Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny za nejlepší filmový dabing získali Plachý a Vránová

  22:28aktualizováno  22:28
Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu za minulý rok převzali herci Jiří Plachý a Alena Vránová. Ocenění se tradičně předávaly v Přelouči.

Ceny Františka Filipovského - Jiří Plachý - Přelouč (20. září 2008) | foto: ČTK

Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů získal dabing snímku Impresionisté, který vysílala Česká televize.

Jiří Plachý cenu dostal za dabingovou roli Flash Maddena ve filmu nazvaném V křesle režiséra, Alena Vránová cenu vybojovala dabingem slečny Marpleové ve filmu To je vražda, řekla.

Ceny Františka Filipovského - Alena Vránová"Ta cena je pro mne velkým a milým povzbuzením," prohlásila při přebírání ceny Vránová.

Během slavnostního večera získali Ceny Prezidia herecké asociace za celoživotní mistrovství v dabingu Jiřina Petrovická, Antonie Hegerlíková, Josef Zíma a Lubomír Lipský.

Podle něj dabing za poslední desetiletí prošel obrovským vývojem. "Byly to průkopnické doby, všichni jsme se to učili, bloumali jsme tam se sluchátkama. Dneska je to vrcholná technika a myslím, že to ještě není konec. Možná příště už ani herce potřebovat nebudou," řekl s úsměvem Lipský.

Ceny Františka Filipovského - Antonie Hegerlíková a Lubomír LipskýNa své začátky v dabingu zavzpomínala při přebírání ocenění také Antonie Hegerlíková. "Je tu vystupuji z šerého dávnověku českého dabingu. Byla jsem jednou z prvních hereček, která dabovala. V těch začátcích neexistovala žádná technika, byl jen text do ruky," řekla Hegerlíková.

V Přelouči udělili také Cenu Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného díla, kterou získal dabing snímku Zodiac. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal překlad snímku Hrozny hněvu od Jiřiny Hradecké.

. Ceny Františka Filipovského

Ceny Františka Filipovského, které letos porotci udělili již počtrnácté, mají zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí. Návrhy na udělení cen mohou podávat vyhlašovatelé, porotci, kritici, producenti a distributoři. Každoročně porota vybírá z asi 30 titulů, které měly v uplynulém ročním období premiéru v kinech a televizi. Letos porota vybírala z 28 titulů a 18 nominovaných herců a hereček.

Cenu Fites za mimořádné dabingové zpracování díla si z Přelouče odváží dabing snímku Společnost mrtvých básníků. Za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu Fites ocenil dramaturgyni Jarmilu Hampacherovou.

Ceny za nejlepší dabing se v Přelouči udělují od roku 1995, v nultém ročníku o rok dříve byl in memoriam oceněn i sám František Filipovský.

První ocenění získali Jana Preissová a Viktor Preiss, ale každý za roli v jiném snímku. Manželé Preissovi patří mezi čtveřici herců, kteří Cenu Františka Filipovského dostali dvakrát - kromě nich se to podařilo už jen Aloisi Švehlíkovi a Simoně Postlerové.

Pravidelně je udělována i cena za celoživotní mistrovství, dostali ji například Jaroslava Adamová, Eduard Cupák, Vladimír Brabec, Otakar Brousek, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Petr Kostka či Radoslav Brzobohatý. V prvních čtyřech ročnících existovala i divácká cena, kterou si dokonce třikrát odnesla Valérie Zawadská.

. Ceny pro Neviditelné herce

Barbora Hrzánová a Viktor Preiss zvítězili v letošním 12. ročníku ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Hrzánová získala prvenství za hlavní role v rozhlasové hře Pipi dlouhá punčocha a ve hře Pocit nočního vlaku. Preiss obdržel první místo za výkon ve hrách Timon Aténský a Tanec smrti. Druhá místa patří Taťjaně Medvecké a Otakaru Brouskovi st., třetí místa obsadili Dana Syslová a Radim Vašinka.
Cenu čtenářů Týdeníku Rozhlas - nejoblíbenější rozhlasová realizace - získal dvanáctidílný dramatický seriál Královna Margot v režii Dimitrije Dudíka. Scénář seriálu vznikl podle románu francouzského spisovatele Alexandra Dumase Královna Margot. Do letošní ankety bylo nominováno celkem 28 herců a hereček, 14 v kategorii muži a 14 v ženské kategorii za role v rozhlasových hrách nebo za četby na pokračování, které Český rozhlas vysílal ve školním roce 2007/2008.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz