Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenu Thálie mají Stašová, Chramostová i mim Čejka

  20:24aktualizováno  22:20
Herecká asociace rozdala divadelní ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v uplynulém roce i za celoživotní přínos v činohře, baletu, opeře a muzikálu. Z trofejí se radují Vlasta Chramostová, Simona Stašová i "pan Slepička" Jaroslav Čejka.

Thálie 2007 - herečka Vlasta Chramostová - Zvláštní cena Kolegia. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Stejně jako v předchozích dvou letech slavnostní večer v pražském Národním divadle moderoval dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. "Ideál je, když se sejdou diváci, kteří se baví tím, co herci předvádějí," pronesl během své úvodní řeči.

Prvním oceněným večera se stal Michal Čapka, který si z rukou ředitele Národního divadla Ondřeje Černého a herce Ondřeje Kepky převzal cenu pro mladého umělce do třiatřiceti let. Člen ostravské Arény je už držitelem "konkurenční" ceny Alfréda Radoka.

Druhou zvláštní cenu, udělovanou mimo výkony v uplynulém roce, získala Vlasta Chramostová. Kolegium ji přiřklo poctu za celoživotní přínos divadlu a za všestranné mistrovství, cenu předal ministr kultury Václav Jehlička.

Thálie 2007 - herečka Vlasta Chramostová"Děkuji všem, kteří mi přáli a přejí," řekla herečka a držitelka řádu T. G. Masaryka. V děkovném projevu Chramostová přidala i několik veršů od Olgy Scheinpflugové, které dle vlastních slov přijala za své.

Činohře kraluje Stašová a Pardus
Jména vítězů nejsledovanější kategorie činohra doprovázel bouřlivý potlesk plného sálu. Za brilantní výkon v Drobečcích z perníku od Neila Simona, které uvádí příbramské Divadlo Antonína Dvořáka, si pohár z dílny Bořka Šípka odnesla Simona Stašová .

"Je to pěkný, děkuju mockrát," radovala se herečka. Thálie putovala i do Městského divadla v Brně, kde Erik Pardus v režii Hany Burešové ztvárnil hlavní roli v dramatu Smrt Pavla I.

Thálie 2007 - herec Ilja RacekZa celoživotní mistrovství v činohře si prestižní ocenění odnesl Ilja Racek. "Kdyby to byla cena za dlouhodobou použitelnost, neměl bych problém. Obávám se ale, že jsem se žádného mistrovství nedopustil," řekl dlouholetý člen Divadla na Vinohradech, když převzal cenu z rukou Václava Postráneckého, prezidenta Herecké asociace.

Do muzikálu jako celebrita
"Muzikálový herec dnes musí umět nejen hrát, tančit a zpívat, ale - a to je zejména pražská specialita - musí být i celebrita," glosoval Procházka Thálii za výkony v žánru opereta a muzikál.

Ženskou kategorii ovládla Pavla Břínková za roli v Čardášové princezně na prknech Hudebního divadla v Karlíně. Jejího kolegu ze stejného představení Aleše Brisceina nakonec přeskočil "největší muzikálový objev loňského roku" Petr Štěpán za roli Darryla v Čarodějkách z Eastwicku Městského divadla Brno.

V oboru balet porotu nejvíc zaujal výkon Nikoly Márové v Labutím jezeru, kde tančí dvojroli Odetty a Odilie. Inscenaci uvádí Státní opera Praha. Mezi muži na prknech kraluje Michal Štípa. Ten ohromil hlavní rolí v představení pražského Národního divadla Brel - Vysockij - Kryl.

Thálie 2007 - tanečník a mim Jaroslav ČejkaDo vybrané společnosti hvězd "v piškotech" se připojil i Jaroslav Čejka, publiku známý zejména jako interpret komediálních scének - v nejpopulárnější z nich ztvárňuje slepici. Trofej však získal zejména za dlouhou řadu klasických baletních rolí.

"Chci poděkovat všem, kteří si vzpomněli a sledovali celou tu dlouhou dobu práce," děkoval Čejka, který stihl pobavit Zlatou kapličku historkou o své stopětileté mamince, která mu nevěřila, že jde na Thálie a podezřívala jej z toho, že bude večer trávit v hospodě.

Thálie 2007 - pěvec Václav ZítekThálie putuje k držiteli Grammy
V kategorii opera se radují Anda-Louise Bogzaová, která zaujala úlohou Minnie v Pucciniho Děvčeti ze západu v pražském Národním divadle, a italský pěvec Gialuco Zampieri za hlavní roli v opeře Cyrano de Bergerac, uváděné v ostravském Národním divadle.

Do operní síně slávy vstoupil Václav Zítek, dlouholetý člen opery pražského Národního divadla a držitel ceny Grammy. "Rád a často vzpomínám na diváky, jejichž potlesk byl vždy hnacím motorem mého snažení. Nikdy na ně nezapomenu a kéž by oni nikdy nezapomněli na mě," děkoval.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz