Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny pro český pop prošly reformami

aktualizováno 
Už žádné Ceny akademie populární hudby. Propříště to budou Andělé. Trofejní soška andělů s rozpaženými křídly nakonec určila nové jméno cenám, které 7. března 2002 udělí sbor lidí z hudební branže. Příznivcům dlouhých názvů je určen podtitul - Jedenácté výroční ceny Akademie populární hudby.

Tím ovšem reformy, do kterých se pustil nový šéf akademie Martin Mařan, neskončily. Andělé budou vůbec poprvé rozdáni na velkém koncertu v pražské Paegas Aréně.

Návrat k obálkám
Několik tisíc míst v hale obsadí dílem pozvaní hosté, část lístků bude dána do prodeje. "Nechceme na koncertu vydělávat, vstupné nebude přemrštěné. Ceny akademie mají být otevřeny veřejnosti," říká Martin Mařan, který předsednický post převzal letos po odstoupivším Michalu Horáčkovi. Sedmnáctičlenná rada akademie, které Mařan předsedá, chce na koncert pozvat jednoho nebo dva interprety opravdu světové ražby.

Mezi oslovenými jsou Bob Dylan, Bruce Springsteen, Lenny Kravitz, Roger Waters i skupina U2. "Zatím jsme se s nikým nedohodli, avšak hostům nabízíme prostor pro malý koncertní set. Dovedu si představit, že zahrají naživo tři nebo čtyři písničky," říká Mařan. Šanci na živé vystoupení dostanou i domácí interpreti, ostatně večer má být především oslavou domácí hudby. Akademici si přejí, aby na pódiu stanuli vítězové předchozího ročníku: Dan Bárta, Lenka Dusilová či kapela Monkey Business. Letošní oslavenci pak zahrají na příštím andělském ceremoniálu.

O způsobu hlasování vedla akademie i hudební veřejnost nekonečné diskuse. Předchozí předseda Michal Horáček se přikláněl k akčnímu modelu: akademici volili v sále přímo před objektivy televizních kamer. Když však 17. března 2001 selhal počítač vyhodnocující hlasování, dostal tento postup smrtelnou ránu. "Budeme rozlepovat obálky se jmény vítězů. Korespondenční metoda je osvědčenější. Abychom ji více zprůhlednili, druhý den po vyhlášení cen se na internetu objeví výsledky hlasování každého akademika. Věřím, že všichni si za nimi budou stát," vysvětluje Martin Mařan. Do poloviny února chce mít na stole výsledky prvního kola hlasování, ze kterého vzejdou nominace. Ty akademie vyhlásí asi tři týdny před ceremoniálem, který by mohla, pokud se s pořadateli dohodne, přenášet Česká televize; zájem projevily i jiné stanice.

Poprvé v historii cen nebude dnem vyhlašování sobota, ale čtvrtek. "Jde přece o živý koncert a na ten se mnohem více chodí ve všední den. Navíc mladí lidé mívají o víkendu lepší program než sedět u televize a sledovat nějaký přenos," reaguje Mařan.

Cenu i pro Lynche
Akademie už nebude oddělovat hlavní či žánrové ceny a vyhlásí je všechny najednou. Hlavních cen je sedm: pro zpěvačku, zpěváka, skupinu, objev, píseň či videoklip roku. Na odstrkovaný fenomén videoklipů, o kterých se loni vůbec nehlasovalo, upozornil herec a moderátor Pavel Anděl. S dramaturgyní Markétou Turkovou připravili masivní anketu o videoklip desetiletí, výsledky vyhlásili letos v červnu a této branži pomohli posílit prestiž. "Cenu za videoklip dostane snímek domácí kapely, který vznikl v České republice. Pokud k nám přijede Američan David Lynch a natočí snímek třeba s Lucií, může se ucházet o cenu," dodává Mařan.

