Celoživotní Thálii získal Somr. „Dárek k nedožitým osmdesátinám,“ smál se

  22:00aktualizováno  23:59
Cenu Thálie za rok 2013 v kategorii činohry získala Tereza Vilišová z ostravského Divadla Petra Bezruče a Petr Mikeska z Městského divadla Mladá Boleslav. Josef Somr byl oceněn za celoživotní mistrovství. "Je to jen dárek k nedožitým narozeninám," vtipkoval.

V kategorii činohry Thálii v Národním divadle převzali Petr Mikeska za roli básníka Paula Verlaina ve hře Christophera Hamptona Úplné zatmění a Tereza Vilišová za roli Amy ve hře Daniela C. Jacksona Můj romantický příběh.

Největší ohlas ale měl Josef Somr, který získal cenu za činoherní mistrovství "Stejně vím, že to není za celoživotní mistrovství, ale je to pěkný dárek k mým nedožitým osmdesátinám," vtipkoval Somr. "Chci říct zatím nedožitým. Vynasnažím se, abych se nejen dožil, ale také abych to přežil. Pro informaci - zbývá mi čtrnáct dnů."

Ceny Thálie 2013

Činohra (ženský výkon)
Tereza Vilišová

Činohra (mužský výkon)
Petr Mikeska

Muzikál či opereta (ženský výkon)
Lucie Bergerová

Muzikál či opereta (mužský výkon)

Marek Holý

Opera (ženský výkon)
Jana Šrejma Kačírková

Opera (mužský výkon)
Jiří Přibyl

Balet (mužský výkon)
Ondřej Vinklát

Balet (ženský výkon)
Marta Drastíková

Herec do 33 let
Martin Siničák

Kolegům poděkoval, že s nimi mohl "žít a pracovat". "Bylo to pěkné, někdy, někdy tedy báječné  - a bylo toho až až," usmíval se Somr. Svou první Thálii získal v roce 1998 za ztvárnění postavy Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku v Národním divadle, druhou dostal o čtyři roky později za výkon ve hře The Gin Game, která je stále v repertoáru pražské Violy.

Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu a cenu určenou činoherci do 33 let obdržel člen brněnského HaDivadla Martina Siničáka. Za celoživotní mistrovství byla oceněna i Dagmar Rosíková v kategorii muzikál a opereta. Za balet a pantomimu získal toto ocenění Petr Koželuh a za operu Zdeněk Švehla.

Za nejlepší výkon v kategorii činohra ocenila asociace Terezu Vilišovou za roli Amy v inscenaci Můj romantický příběh, kterou uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Z mužů získal cenu Petr Mikeska za roli Paula Verlaina ve hře Úplné zatmění. Uvedlo ji Městské divadlo Mladá Boleslav.

V kategorii muzikál a opereta získala Thálii Lucie Bergerová za Alžbětu Báthoryovou v inscenaci Báthoryčka v Těšínském divadle. Z mužů byl oceněn Marek Holý za roli Zorra ve stejnojmenné inscenaci pražského Divadla Hybernia.

Ocenění v kategorii opera získali Jana Šrejma Kačírková za titulní roli v inscenaci Anna Bolena na jevišti Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Jiří Přibyl. Ten ztvárnil Falstaffa ve stejnojmenné opeře Moravského divadla Olomouc.

V kategorii balet, pantomima dostali Thálii Marta Drastíková za roli Julie a Ondřej Vinklát jako Romeo v inscenaci Romeo a Julie Národního divadla v Praze.

Oblíbený herec Josef Somr, který osmdesátiny oslaví v polovině dubna, prošel od roku 1956 scénami v Českém Těšíně, Brně a Pardubicích, než se stal v roce 1965 členem pražského Činoherního klubu. V roce 1978 přešel do Národního divadla. Ode dneška je držitelem tří prestižních Thálií. "Načítám audioknihy, což je pro mě vlastně už jediná umělecká činnost. Moc si jí vážím, protože jsem to měl vždycky rád. Chci to dělat, dokud mi zdraví dovolí; začínám mít určité potíže s očima," řekl Somr novinářům. Občas se objevuje na komorním jevišti Violy. "I to však má svůj konec," poznamenal.

Fotogalerie

Loutkoherec Peřina za svého více než čtyřicetiletého působení v Naivním divadle v Liberci účinkoval téměř ve stovce inscenací. Byla mezi nimi i role soudce Azdaka v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu, za niž v roce 1988 obdržel Cenu Českého literárního fondu i Cenu Josefa Skupy. Tu získal i za výkon v inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků.

Siničák, který nedokončil Janáčkovu akademii v Brně, začínal v brněnském Divadle Polárka a v Divadle v 7 a půl. Hostoval v Mahenově divadle, Huse na provázku, Divadle U stolu a také v Bezručově divadle v Ostravě. Na domácí scéně ztvárnil Vávru v Maryše, Macbetha, Strýčka Váňu i Jánošíka.

Ceny Thálie udělovala Herecká asociace už pojedenadvacáté a slavila tak Mezinárodní den divadla, jak na to v úvodu ceremoniálu upozornil její prezident Jiří Hromada. Moderátor Antonín Procházka pozval diváky v předtočených šotech do zákulisí regionálních scén.

Autoři: , ,Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Putyka hraje o hyperaktivitě. Motivem byla osobní zkušenost, říká Novák

Ze zkoušky novocirkusového představení ADHD, které Cirk La Putyka věnuje...

Cirk La Putyka slibuje v novince ADHD nejnovocirkusovější představení. Rosťa Novák se v něm ponořil do problematiky...

Tofi: Když jsem o Brožové psal, že vyčmuchá Krejčíře, nemluvila se mnou

Karel Gott a Sagvan Tofi

Někdejší dívčí idol 80. let Sagvan Tofi vsadil na hity Michala Davida a Karla Gotta, kterým vymyslel vlastní příběh. S...

VIDEO: Kdysi zázračné dítě Polunin u nás poprvé vystoupí celovečerně

The Czech Premiere of Sergei Polunin's SATORI

Sergej Polunin, světová hvězda baletní scény, přiveze poprvé do Česka své představení Satori, které uvede 18. a 19....Najdete na iDNES.cz