereček, která dabovala. V těch začátcích neexistovala žádná technika, byl jen text do ruky," řekla Hegerlíková.

V Přelouči udělili také Cenu Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného díla, kterou získal dabing snímku Zodiac. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal překlad snímku Hrozny hněvu od Jiřiny Hradecké.

. Ceny Františka Filipovského

Ceny Františka Filipovského, které letos porotci udělili již počtrnácté, mají zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí. Návrhy na udělení cen mohou podávat vyhlašovatelé, porotci, kritici, producenti a distributoři. Každoročně porota vybírá z asi 30 titulů, které měly v uplynulém ročním období premiéru v kinech a televizi. Letos porota vybírala z 28 titulů a 18 nominovaných herců a hereček.

Cenu Fites za mimořádné dabingové zpracování díla si z Přelouče odváží dabing snímku Společnost mrtvých básníků. Za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu Fites ocenil dramaturgyni Jarmilu Hampacherovou.

Ceny za nejlepší dabing se v Přelouči udělují od roku 1995, v nultém ročníku o rok dříve byl in memoriam oceněn i sám František Filipovský.

První ocenění získali Jana Preissová a Viktor Preiss, ale každý za roli v jiném snímku. Manželé Preissovi patří mezi čtveřici herců, kteří Cenu Františka Filipovského dostali dvakrát - kromě nich se to podařilo už jen Aloisi Švehlíkovi a Simoně Postlerové.

Pravidelně je udělována i cena za celoživotní mistrovství, dostali ji například Jaroslava Adamová, Eduard Cupák, Vladimír Brabec, Otakar Brousek, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Petr Kostka či Radoslav Brzobohatý. V prvních čtyřech ročnících existovala i divácká cena, kterou si dokonce třikrát odnesla Valérie Zawadská.

. Ceny pro Neviditelné herce

Barbora Hrzánová a Viktor Preiss zvítězili v letošním 12. ročníku ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Hrzánová získala prvenství za hlavní role v rozhlasové hře Pipi dlouhá punčocha a ve hře Pocit nočního vlaku. Preiss obdržel první místo za výkon ve hrách Timon Aténský a Tanec smrti. Druhá místa patří Taťjaně Medvecké a Otakaru Brouskovi st., třetí místa obsadili Dana Syslová a Radim Vašinka.
Cenu čtenářů Týdeníku Rozhlas - nejoblíbenější rozhlasová realizace - získal dvanáctidílný dramatický seriál Královna Margot v režii Dimitrije Dudíka. Scénář seriálu vznikl podle románu francouzského spisovatele Alexandra Dumase Královna Margot. Do letošní ankety bylo nominováno celkem 28 herců a hereček, 14 v kategorii muži a 14 v ženské kategorii za role v rozhlasových hrách nebo za četby na pokračování, které Český rozhlas vysílal ve školním roce 2007/2008.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz