Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenu Thálie mají Stašová, Chramostová i mim Čejka

  20:24aktualizováno  22:20
Herecká asociace rozdala divadelní ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v uplynulém roce i za celoživotní přínos v činohře, baletu, opeře a muzikálu. Z trofejí se radují Vlasta Chramostová, Simona Stašová i "pan Slepička" Jaroslav Čejka.

Thálie 2007 - herečka Vlasta Chramostová - Zvláštní cena Kolegia. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Stejně jako v předchozích dvou letech slavnostní večer v pražském Národním divadle moderoval dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. "Ideál je, když se sejdou diváci, kteří se baví tím, co herci předvádějí," pronesl během své úvodní řeči.

Prvním oceněným večera se stal Michal Čapka, který si z rukou ředitele Národního divadla Ondřeje Černého a herce Ondřeje Kepky převzal cenu pro mladého umělce do třiatřiceti let. Člen ostravské Arény je už držitelem "konkurenční" ceny Alfréda Radoka.

Druhou zvláštní cenu, udělovanou mimo výkony v uplynulém roce, získala Vlasta Chramostová. Kolegium ji přiřklo poctu za celoživotní přínos divadlu a za všestranné mistrovství, cenu předal ministr kultury Václav Jehlička.

Thálie 2007 - herečka Vlasta Chramostová"Děkuji všem, kteří mi přáli a přejí," řekla herečka a držitelka řádu T. G. Masaryka. V děkovném projevu Chramostová přidala i několik veršů od Olgy Scheinpflugové, které dle vlastních slov přijala za své.

Činohře kraluje Stašová a Pardus
Jména vítězů nejsledovanější kategorie činohra doprovázel bouřlivý potlesk plného sálu. Za brilantní výkon v Drobečcích z perníku od Neila Simona, které uvádí příbramské Divadlo Antonína Dvořáka, si pohár z dílny Bořka Šípka odnesla Simona Stašová .

"Je to pěkný, děkuju mockrát," radovala se herečka. Thálie putovala i do Městského divadla v Brně, kde Erik Pardus v režii Hany Burešové ztvárnil hlavní roli v dramatu Smrt Pavla I.

Thálie 2007 - herec Ilja RacekZa celoživotní mistrovství v činohře si prestižní ocenění odnesl Ilja Racek. "Kdyby to byla cena za dlouhodobou použitelnost, neměl bych problém. Obávám se ale, že jsem se žádného mistrovství nedopustil," řekl dlouholetý člen Divadla na Vinohradech, když převzal cenu z rukou Václava Postráneckého, prezidenta Herecké asociace.

Do muzikálu jako celebrita
"Muzikálový herec dnes musí umět nejen hrát, tančit a zpívat, ale - a to je zejména pražská specialita - musí být i celebrita," glosoval Procházka Thálii za výkony v žánru opereta a muzikál.

Ženskou kategorii ovládla Pavla Břínková za roli v Čardášové princezně na prknech Hudebního divadla v Karlíně. Jejího kolegu ze stejného představení Aleše Brisceina nakonec přeskočil "největší muzikálový objev loňského roku" Petr Štěpán za roli Darryla v Čarodějkách z Eastwicku Městského divadla Brno.

V oboru balet porotu nejvíc zaujal výkon Nikoly Márové v Labutím jezeru, kde tančí dvojroli Odetty a Odilie. Inscenaci uvádí Státní opera Praha. Mezi muži na prknech kraluje Michal Štípa. Ten ohromil hlavní rolí v představení pražského Národního divadla Brel - Vysockij - Kryl.

Thálie 2007 - tanečník a mim Jaroslav ČejkaDo vybrané společnosti hvězd "v piškotech" se připojil i Jaroslav Čejka, publiku známý zejména jako interpret komediálních scének - v nejpopulárnější z nich ztvárňuje slepici. Trofej však získal zejména za dlouhou řadu klasických baletních rolí.

"Chci poděkovat všem, kteří si vzpomněli a sledovali celou tu dlouhou dobu práce," děkoval Čejka, který stihl pobavit Zlatou kapličku historkou o své stopětileté mamince, která mu nevěřila, že jde na Thálie a podezřívala jej z toho, že bude večer trávit v hospodě.

Thálie 2007 - pěvec Václav ZítekThálie putuje k držiteli Grammy
V kategorii opera se radují Anda-Louise Bogzaová, která zaujala úlohou Minnie v Pucciniho Děvčeti ze západu v pražském Národním divadle, a italský pěvec Gialuco Zampieri za hlavní roli v opeře Cyrano de Bergerac, uváděné v ostravském Národním divadle.

Do operní síně slávy vstoupil Václav Zítek, dlouholetý člen opery pražského Národního divadla a držitel ceny Grammy. "Rád a často vzpomínám na diváky, jejichž potlesk byl vždy hnacím motorem mého snažení. Nikdy na ně nezapomenu a kéž by oni nikdy nezapomněli na mě," děkoval.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz