Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny Thálie 98 jsou rozdány

  10:46aktualizováno  10:46
- Do hvězdné galerie divadelního umění se v sobotu zapsaly další osobnosti. Na slavnostním večeru v Národním divadle převzaly výroční ceny Thálie za celoživotní mistrovství herečka Jiřina Jirásková, operní pěvkyně Milada Šubrtová a profesionální tanečnice Zora Šemberová, která se po pětatřiceti letech strávených v pražském a brněnském Národním divadle věnovala práci pedagogické. V roce 1968 emigrovala do Austrálie, kde žije dodnes. "Nevěřila jsem, že ještě někdy stanu na jevišti Národního divadla, kde jsem strávila téměř 40 let," řekla dojatá Šubrtová.

V sobotu o osmé hodině večerní začalo v Národním divadle v Praze udělování cen Thálie - ocenění divadelních interpretů za rok 1998, udělované Hereckou asociací. Hlediště bylo zaplněno (nejen) divadelní honorací a necelé dvě hodiny předávání, plynule koordinované Borisem Rösnerem, proběhly uhlazeně, za dlouhých potlesků a vzdávání mnoha díků.
S předáváním ocenění Americké filmové akademie, zlatých postav Oskarů, se divadelní večer provinčních Thálií pochopitelně srovnávat nedá - tolik pompy a výstředností by se na prkna ND ani vejít nemohlo. Takto mohlo udílení cen pod zlatým altánkem Národního divadla alespoň příjemně překvapit tím, jak kultivovaně večer ubíhal - více či méně šťastní noví držitelé neunavovali publikum sáhodlouhým hraním se slovy díků, snad až na paní Ivu Janžurovou - její dojetí u mikrofonu dokázalo přednést přítomným i sobotní ranní historku o kolizi hereččina vozu a sloupku vrat. Že může být vyslovení díků během krátkého proslovu prodchnuto i vtipem, dokázal pan Ivo Žídek.
Prezident Mezinárodní asociace herců Thomas Bolme ze Švédska připomněl, že 27. březen je Světovým dnem divadla a o překvapení se pak postarala manželka prezidenta Dagmar Havlová, jež měla záštitu nad šestým ročníkem Thálie - herci a zvláště publikum jí prý opravdu chybí, a tak její jednání s vedením divadla na Vinohradech povede k tomu, že na podzim bude česká první dáma opět ke spatření na prknech divadelního jeviště.
Večírek Thálií za rok 1998 proběhl hladce, klidně a v pomlkách mezi fanfárami, za potřásání rukou a líbání (většinou) na tváře, i trochu nudně.

Jaké tedy byly kategorie a kdo v které zvítězil?

Thálie pro mladého umělce do 33 let
Vítězem v této kategorii se stal herec Jiří Langmajer z pražského Divadla Na Vinohradech.

Thálie za operetu a muzikál - ženy
Thálii za rok 1998 obdržela Petra Jungmannová, a sice za roli Harry v muzikálu Babylon, uváděném na scéně Městského divadla v Brně.
Druhou nominovanou v této kategorii byla Bára Munzarová (Áda v komedii Holka nebo kluk, uváděné na plzeňské scéně.)

Thálie za operetu a muzikál - muži
Thálie za rok 1998 byla v této kategorii udělena Ladislavu Županičovi za roli transvestity Albína v muzikálu Hudebního divadla Karlín Klec bláznů.
Dalším navrženým byl Martin Havelka (Che v muzikálu Evita na scéně Divadla Spirála).

Thálie za balet, pantomimu, současný tanec - ženy
Vítězkou v této kategorii se stala lvovská rodačka Nelly Danko za roli Isabelly Duncanové v projektu Isadora baletu Národního divadla v Praze.
Dále byly v této kategorii navrženy: Tamara Černá za sólo v Mozartově Requiem (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě) a Zuzana Susová jako Marie v Louskáčku (balet ND v Praze).

Thálie za balet, pantomimu, současný tanec - muži
Tuto Thálii získal tanečník Jiří Pokorný - za ztvárnění role Sergeje Jesenina v projektu Isadora baletu pražského Národního divadla.
Dalšími navrženými byli v této kategorii Jan Kadlec coby Drosselmayer v baletu Louskáček (Národní divadlo Praha) - ten již Thálii jednou získal, a sice v roce 1994 - a Richard Kročil za roli Tanečníka z choreografie Tnaečník na provaze (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě).

Thálie za operu - ženy
Vítězkou této kategorie se stala Eva Dřízgová - Jirušová se svou Mélisandou v Debussyho opeře Pelleás et Mélisande (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava). I tato pěvkyně již v minulosti jednu cenu Thálie získala - v roce 1996.
V této kategorii byla dále navržena Zdena Kloubová s rolí Fiordiligi (Cosi fan tutte, Stavovské divadlo).

Thálie za operu - muži
Thálii 98 v této kategorii získal barytonista Vladimír Chmelo jako Fanuel z opery Nerone (Státní opera).
Dalším navrženým byl Roman Janál coby Guglielmo z inscenace Cosi fan tutte uváděné ve Stavovském divadle.

Thálie za činohru - ženy
Vítězkou v této kategorii se stala Iva Janžurová jako Winnie v Beckettových Šťastných dnech (scéna Kolowrat ND Praha).
Dále byly v této kategorii navrženy Vendula Křížová s titulní rolí hry Sylvie (Divadlo Ungelt Prah) a Zdena Herfortová, která již jednu cenu Thálie v minulosti získala, s rolí Gurmyžské v Ostrovského hře Les (Městské divadlo Brno).

Thálie za činohru - muži
Vítězem této kategorie se stal František Němec za výjimečnou hereckou kreaci jako Wilhelm Furtwängler v Harwoodově hře Na miskách vah na jevišti Stavovského divadla.
Mimo něho byli dále navrženi Karel Roden coby Bruno v Crommelynckově komedii Velkolepý paroháč (Divadlo v dlouhé) a Ivan Trojan jako Hejtman z Gogolova Revizora (Dejvické divadlo).

Výroční ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzaly operní pěvkyně Milada Šubrtová, profesionální tanečnice Zora Šemberová a herečka Jiřina Jirásková.

Zvláštní cenu kolegia Thálie předal jeho předseda Radovan Lukavský pražskému Divadlu na Fidlovačce. Převzali ji Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Najdete na iDNES.cz