Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Převrat na Emmy: Mad Men střídá Taková moderní rodinka a Costner

  8:51aktualizováno  8:51
Los Angeles (Od zpravodajky iDNES.cz) - Na 64. cenách Emmy se přepisovaly televizní dějiny. Tvůrci favorizovaných seriálů Mad Men a American Horror Story odešli téměř s prázdnou, radovala se Taková moderní rodinka a Vlast. Ta zazářila nečekaně v hlavní kategorii Nejlepší dramatický seriál. Cenu mají i Kevin Costner a Tom Hanks.

Emmy 2012 - Kevin Costner se soškou v hlavní mužské kategorii v minisérii Hatfields & McCoys | foto: Reuters

Průhledný zlatý glóbus si z losangeleského Nokia Theatre odnesly obě hlavní herecké hvězdy: Damian Lewis a Claire Danesová. Ti získali cenu Emmy pro nejlepšího herce a herečku v dramatickém seriálu.

Emmy 2012 - Herci Claire Danesová a Damian Lewis s trofejemi za Vlast

Emmy 2012 - Herci Claire Danesová a Damian Lewis s trofejemi za Vlast

Vlast sleduje příběh vojáka (Lewis) vracejícího se z iráckého zajetí, po němž pase agentka CIA (Danesová), která ho podezřívá ze spolupráce s teroristy.

Pro Lewise to byla první výhra s první nominací. "Vlastně nevěřím na posuzování umění, ale stavil jsem se jen tak, kdyby to náhodou vyšlo," zažertoval v úvodu své děkovné řeči. "Je pro mne velkou ctí být ve stejné kategorii se zlatými herci, kteří nastavují zlaté standardy ve zlaté éře televize. Díky vám," nechal zatleskat svým kolegům. Porazil totiž mimo jiné Stevea Buscemiho (Impérium - Mafie v Atlantic City, orig. Boardwalk Empire) nebo Michaela C. Halla, tedy Dextera.

Jako každý toho večera poděkoval své rodině: "Mé děti si myslí, že jsem nominován na cenu Emma. Takže Manon, Gullivere, táta právě vyhrál Emmu," rozloučil se s plným sálem.

Damian Lewis mezi novináři

Dotazy z celého světa

Jak byste chtěl slavit?
Rád bych s vámi odjel na opuštěný ostrov, ze kterého byste se vy vracela s malým zrzkem. Ale ne, vážně. Vyrazíme s přáteli do ulic. A hlavně s mojí ženou Helen McCrory, která za mnou kvůli tomuhle večeru narychlo přiletěla z Londýna.

V čem vidíte sílu seriálu Vlast?
Televize je skvělá demokratická platforma. Pustíte si zkrátka to, co chcete, a pak se o tom rádi bavíte s přáteli. Jestli je to tak v případě Vlasti, tím líp.

Jak vnímáte fakt, že se politika odráží v mnoha televizních produkcích?
Vaši zemi jsem měl vždy rád, protože tu máme hodně známých, a dokonce příbuzných. Je tu cítit politické napětí a především velké rozdíly mezi bohatými a chudými. Ale víte co? U nás (tj. ve Velké Británii) je to samé! Svět se po 11. září změnil. My na západě, tedy Amerika i Británie jsme přitvrdili, stali jsme se zlými hochy. A tak se pokoušíme vrátit se do doby před deseti lety. Nejrůznějšími způsoby...

Danesová jakkoli odměřeně, byť naprosto profesionálně zapůsobila na světová média, poděkovala celému štábu a především kolegovi Mandymu Patinkinovi, v Česku známému především z Myšlenek zločince. Ten jí to oplatil stejnou mincí později. "Setkání s Claire bylo naprosto výjimečné. Zíral jsem na ni jako prvňák ze základky, je zkrátka výjimečná," chválil držitelku trofeje.

V kategorii Nejlepší komediální seriál si loňské vítězství zopakovali tvůrci Takové moderní rodinky, i ta už je českému publiku známá. "Wow, to je zkrátka šokující. Nejprve bych rád poděkoval sám sobě za to, že jsem se najal na pozici režiséra, když to nikdo jiný dělat nemohl. Nikdy bych tu nestál, kdybych neměl víru v sebe sama," zažertoval režisér Steve Levitan. A pak už jen chválil. A opět kolegy a opět ženu. "Jsi mé nejlepší životní rozhodnutí," dodal.

Emmy 2012 - Herecký tým seriálu Taková moderní rodinka

Emmy 2012 - Herecký tým seriálu Taková moderní rodinka

Za Takovou moderní rodinku promluvili ještě Eric Stonestreet a Julie Bowenová, oba oceněni ve vedlejších hereckých kategoriích pod hlavičkou komedie. "Bůh vám žehnej. Má práce spočívá v tom, že se šklebím s namalovanou pusou a skrývám bradavky. A fakt, že tohle někdo převede do podoby tak krásné sošky, je jen důkazem pro tým, že si mě najal správně. Sofie, vím, že jsi mladší, ale až jednou budu velká, chtěla bych být jako ty," vzkázala Bowenová své kolegyni ze seriálu Sofii Vergara.

Emmy 2012

Cenu pro nejlepšího komediálního herce si odnesl Jon Cryer ze seriálu Dva a půl chlapa. Byl tak zaskočený, že v děkovačce plácal páté přes deváté. "Dobře, tady je něco úplně blbě. Tohle se totiž nikdy nemohlo stát. Jsem úžasný, tedy jsem v úžasné kategorii s úžasnými lidmi, které obdivuji a uctívám..." divil se. Julia Louisová-Dreyfusová pak brala cenu v ženské kategorii.

Na velké filmové tváře došlo v sekci Nejlepší minisérie/film. Herečkou roku je Julianne Mooreová s prvním "zářezem na televizní pažbě". Uznání poroty dostala za ztvárnění guvernérky Sarah Palinové ve filmu Prezidentské volby (Game Change).

"To je pocit zadostiučinění, protože Sarah mi dala jasně palec dolů," řekla herečka s tím, že děkuje především svým stylistům, vizážistům a jazykovému poradci, kteří s ní poctivě pracovali desítky hodin.

Emmy 2012 - Herečka Julianne Mooreová s cenou za nejlepší výkon v televizním...

Emmy 2012 - Herečka Julianne Mooreová s cenou za nejlepší výkon v televizním filmu Prezidentské volby

Podobně se radoval i Tom Hanks coby producent: "Minisérie a televizní filmy jsou, myslím, lepší než kdy jindy."

A do hvězdné party se připojil i Kevin Costner s cenou ve stejné kategorii, jen v mužských výkonech za roli v Hatfields & McCoys. Typicky americký příběh dvou rodin, jejichž nespory málem vyvolaly válku mezi Kentucky a Západní Virginií, natáčel v Rumunsku. A proto "osobní strážce" děkoval především bukurešťskému týmu. "Díky všem, i mé ženě, že podnikla tuhle cestu se mnou, a těm, kteří to neviděli. Bůh žehnej televizi a reprízám," dodal.

Vítězové prestižních ocenění americké Akademie televizních umění a věd (ATAS) byli vyhlášeni v noci na pondělí na galavečeru, který s velkým nadhledem a lehkostí uváděl americký komik Jimmy Kimmel.

64. ceny televizní ceny Emmy 2012
Název pořaduOcenění Creative ArtsOcenění v hlavním přenosuCelkem
Hra o trůny (Game of Thrones)6-6
Vlast (Homeland)246
Hatfields & McCoys325
Prezidentské volby (Game Change)145
Taková moderní rodinka (Modern Family)145

Celkovým prvenstvím se může pyšnit stanice HBO: ať už vítězstvím jednoho pořadu a zlatým místem v šesti individuálních kategoriích, tak šesti cenami v oblasti Creative Arts za Hru o trůny. Vítězové Creative Arts, tedy uměleckých oborů od kamery přes kostýmy a make-up k práci s obrazem a hudbou, byli vyhlášeni na samostatném ceremoniálu.

Nejvíce nominací, tedy sedmnáct, letos získaly seriály American Horror Story a Mad Men. První zmíněný má celkem dvě sošky, čtyřnásobný vítěz v hlavní kategorii letos vyšel na prázdno.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

DO KINA: Zamilovaný Hastrman narazí na hejno čínské drůbeže

Karel Dobrý v titulní roli filmu Hastrman (2018)

Z pěti novinek týdne se největší zvědavost váže k režijní prvotině Ondřeje Havelky. Přepis ceněné knihy Miloše Urbana...

VIDEO: Od Království k Dědictví. První festival seriálů zveřejnil program

Lars von Trier

Serial Killer, první festival televizních a online seriálů ve střední a východní Evropě, představí v Brně od 2. do 5....

Šňupat glukózový cukr není velký požitek. Plodková byla hostem Za scénou

Za scénou: Jana Plodková - celý záznam

Jana Plodková si znovu zahrála svéráznou Sabinu v druhé sérii seriálu Single Lady. Roli v pořadu Za scénou označila za...

Najdete na iDNES.cz