O žánrových cenách nebude rozhodovat celá akademie, ale týmy specialistů, za které odpovídá šéfredaktor měsíčníku Rock & Pop Vojtěch Lindaur. I tato odbornější sféra se dočkala změn. Kategorie folk & country se rozdělila na dvě oblasti, taneční scénu reprezentují ceny trance & dance a DJ mix (určeno pro mixy diskžokejů). "Současná taneční hudba je masovým žánrem. Chceme na to reagovat," říká Mařan. Nová kategorie příslib roku je určena nováčkům, kteří ve sledovaném období natočili první desku. Loni se diskutovalo o kapele Tata Bojs, nominované na objev roku. Jakýpak objev, když Tata Bojs vydali několik alb a hrají víc než deset let - namítali kritici. "V kategorii příslib roku chceme vyzdvihnout jasné debutanty," reaguje Mařan.

Konec nabubřelosti?
Reformou prošla také Síň slávy, uzavřená například pro Jiřího Šlitra, Karla Hašlera nebo další persony, které opustily svět před "stanoveným termínem". "Tato omezení padla, Síň slávy se otevírá pro jakoukoli osobnost domácí scény," říká předseda akademie.

Na dotaz, kdo bude Anděly uvádět, Martin Mařan zatím odpověď nezná. "Okruh schopných lidí je velmi úzký. Já nejsem příznivec nabubřelých ceremoniálů. Nehledáme showmana, ale spíš průvodce večera koncipovaného jako sled písní. Prostor k proslovům dostanou hlavně předávající hosté a vítězové," míní Mařan.

Seznam akademiků, kteří budou osloveni s žádostí o hlasování, byl doplněn například o lidi z oblasti taneční hudby. Ale k nějakým zásadnějším změnám ve sboru nedošlo. Bývalý šéf akademie Michal Horáček usiloval o to, aby se do hlasování zapojili také kritici českých výročních cen, zvláště novinář Jiří Černý. "Je úplně v pořádku, když existuje publicista, který říká: tento princip hlasování neuznávám. V akademii přece nemusí být úplně všichni," tvrdí Mařan, který sdílí názor svého předchůdce Michala Horáčka: výroční ceny mají prospívat domácí muzice.


Od ušáka k andělům
Bouřlivé změny provázely české výroční ceny už od zrodu v roce 1991. Střídaly se trofeje: zpočátku to byly ušaté figurky s čepicí, rok nato keramické gramofonky Vladimíra Kaše a od roku 1997 zlatí andělé Jaroslava Róny. Měnil se i název: od Výročních československých hudebních cen 1991 přes Gramy 1992-96, proti kterému vznesli protest Američané, až k Andělům 2001. Vyvíjely se také kategorie: z úvodních osmi k loňským třinácti. Původní sbor akademiků čítal nejprve 480 lidí z branže, v roce 1993 dokonce 550, v poslední době asi tři sta. Akademie hlasovala zprvu neveřejně, třikrát volila před očima televizních diváků během přímého přenosu. Příští rok se chce vrátit k tradičnímu rozlepování obálek se jmény vítězů. Střídali se předsedové akademie: Karel Knechtl, Michal Horáček či Martin Mařan. Ceremoniál probíhal živě i na playback. A různý je vztah umělců k anketě. Lucie Bílá cenám vždy fandila, Iva Bittová se jich zřekla, Monkey Business se loni nechali zastoupit videoklipem.
(vla)

Soška, kterou obdrží vítězové jednotlivých kategorií na předávání cen Akademie populární hudby.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Změna pravidel hudebních Andělů přinesla klid, ale i další protest

Soška hudebních Andělů - Anděl 2008

Změna pravidel, ke které pořadatele hudebních cen Anděl, přiměla znepokojená reakce hudebníků a akademiků, uklidnila...

Žánroví Andělé dolétli k Žambochům, cenu mají i Květy a Jaromír Honzák

Jaromír Honzák

Vítězi žánrových kategorií výročních cen Akademie populární hudby Anděl za loňský rok se stali Květy, Green Smatroll,...

Co by mohlo prospět českým hudebním Andělům? Jedině je zrušit

Hudební ceny Anděl

Ani ne tak sobotní předávací večer v Incheba Areně, který byl jen ukázkou bezzubosti a předpos...osti autorů jeho...

Najdete na iDNES.cz