Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní ceny Elsa se znovu odkládají. Neví se, co s nimi

  11:16aktualizováno  11:16
Zatímco filmové ceny Český lev oslaví dvacetiletí, jejich televizní obdoby zvané Elsa se nějak zasekly. Naposled se udílely před dvěma lety a ani letos se rozdávat nebudou. Až příště, což znamená, že se pak v bitvě potkají díla za tři roky.

Cena Elsa | foto: VAC

A Elsu získává... Noc filmových nadějí, Všechnopárty, Nespavost, Emília Vášáryová a František Němec za Archiv. Tak dopadly předloňské televizní ceny Elsa, které se v prosinci 2010 vyhlašovaly historicky již podesáté  a jak se ukázalo, na dlouho i naposled.

Loni se totiž pořadatelé dohodli na roční pauze, aby Elsám vymysleli důstojnější podobu. Letos však namísto slíbeného vzkříšení přišel další odklad, znovu o rok. A důvod zůstává týž: stále se neví, co si vlastně s Elsami počít.

Na dvou stolech

Petr Vachler

Petr Vachler

"Pořád hledáme ideální podobu jejich předávání i pravidel," přiznal výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler. "Ještě jsme nenašli cestu, jak dát Elsám jejich pravý smysl, jejich budoucnost nadále leží takříkajíc na stole."

Přesněji řečeno na dvou pomyslných stolech. Předně v akademii, která měla již v minulosti výhrady k některým kategoriím, třeba k moderátorům, publicistice či magazínům. Ozývaly se zde hlasy, že by akademici měli hodnotit především dramatickou tvorbu, nikoli kategorie, které se objevují například v divácké anketě TýTý.

Navíc nominační "předvýběr" dělávaly odborné komise, akademici pak hlasovali až o nominovaných titulech v druhém kole.

Druhý stůl, na němž nekonečný "případ Elsa" leží, je v České televizi. Právě její ředitel Petr Dvořák po svém loňském nástupu do funkce navrhl roční přestávku, než ceny předávané v posledních letech jen chudě ze záznamu najdou důstojnou podobu. A ta se také dosud nedostavila.

"Dohoda je v nedohlednu," vzkázala mluvčí ČT Michaela Fričová. "ČT záznam nechce, trvá na slavnostním večeru v přímém přenosu," potvrdil Vachler. Věří nicméně, že příští rok už to vyjde; pak by se Elsy vyhlašovaly zpětně pravděpodobně za všechny tři uplynulé ročníky dohromady.

Tvůrci si počkají

Jiří Strach

Jiří Strach

Soutěžícím se tak ztrojnásobí konkurence, ale počkají si. "Vypadá to, že půvabnou lvici Elsu dali k utracení. Je to škoda. Naštěstí už mám doma dvě, ale pomáhaly mi ve snaze točit co nejlépe a vyhrát i třetí," tvrdí režisér Jiří Strach.

"Myslím, že televizní tvorba potřebuje ceny, stejně jako pozornost recenzentů. Když to bude všem jedno, začne to brzy být jedno i tvůrcům. A podle toho to bude na obrazovkách vypadat," varuje Strach.

S tím souhlasí i producent cyklu Vyprávěj! Filip Bobiňski. "Kvalitní televizní ceny jsou rozhodně v Česku potřeba. Takže pokud další roční odklad pomůže, aby vznikla důstojná akce, která bude odrážet současné televizní trendy ve světě, pak mi posun vůbec nevadí."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz