Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny Thálie 98 jsou rozdány

  10:46aktualizováno  10:46
- Do hvězdné galerie divadelního umění se v sobotu zapsaly další osobnosti. Na slavnostním večeru v Národním divadle převzaly výroční ceny Thálie za celoživotní mistrovství herečka Jiřina Jirásková, operní pěvkyně Milada Šubrtová a profesionální tanečnice Zora Šemberová, která se po pětatřiceti letech strávených v pražském a brněnském Národním divadle věnovala práci pedagogické. V roce 1968 emigrovala do Austrálie, kde žije dodnes. "Nevěřila jsem, že ještě někdy stanu na jevišti Národního divadla, kde jsem strávila téměř 40 let," řekla dojatá Šubrtová.

V sobotu o osmé hodině večerní začalo v Národním divadle v Praze udělování cen Thálie - ocenění divadelních interpretů za rok 1998, udělované Hereckou asociací. Hlediště bylo zaplněno (nejen) divadelní honorací a necelé dvě hodiny předávání, plynule koordinované Borisem Rösnerem, proběhly uhlazeně, za dlouhých potlesků a vzdávání mnoha díků.
S předáváním ocenění Americké filmové akademie, zlatých postav Oskarů, se divadelní večer provinčních Thálií pochopitelně srovnávat nedá - tolik pompy a výstředností by se na prkna ND ani vejít nemohlo. Takto mohlo udílení cen pod zlatým altánkem Národního divadla alespoň příjemně překvapit tím, jak kultivovaně večer ubíhal - více či méně šťastní noví držitelé neunavovali publikum sáhodlouhým hraním se slovy díků, snad až na paní Ivu Janžurovou - její dojetí u mikrofonu dokázalo přednést přítomným i sobotní ranní historku o kolizi hereččina vozu a sloupku vrat. Že může být vyslovení díků během krátkého proslovu prodchnuto i vtipem, dokázal pan Ivo Žídek.
Prezident Mezinárodní asociace herců Thomas Bolme ze Švédska připomněl, že 27. březen je Světovým dnem divadla a o překvapení se pak postarala manželka prezidenta Dagmar Havlová, jež měla záštitu nad šestým ročníkem Thálie - herci a zvláště publikum jí prý opravdu chybí, a tak její jednání s vedením divadla na Vinohradech povede k tomu, že na podzim bude česká první dáma opět ke spatření na prknech divadelního jeviště.
Večírek Thálií za rok 1998 proběhl hladce, klidně a v pomlkách mezi fanfárami, za potřásání rukou a líbání (většinou) na tváře, i trochu nudně.

Jaké tedy byly kategorie a kdo v které zvítězil?

Thálie pro mladého umělce do 33 let
Vítězem v této kategorii se stal herec Jiří Langmajer z pražského Divadla Na Vinohradech.

Thálie za operetu a muzikál - ženy
Thálii za rok 1998 obdržela Petra Jungmannová, a sice za roli Harry v muzikálu Babylon, uváděném na scéně Městského divadla v Brně.
Druhou nominovanou v této kategorii byla Bára Munzarová (Áda v komedii Holka nebo kluk, uváděné na plzeňské scéně.)

Thálie za operetu a muzikál - muži
Thálie za rok 1998 byla v této kategorii udělena Ladislavu Županičovi za roli transvestity Albína v muzikálu Hudebního divadla Karlín Klec bláznů.
Dalším navrženým byl Martin Havelka (Che v muzikálu Evita na scéně Divadla Spirála).

Thálie za balet, pantomimu, současný tanec - ženy
Vítězkou v této kategorii se stala lvovská rodačka Nelly Danko za roli Isabelly Duncanové v projektu Isadora baletu Národního divadla v Praze.
Dále byly v této kategorii navrženy: Tamara Černá za sólo v Mozartově Requiem (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě) a Zuzana Susová jako Marie v Louskáčku (balet ND v Praze).

Thálie za balet, pantomimu, současný tanec - muži
Tuto Thálii získal tanečník Jiří Pokorný - za ztvárnění role Sergeje Jesenina v projektu Isadora baletu pražského Národního divadla.
Dalšími navrženými byli v této kategorii Jan Kadlec coby Drosselmayer v baletu Louskáček (Národní divadlo Praha) - ten již Thálii jednou získal, a sice v roce 1994 - a Richard Kročil za roli Tanečníka z choreografie Tnaečník na provaze (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě).

Thálie za operu - ženy
Vítězkou této kategorie se stala Eva Dřízgová - Jirušová se svou Mélisandou v Debussyho opeře Pelleás et Mélisande (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava). I tato pěvkyně již v minulosti jednu cenu Thálie získala - v roce 1996.
V této kategorii byla dále navržena Zdena Kloubová s rolí Fiordiligi (Cosi fan tutte, Stavovské divadlo).

Thálie za operu - muži
Thálii 98 v této kategorii získal barytonista Vladimír Chmelo jako Fanuel z opery Nerone (Státní opera).
Dalším navrženým byl Roman Janál coby Guglielmo z inscenace Cosi fan tutte uváděné ve Stavovském divadle.

Thálie za činohru - ženy
Vítězkou v této kategorii se stala Iva Janžurová jako Winnie v Beckettových Šťastných dnech (scéna Kolowrat ND Praha).
Dále byly v této kategorii navrženy Vendula Křížová s titulní rolí hry Sylvie (Divadlo Ungelt Prah) a Zdena Herfortová, která již jednu cenu Thálie v minulosti získala, s rolí Gurmyžské v Ostrovského hře Les (Městské divadlo Brno).

Thálie za činohru - muži
Vítězem této kategorie se stal František Němec za výjimečnou hereckou kreaci jako Wilhelm Furtwängler v Harwoodově hře Na miskách vah na jevišti Stavovského divadla.
Mimo něho byli dále navrženi Karel Roden coby Bruno v Crommelynckově komedii Velkolepý paroháč (Divadlo v dlouhé) a Ivan Trojan jako Hejtman z Gogolova Revizora (Dejvické divadlo).

Výroční ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzaly operní pěvkyně Milada Šubrtová, profesionální tanečnice Zora Šemberová a herečka Jiřina Jirásková.

Zvláštní cenu kolegia Thálie předal jeho předseda Radovan Lukavský pražskému Divadlu na Fidlovačce. Převzali ji Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz